• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Legális? Attól még nem jobb (Kritika – Men’s Health)

Szerző: Kardos Tamás | február 5, 2014

Tweet
A magazin szerint a marihuána legalizációja miatt növekedett meg a szintetikus kannabinoidokat fogyasztók a száma. A tények azonban egészen mást mondanak.
 

A dizájnerdrogok tömeges megjelenésekor a szakértők nem győzték óva inteni a lelkes kísérletezőket, hogy az új pszichoaktív szerek legális státuszából még nem következik, hogy azok kevésbé kockázatosak a tiltólistán szereplő társaiknál. Épp ellenkezőleg: az évtizedek óta illegálisnak minősülő drogok hatásai, mellékhatásai, hosszú távú használatának következményei jól dokumentáltak, míg a kémiai szerkezet módosításával megjelent új szerek tulajdonságairól alig tudunk valamit – ezért is szokták fogyasztóikat előszeretettel kísérleti patkányokhoz hasonlítani. A Men’s Health online magazin most csavar egyet a történeten és első lépésben az “attól még, hogy legális, nem jobb” érvelést a Coloradóban és Washingtonban legalizált marihuánára alkalmazza, majd következetlenségével teljesen összezavarja az olvasót. Ritkán rajzolódnak ki ennyire nyilvánvalóan egy újságíró prekoncepciói a legalizációval kapcsolatban, úgyhogy már csak azért is érdemes közelebbről szemügyre venni az online életmód magazin írását.

 

 

 

“Mióta Colorado állam nem is olyan régen legalizálta a rekreációs célú marihuánát, az orvosi ügyeletek egyre nagyobb forgalommal kénytelenek dolgozni” – állítja leadjében a cikk, ezzel azt éreztetve, hogy a kannabisz legális szabályozásának következtében megnőtt annak használata és megszaporodtak a rosszulléttel járó esetek. A következő mondatban viszont már arról számol be, hogy az esetekért a “kínai laboratóriumokból származó, a marihuána hatását utánzó kábítószerek felelősek.” Tekintsünk el most attól, hogy e szerek jó része nem minősül kábítószernek – épp ezért tudják értékesíteni őket a marihuána legális alternatívájaként – azt viszont nem lehet nem észrevenni, hogy a szerző a kannabisz legalizációjának következményeként láttatja a dizájnerdrogok terjedését. A feltételezés már csak azért is teljesen abszurd, mert a  legalizáció többek között azt is célozza, hogy a fogyasztóknak ne kelljen ismeretlen összetételű és hatású pótlékokhoz nyúlniuk, hanem az arra kijelölt boltokban törvényesen megvásárolják a számukra preferált fajtát. Honnan jöhetett mégis a magazin képtelen helyzetleírása?
 
A szerző előítéletei és a sántító érvelés egy csapásra érthetővé válnak, amint elolvassuk a cikk alapjául szolgáló hírt. A HealthDay írása valóban a szintetikus kannabinoidok növekvő térhódításáról számol be, azonban azt is közli, hogy az említett esetek még a legalizáció gyakorlatba lépése előtti időszakban történtek. “A [dizájner] szerek miatt egy hónap alatt 263 ember került kórházba különböző rohamokkal és delíriumos tünetekkel” – tájékoztat forráshoz hűen a Men’s Health cikke, épp csak azt mulasztja el megemlíteni, hogy állításával ellentétben mindez 2013-ban, a marihuána legális forgalmazásának hatályba állása előtt történt, így nem lehet annak következménye. Emellett arról sem informál, hogy a jelenség országszerte megfigyelhető, illetve hogy az USA szintetikus kannabinoidokat fogyasztóinak száma 2010 és 2011 között duplázódott meg. Vagyis a dizájner drogok Egyesült Államokbeli térhódítása az európai trendekhez hasonlóan alakult.

Végeredményben tehát a kannabisz hatását utánzó dizájnerdrogok népszerűsége a marihuána legális forgalmazása előtti időszakban érte el addigi csúcsát, most pedig kíváncsian figyelhetjük, hogy az új szabályozás és az annak részeként előírt hiteles tájékoztatás segíteni fogja-e az új pszichoaktív szerek használatának visszaszorítását. A józan logika szerint mindenképpen! Az pedig már tényleg csak hab a tortán, hogy a Men’s Health írása Mike Van Dyke helyett tévesen a színész-komikus Dick Van Dyke-ot azonosítja a Coloradói Közegészségügyi Hivatal szakértőjeként. Hiába, azok a nyamvadt előítéletek és egyéni érdeklődések…

 
Kardos Tamás
Drogriporter
2014.02.05.
  

Kategória: Hírek Archívum: Drogpolitika

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Drogriporter Híradó | 2022 Augusztus

augusztus 15, 2022 - István Gábor Takács

Hogyan (nem) férünk hozzá az addiktológiai ellátáshoz?

augusztus 8, 2022 - Péter Sárosi

A szégyen fala – avagy miért van szükség crack-fogyasztói szobákra Párizsban?

július 27, 2022 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Monthly drug policy news from around the world

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter