Újabb távlatok a marihuána gyógyászati, ártalomcsökkentő alkalmazásában?
Az [origo] LifeNetwork érdekes tanulmányra hívta fel a figyelmünket, amely a Harm Reduction Journalban jelent meg. Kérdéses, hogy a kutatás valóban az ártalomcsökkentés szemléletmódjába illeszkedik-e, de a tanulságaival mindenképpen érdemes röviden foglalkozni.
Nemrég olvashattunk a kannabinoidok neuroprotektív tulajdonságáról, vagyis arról, hogy a nagyivó fiatalok agyában kevésbé károsodnak a sejtek, ha az ivás mellett marihuánát is fogyasztanak. A Kalifornia Egyetem kutatói most azt találták, hogy a marihuána fogyasztása gyakran éppen az alkoholivást helyettesíti.
A Berkeley Betegcsoport vizsgálata a szerfogyasztási motivációkra irányult és 350 anonim, orvosi marihuánát fogyasztó beteg bevonásával zajlott. Az eredmények szerint 40%-uk az alkoholt, 66%-uk a receptre kiadható gyógyszereket, 26%-uk pedig egyéb illegális drogok használatát helyettesítette marihuánával.
A tanulmány azzal magyarázza a kutatás ártalomcsökkentő voltát, hogy a marihuána fogyasztásával más, veszélyesebb pszichoaktív szerek használatát lehet helyettesíteni.
A berkeley-i Kalifornia Egyetem munkatársa a következőképpen értelmezte az eredményeket:
"Az alkohol kannabisszal történő helyettesítése kétségtelenül radikális eljárás az alkoholfüggőség kezelésében. Ha a módszert társadalmilag elfogadnák, és könnyen elérhetővé tennék a marihuánát, potenciálisan biztonságosabb és kevesebb negatív mellékhatást okozó szerrel lehetne helyettesíteni az alkoholt."
A Lifenetwork cikk címével ellentétben azonban ez nem jelent egyértelműen leszokást az alkoholról és más szerekről, inkább mérséklést vagy ideiglenes helyettesítést – a vizsgálatba bevont személyek fele alkalmanként például így is fogyaszt alkoholt. Ha viszont a kutatás tapasztalataiból kiindulva csökkenthető lenne a problémás ivók vagy a gyógyszerekkel visszaélők aránya, az mindenképpen komoly eredményt jelentene, hiszen napjainkban e szerek helytelen használata komoly népegészségügyi problémával fenyeget – csak a hazánkat véve, a 800 ezer főre becsült alkoholbeteg mellett a magyar tinédzserek élen járnak az alkohol és a vényköteles gyógyszerek együttes használatában. Csak vigyázzanak a kutatók a javaslataikkal, nehogy úgy járjanak, mint David Nutt!
Kardos Tamás
Drogriporter
2009.12.08.