• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Legális? Attól még nem jobb (Kritika – Men’s Health)

Szerző: Kardos Tamás | február 5, 2014

Tweet
A magazin szerint a marihuána legalizációja miatt növekedett meg a szintetikus kannabinoidokat fogyasztók a száma. A tények azonban egészen mást mondanak.
 

A dizájnerdrogok tömeges megjelenésekor a szakértők nem győzték óva inteni a lelkes kísérletezőket, hogy az új pszichoaktív szerek legális státuszából még nem következik, hogy azok kevésbé kockázatosak a tiltólistán szereplő társaiknál. Épp ellenkezőleg: az évtizedek óta illegálisnak minősülő drogok hatásai, mellékhatásai, hosszú távú használatának következményei jól dokumentáltak, míg a kémiai szerkezet módosításával megjelent új szerek tulajdonságairól alig tudunk valamit – ezért is szokták fogyasztóikat előszeretettel kísérleti patkányokhoz hasonlítani. A Men’s Health online magazin most csavar egyet a történeten és első lépésben az “attól még, hogy legális, nem jobb” érvelést a Coloradóban és Washingtonban legalizált marihuánára alkalmazza, majd következetlenségével teljesen összezavarja az olvasót. Ritkán rajzolódnak ki ennyire nyilvánvalóan egy újságíró prekoncepciói a legalizációval kapcsolatban, úgyhogy már csak azért is érdemes közelebbről szemügyre venni az online életmód magazin írását.

 

 

 

“Mióta Colorado állam nem is olyan régen legalizálta a rekreációs célú marihuánát, az orvosi ügyeletek egyre nagyobb forgalommal kénytelenek dolgozni” – állítja leadjében a cikk, ezzel azt éreztetve, hogy a kannabisz legális szabályozásának következtében megnőtt annak használata és megszaporodtak a rosszulléttel járó esetek. A következő mondatban viszont már arról számol be, hogy az esetekért a “kínai laboratóriumokból származó, a marihuána hatását utánzó kábítószerek felelősek.” Tekintsünk el most attól, hogy e szerek jó része nem minősül kábítószernek – épp ezért tudják értékesíteni őket a marihuána legális alternatívájaként – azt viszont nem lehet nem észrevenni, hogy a szerző a kannabisz legalizációjának következményeként láttatja a dizájnerdrogok terjedését. A feltételezés már csak azért is teljesen abszurd, mert a  legalizáció többek között azt is célozza, hogy a fogyasztóknak ne kelljen ismeretlen összetételű és hatású pótlékokhoz nyúlniuk, hanem az arra kijelölt boltokban törvényesen megvásárolják a számukra preferált fajtát. Honnan jöhetett mégis a magazin képtelen helyzetleírása?
 
A szerző előítéletei és a sántító érvelés egy csapásra érthetővé válnak, amint elolvassuk a cikk alapjául szolgáló hírt. A HealthDay írása valóban a szintetikus kannabinoidok növekvő térhódításáról számol be, azonban azt is közli, hogy az említett esetek még a legalizáció gyakorlatba lépése előtti időszakban történtek. “A [dizájner] szerek miatt egy hónap alatt 263 ember került kórházba különböző rohamokkal és delíriumos tünetekkel” – tájékoztat forráshoz hűen a Men’s Health cikke, épp csak azt mulasztja el megemlíteni, hogy állításával ellentétben mindez 2013-ban, a marihuána legális forgalmazásának hatályba állása előtt történt, így nem lehet annak következménye. Emellett arról sem informál, hogy a jelenség országszerte megfigyelhető, illetve hogy az USA szintetikus kannabinoidokat fogyasztóinak száma 2010 és 2011 között duplázódott meg. Vagyis a dizájner drogok Egyesült Államokbeli térhódítása az európai trendekhez hasonlóan alakult.

Végeredményben tehát a kannabisz hatását utánzó dizájnerdrogok népszerűsége a marihuána legális forgalmazása előtti időszakban érte el addigi csúcsát, most pedig kíváncsian figyelhetjük, hogy az új szabályozás és az annak részeként előírt hiteles tájékoztatás segíteni fogja-e az új pszichoaktív szerek használatának visszaszorítását. A józan logika szerint mindenképpen! Az pedig már tényleg csak hab a tortán, hogy a Men’s Health írása Mike Van Dyke helyett tévesen a színész-komikus Dick Van Dyke-ot azonosítja a Coloradói Közegészségügyi Hivatal szakértőjeként. Hiába, azok a nyamvadt előítéletek és egyéni érdeklődések…

 
Kardos Tamás
Drogriporter
2014.02.05.
  

Kategória: Hírek Archívum: Drogpolitika

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Csodaszer és démondrog

március 3, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter