MDPV – a toxikológus, a pszichiáter és a fogyasztó szemüvegén keresztül
Várhatóan még jó ideig a dizájner drogok fogják nyújtani a fő hírforrást a drogsajtóban, hiszen nincs ma még egy ennyire dinamikusan növekvő, a fogyasztók között terjedő, ugyanakkor hatásaiban ennyire kevéssé ismert szercsoport. A jelenség pozitív hozama, hogy a beszámolókban a mennyiség mellett szép lassan a minőség is kezd megjelenni.
Stöckert Gábor cikkében a mefedron egyik trónkövetelőjével, az MDPV-vel foglalkozik, és szemben az RTL Klub és a TV2 kaotikus riportjaival, az olvasó számára nemcsak, hogy végig világos marad, hogy éppen melyik szerről is van szó, de még a hatásokról is tényszerű információkat kap. A MDPV hatásai és még inkább a hosszas lejövetel – ami gyakran hallucinációkkal, téveszmékkel és szorongással jár – indokolták, hogy az egészségügyi ellátás részéről ezúttal ne csak az ország toxikológusa, hanem a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika tanársegédje, Csukly Gábor pszichiáter is szót kaphatott. Tapasztalatai ijesztők:
„Nagyjából fél évvel ezelőtt találkoztunk a szerrel, azóta hetente bekerül valaki hozzánk a hatása miatt. Az extasy, a speed vagy a fű miatt évi egy-két beteget kell ellátnunk, de az MDPV miatt havi négyet-ötöt”.
A továbbiakban betekintést nyerhetünk a szakma tanácstalanságába, akik szakirodalom híján leginkább a betegek beszámolóira támaszkodnak, valamint a zavaros piaci körülmények és a változatos fantázianevek mellett sokszor csak találgatni tudnak, hogy éppen milyen szerrel van dolguk. Hogy a kép plasztikusabb legyen, néhány élménybeszámolót is olvashatunk, illetve felsorolást kapunk a toxikológus és a pszichiáter által megfigyelt nem kívánatos hatásokból, amelyek elsősorban a nem megfelelő adagolás és a rendszeres használat során következnek be. Bár a szakértők nem tudnak pozitív jövőképpel kecsegtetni minket, úgy tűnik, jelen helyzetben sokkal több preventív információt nem lehet nyújtani erről a szerről. És ahogyan arra az írás is kitér, a jogszabályoktól nem várhatjuk a helyzet orvoslását.
Kardos Tamás
Drogriporter
2011.08.12.