Az ésszerű drogszabályozást sürgetők és a drogmaffia állítólagos együttműködéséről
Megszokhattuk, hogy a kábítószer használattal összefüggésbe hozható halálozások esetén a médiaorgánumok a számukra fontos tényezőkre koncentrálnak. A múlt heti szekszárdi tragédia kapcsán egyesek megdöbbenésüket hangoztatják, vagy az egyéb fogyasztott szerek szerepét firtatják, míg mások megpróbálják rekonstruálni a történteket.
Lassan már előre borítékolható, hogy mindig akad majd valaki, aki az eseményeket arra használja fel, hogy szakszerűtlen drogpolitikai fejtegetések kíséretében, paradox logikával azokat tűntesse fel a drogmaffia csatlósainak, akik éppen az ő befolyásukat szeretnék megtörni, a drogok megfelelőbb szabályozásával.
Ezúttal Hortolányi Dénes vállalta magára az ellentmondásait határozottan hangoztató ifjúságvédő hálás szerepét a Gondola hasábjain.
A szerző a szekszárdi esetre reflektálva megállapítja, hogy „évente hozzávetőleg harminc ilyen hír fogalmazódik meg hazánkban”. Elképzelhető, hogy Hortolányi valóban utánanézett a túladagolásban elhunytak éves adatainak – tavaly 27-en, két és három éve egyaránt 25-en veszítették életüket kábítószer-túladagolástól – az viszont távolról sem fedi a valóságot, hogy ezek a személyek jellemzően a diszkók világából kerülnek ki. A kábítószer-túladagolások főszereplője 95%-ban opiát, azon belül is leginkább heroin, ami diszkódrogként egyáltalán nem használatos, lévén teljesen alkalmatlan arra, hogy egy partiban reggelig pörgesse a használóját. Hortolányi azonban sietve továbbpörgeti gondolatmenetét és bevonja a képletbe a rendőröket, a drogmaffiát, majd kisvártatva a liberalizálásért harcolókat és a kapudrog elméletet is.
„Azok a rendőrök, akik a drogmaffiával foglalkoznak, önmagukat és gyermekeiket is a lehető legtávolabb tartják a kábítószerezéstől. Ők valóban tudják, mit okoz a marihuána, a kokain, a heroin. Nekik hiába hazudoznak a kábítószer „liberalizásáért” harcoló, valószínűleg nagyrészt a drogmaffia által lefizetett szerzetek. Tudják, hogy a „kapu”, amelyet az „enyhe” kábítószerekkel feszegetnek, a kemény drogokra nyílik.”
Először is, a rendőrök ismerete a drogokról a tapasztalatok szerint igen hullámzó, viszont jogalkalmazóként figyelemre méltó (ellen)véleményük van a jelenlegi szabályozásról. Az Országos Kriminológiai Intézet (OKRI) 2007-ben végzett kutatásából az derült ki, hogy egyharmaduk, illetve a rendőrhallgatók közel fele nem szívesen intézkedne fűfogyasztó fiatalokkal szemben. Még a büntetéspárti rendőrök közül is mindössze minden 10. gondolta úgy, hogy az alkalmi kábítószer használókkal alapvetően a rendőrségnek kellene foglalkozni – a többség a család és a segítő szervezetek szerepét emelte ki. Közel 10%-uk szerint pedig a drogprobléma megnyugtató megoldását a legalizáció jelentené.
De térjünk végre a lényegre: a „kábítószer liberalizálásért küzdő szerzetek” – bár sokféle elképzelés mentén – a jelenleg illegális drogok szabályozott piacáért szállnak síkra, ahol az állam és nem a drogmaffia kezében van az irányítás. A szabályozás mikéntjének részleteiben lehetnek különbségek, az azonban minden esetben az egyik legfőbb cél, hogy mint az alkoholtilalom eltörlése esetén, kikerüljön a drogpiac a maffia kezéből. Innentől pedig totális ellentmondás annak hangoztatása, hogy a liberalizáció híveit a drogmaffia támogatja. Al Capone uralma is csak addig maradhatott fenn, míg az alkohol árusításának és fogyasztásának újbóli engedélyezése terítékre nem került. Félrevezető kifejezés tehát a „liberalizálás” az illegális drogok esetében, hiszen az ebben a paradigmában gondolkodók nem kontrollálatlan szabadpiacról, hanem egy nagyon is szigorúan szabályozott rendszerről szeretnének érdemi vitát nyitni. Így Hortolányi véleményével ellentétben az sem a világvégének az előszele, ha egy ilyen gondolkodású párt bejut egy uniós állam parlamentjébe és éppen, hogy nem lökik oda „az alvilágnak az ifjabb nemzedékeket”, hanem az erejüket és a fiatalok rájuk utaltságát próbálják minimálisra csökkenteni.
A szerző szavaival visszakérdezhetünk: Kinek az érdeke, hogy hazánkban egyre gyakrabban mossák össze az ésszerű drogszabályozást sürgetőket a drogmaffiával?
Kardos Tamás
Drogriporter
2009.12.05.