• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Kevesen válnak függővé az első droghasználat után

április 22, 2008 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A legális és illegális drogok első kipróbálása az esetek több mint 90%-ában nem vezet függőséghez a következő évben.

A drogok legális-illegális megkülönböztetését pártolók retorikájában az egyik visszatérő érv szerint, míg a legális drogok – és itt elsősorban az alkoholra kell gondolni – beépültek a kultúránkba és jóval ritkábban és lassabban teszik tönkre a használóikat, addig a kábítószerekre a legtöbben már az első kipróbálás után rászoknak és pár hónap alatt emberi roncsokká válnak.

 

"A kábítószert nem lehet összehasonlítani semmivel, nincs könnyű vagy lágy drog, csak drog van, ami pusztító méreg! Állítja Balogh Sándor alezredes, a BRFK orvosi szolgálatának vetője, aki egyetemeken is oktat a kábítószerekről, azok káros hatásáról, marketingjéről szóló ismereteit. […]
A Balogh doktor által hirdetett program szerint a drog nem hasonlítható össze az olyan élvezeti cikkekkel – kávé, szeszes ital, dohány, csokoládé -, amelyek csak hangulati szinten befolyásolják az ént. A kábítószer elnevezés sem jó, pusztító szer lenne a megfelelőbb."

Őrjítő drog, Zsaru Magazin, 2007. február 28.

A National Survey on Drug Use and Health (NSDUH) most megjelent tanulmánya gyakorlatilag ennek az ellenkezőjét mutatta ki: a különböző drogokat első alkalommal kipróbálók legnagyobb része egy évvel később egyáltalán nem használta az adott szert, és több mint 90% nem vált függővé a kipróbált drogtól a következő évben.
 
 
A vizsgálatot végző Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA) arra az eredményre jutott, hogy az inhalánsokat és nyugtatókat kipróbálóknak 1%-a vált függővé a következő évben, ugyanez az arány a hallucinogének és az altatók esetében 2% volt. A legmagasabb arányt a heroin produkálta 13%-kal, ezt követte a crack 9%-kal, a marihuána 6%-kal, a stimulánsok (meth – not even once) 5%-kal és a kokain 4%-kal.
 

A kutatók két olyan drogot találtak, amelyet az első alkalommal kipróbálók több mint 50%-a használt a következő évben: az alkoholt és a marihuánát. Az előbbit 71%, az utóbbit 52% fogyasztotta egy évvel az első használat után. A fiatalok körében a fűnek elsősorban a rekreációs használata elterjedt és legtöbben a 30-as éveikre felhagynak a fűszívással, míg az alkoholfogyasztás – kontrollált vagy problémás formában – gyakrabban kíséri végig a teljes felnőtt életet, továbbá az alkohol által okozott dependencia közismerten a legerősebb függőségek közé tartozik
 

Ahhoz, hogy pontosabban tudjuk értelmezni ezt az eredményt, érdemes összevetnünk a The Lancet hasábjain tavaly publikált tanulmánnyal, mely 20 legális és illegális drogot rangsorolt a fogyasztóra és a társadalomra gyakorolt veszélyesség tekintetében.

 

 

Míg itt az alkohol az előkelő 5. helyet foglalja el és csupán a heroin, a kokain, a barbiturátok és az utcai metadon előzik meg veszélyességében, addig a marihuána a 11. helyezésével leszakad az élmezőnytől.
Mindezek tükrében igencsak megkérdőjelezhető az a vélekedés, mely szerint az illegális drogok a függőség kialakulásának gyorsaságában és gyakoriságában felülmúlják a legális drogokat, ezért indokolt lenne tiltásuk és a használóik büntetése.   

Kardos Tamás
Drogriporter
2008.04.22.

 

 

Kategória: Hírek Témák: Pszichedelikus gyógyászat

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: [email protected]

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter