• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Marihuána-túladagolás (Ajánló – MOHA)

február 10, 2009 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Remek írás a média gyakran visszatérő drogtémabeli torzításairól, az egyetemisták és főiskolások magazinjában

A MOHA novemberi kiadásának "majdnem jól" sikerült cikke után a januári szám ismét a drogkérdéssel foglalkozik egy rövidebb, de annál jobban sikerült írásban. Ezúttal a drogok és a sajtó kapcsolata kerül terítékre, és kis túlzással azt mondhatjuk, hogy Fonyódi Ákos cikkében a Médiamonitor hitvallása fogalmazódik meg.
 
 
 
A „Marihuána-túladagolás” cím utalás a Szomszédok egyik epizódjára, melyben Magenheim doktor a halál beálltát ezzel a „diagnózissal” magyarázza. 
A cikk – a Médiamonitorhoz hasonlóan – az ehhez hasonló, a sajtóból és a médiából ránk zúduló tévedésekkel és előítéletekkel foglalkozik, amelyekkel gyakran találkozhatunk drogtémában. Bár az utóbbi néhány évben mi némi javulást figyeltünk meg a drogokkal kapcsolatos híradásokban, még mindig találkozunk egészen elképesztő állításokkal, ezért a MOHA cikke most is időszerű. Fonyódi röviden kitekint a drogellenesség Nixoni gyökereire, majd megvilágítja a teljes drogmentesség hátulütőit – összevetve a drogfogyasztás okozta károkkal – majd dr. Petke Zsoltnak, az SE-ETK Addiktológia Tanszék orvosának adja át a szót. Mivel a magazin (érthetetlen módon) nem rendelkezik online elérhetőséggel, ezért a szöveg általam leghasznosabbnak ítélt részeit – a drogok és a média témában – itt idézem.

„A magyar és a nyugati sajtó is olyan kirekesztő, megbélyegző és túldramatizált kifejezésekkel köríti a szerhasználattal kapcsolatos közléseit, mint például a „halálos fű” vagy a „kábítószeres járvány”. Hazai és nemzetközi kutatások szerint eltorzított adatokat tesz közzé, mint például „a marihuána egyszeri kipróbálása is maradandó, kimutatható károsodást okoz”. Általánosan jellemző a szenzációkeltés, és hiteles pszichiáterek, pszichológusok, addiktológusok helyett legtöbbször nem kompetens testületek tagjai szólalnak meg.”

„A drogok megítélése a médiában még mindig a legális-illegális megkülönböztetés mentén történik, pedig a legális szerek sem ártatlanok – csak azok jó hasznot hoznak. A drogpolitikában pedig a teljes tiltás és a liberális „divatjelenség” hozzáállás helyett jó lenne, ha komolyan lehetne venni a drogellenes világnap szlogenjét: „Beszéljünk a kábítószerekről nyíltan és őszintén”. Az információ, a problémák megfogalmazása kevésbé taszítja a drogosokat a társadalom peremére, ahonnan sokkal nehezebb a segítséget elfogadni.”

Dr. Petke Zsolt – miután röviden felvázolja a használó azon tulajdonságait, amelyek befolyásolják a drogok által kiváltott hatásokat – szintén kitér a média torzításaira:

„A média pedig kiemeli azt, ami számára kedves: a rendkívülit, vagyis a súlyosat. Hallott már valaki arról, hogy a média a szociális alkoholfogyasztókkal készített volna adást? Hát ez az! Na de az, aki egy decitől fejre áll és szellemeket kerget a lakásban, az már igen! Annak van hírértéke!
Drogokról írni tehát „hálás” dolog. A kíváncsi, rendkívülire éhes közönség majdnem mindent elhisz, főleg ha a szerző még „valami doktor” is. Hiszen hálás. A hála viszont elhomályosítja a józan kritikai készséget, és olyan túlzásokra, káros általánosításokra hajlamosít, amelyek szárnyán pillanatok alatt, észrevétlenül elrugaszkodunk a valóságtól. Akár a kábítószerekkel.

Ha tényleg igaz, hogy a MOHA magazin hónapról-hónapra 60000 hallgatóhoz jut el , akkor talán reménykedhetünk, hogy néhány éven belül a média már nem csak a szenzációt akarja láttatni a drogokkal kapcsolatos híradásaiban.

Kardos Tamás
Drogriporter
2009.02.10.

Kategória: Hírek Témák: Magyar drogpolitika, Marihuána, Médiamonitor, Pszichedelikus gyógyászat

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter