• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Marihuána-túladagolás (Ajánló – MOHA)

Szerző: Kardos Tamás | február 10, 2009

Tweet

Remek írás a média gyakran visszatérő drogtémabeli torzításairól, az egyetemisták és főiskolások magazinjában

A MOHA novemberi kiadásának "majdnem jól" sikerült cikke után a januári szám ismét a drogkérdéssel foglalkozik egy rövidebb, de annál jobban sikerült írásban. Ezúttal a drogok és a sajtó kapcsolata kerül terítékre, és kis túlzással azt mondhatjuk, hogy Fonyódi Ákos cikkében a Médiamonitor hitvallása fogalmazódik meg.
 
 
 
A „Marihuána-túladagolás” cím utalás a Szomszédok egyik epizódjára, melyben Magenheim doktor a halál beálltát ezzel a „diagnózissal” magyarázza. 
A cikk – a Médiamonitorhoz hasonlóan – az ehhez hasonló, a sajtóból és a médiából ránk zúduló tévedésekkel és előítéletekkel foglalkozik, amelyekkel gyakran találkozhatunk drogtémában. Bár az utóbbi néhány évben mi némi javulást figyeltünk meg a drogokkal kapcsolatos híradásokban, még mindig találkozunk egészen elképesztő állításokkal, ezért a MOHA cikke most is időszerű. Fonyódi röviden kitekint a drogellenesség Nixoni gyökereire, majd megvilágítja a teljes drogmentesség hátulütőit – összevetve a drogfogyasztás okozta károkkal – majd dr. Petke Zsoltnak, az SE-ETK Addiktológia Tanszék orvosának adja át a szót. Mivel a magazin (érthetetlen módon) nem rendelkezik online elérhetőséggel, ezért a szöveg általam leghasznosabbnak ítélt részeit – a drogok és a média témában – itt idézem.

„A magyar és a nyugati sajtó is olyan kirekesztő, megbélyegző és túldramatizált kifejezésekkel köríti a szerhasználattal kapcsolatos közléseit, mint például a „halálos fű” vagy a „kábítószeres járvány”. Hazai és nemzetközi kutatások szerint eltorzított adatokat tesz közzé, mint például „a marihuána egyszeri kipróbálása is maradandó, kimutatható károsodást okoz”. Általánosan jellemző a szenzációkeltés, és hiteles pszichiáterek, pszichológusok, addiktológusok helyett legtöbbször nem kompetens testületek tagjai szólalnak meg.”

„A drogok megítélése a médiában még mindig a legális-illegális megkülönböztetés mentén történik, pedig a legális szerek sem ártatlanok – csak azok jó hasznot hoznak. A drogpolitikában pedig a teljes tiltás és a liberális „divatjelenség” hozzáállás helyett jó lenne, ha komolyan lehetne venni a drogellenes világnap szlogenjét: „Beszéljünk a kábítószerekről nyíltan és őszintén”. Az információ, a problémák megfogalmazása kevésbé taszítja a drogosokat a társadalom peremére, ahonnan sokkal nehezebb a segítséget elfogadni.”

Dr. Petke Zsolt – miután röviden felvázolja a használó azon tulajdonságait, amelyek befolyásolják a drogok által kiváltott hatásokat – szintén kitér a média torzításaira:

„A média pedig kiemeli azt, ami számára kedves: a rendkívülit, vagyis a súlyosat. Hallott már valaki arról, hogy a média a szociális alkoholfogyasztókkal készített volna adást? Hát ez az! Na de az, aki egy decitől fejre áll és szellemeket kerget a lakásban, az már igen! Annak van hírértéke!
Drogokról írni tehát „hálás” dolog. A kíváncsi, rendkívülire éhes közönség majdnem mindent elhisz, főleg ha a szerző még „valami doktor” is. Hiszen hálás. A hála viszont elhomályosítja a józan kritikai készséget, és olyan túlzásokra, káros általánosításokra hajlamosít, amelyek szárnyán pillanatok alatt, észrevétlenül elrugaszkodunk a valóságtól. Akár a kábítószerekkel.

Ha tényleg igaz, hogy a MOHA magazin hónapról-hónapra 60000 hallgatóhoz jut el , akkor talán reménykedhetünk, hogy néhány éven belül a média már nem csak a szenzációt akarja láttatni a drogokkal kapcsolatos híradásaiban.

Kardos Tamás
Drogriporter
2009.02.10.

Kategória: Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis), Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Monthly drug policy news from around the world

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter