• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Könnyelmű jogvédők?

május 24, 2012 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Drogtörténelembe rejtett rendőrnyomozói álláspont a jogvédők tevékenységéről

Mikor jelent meg Magyarországon a gyógyszerek visszaélésszerű használata, illetve mióta érhetőek el a kábítószerek? Milyen útvonalakat használnak a kereskedők? Mit takar pontosan a „kábítószer” kifejezés és mit lehet tudni a csoport legismertebb képviselőiről?

 

 

Többek között ezeknek a kérdéseknek szentelte magát kétrészes cikksorozatában Gratzer Gábor az ORFK Bűnügyi Főosztály munkatársa, hogy végeredményben két nagy lélegzetű cikkben összegezze mondandóját, ami egyébként alapos és többnyire helytálló, egészen addig, amíg a téma a civil jogvédők – avagy minden bizonnyal a TASZ – szerepvállalására terelődik. Itt a következőket olvashatjuk:

„Véleményem szerint eddig a társadalom illetve civil szervezetek a fogyasztó oldaláról nézve hajlamosnak látszottak a kannabisz-problémát nem kellően komolyan venni, arra, mint „könnyű” drogra, fiatalkori botlásra tekinteni. Meglehet, a fogyasztót nézve, jogvédőknek ez így is tűnhet, de kábítószerrel foglalkozó nyomozóként, ismerve a szervezett bűnözést, a multinacionális bűnszervezetek gazdasági, illetve fegyveres erejét és érdekérvényesítő módszereit, valamint képességét, ezt az oldalt is látni kell, kellene”.

Szomorú ilyen sarkított, sematikus véleményt olvasni az álláspontunkról és a tevékenységünkről, hiszen soha nem állt szándékunkban elbagatellizálni a „kannabisz-problémát”, „könnyű drognak” pedig már csak azért sem neveztük, mert a szakemberek többségével egyetértésben tudománytalannak tartjuk a drogok „könnyű” és „kemény” csoportokra osztását. Álláspontunk, mely szerint a kábítószert fogyasztók büntetése nem indokolt, mert több kárral jár, mint haszonnal, nem csak a marihuánára, de a többi kábítószerre is vonatkozik. Az alkoholénál és a dohányénál jóval szigorúbb legális marihuána-szabályozás gondolatát pedig – az egészségügyi és emberi jogi indokok mellett – világszerte éppen az említett „szervezett bűnözés, a multinacionális bűnszervezetek gazdasági, illetve fegyveres ereje” motiválja. Nem kell Mexikóig mennünk, hogy felismerjük, hogy a szervezett bűnözés jóval nagyobb károkat okoz, mint a marihuána önmagában, nem is említve annak gyógyászati alkalmazását.

Így a két cikk olvasását, azok alapossága miatt továbbra is ajánljuk, de határozottan visszautasítjuk azt a vádat, hogy a kannabisz-problémát nem vennénk elég komolyan; csupán a drogtilalom eredményeiből kiindulva más utat tartunk célravezetőnek.

Kardos Tamás
Drogriporter
2012.05.24.

Kategória: Hírek Témák: Emberi jogok, Magyar drogpolitika, Médiamonitor

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter