• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Marokkó vitát nyit a kannabisz legalizációjáról

december 11, 2008 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A növény sikertelen kiirtása után már a belügyminisztérium is kacérkodik a legalizáció gondolatával

Az igazságos és hatékony drogpolitikáért küzdő ENCOD  tegnap arról tájékoztatott, hogy a nemzeti Marokkói Televízió kettes csatornáján egy élő vitát sugárzott a kannabisz-termesztés kérdésköréről, amely a „Kannabisz és hasis: Melyik megközelítést válasszuk?” címet viselte.

A vita célja a lakosság informálása volt a kannabisz termesztés mögött zajló folyamatokról és azon kormánystratégiák értékelése, melyek az ültetvények felszámolására és a hasis csempészet ellen irányultak. A beszélgetés fő kérdései a következők voltak:
– Milyen alternatív fejlesztésekkel lehetne felváltani a marokkóiak illegális tradícióját?
– Megoldható lenne-e a kannabisz ültetvények gyógyászati, ipari vagy egyéb alternatív gazdasági szolgálatba állítása?
– Milyen szerepet kaphatna a helyi és a nemzetközi együttműködés ezen a területen?

Bár tavaly márciusban a kormány még azt állította, hogy 2008-ra teljesen kiirtják a kannabiszt az országban, mostanra világosság vált, hogy a terv kudarcba fulladt.

A meghívottak nem tartották egyértelműen sikeresnek az ültetvények kiirtására tett kísérleteket, ugyanis a felszámolt földek helyett új ültetvények születtek és több helyen az irtás erdők elpusztításával is együtt járt.
Chakib Al Khayari, az Emberi Jogok Egyesületének elnöke elmondta, hogy 1980 óta próbálnak együttműködni az ENSZ-szel, hogy legális terményekkel válthassák fel a Rif régió kannabisz ültetvényeit, de a közel 3 évtized alatt nem sikerült jelentős eredményeket elérniük, ugyanis a gazdasági és a kulturális vonzatokat nem vették számításba a projektek tervezésekor és kivitelezésekor. Al Khayari – az évszázados kulturális dimenziókra hivatkozva – egyenesen lehetetlennek nevezte a kannabisz kiirtását Ketamában. Mások is osztották a véleményt, miszerint az eljövendő stratégiából nem lehet kihagyni a kulturális faktort, illetve hangsúlyozták az infrastruktúra hiányát, amely megnehezíti az új növények és az alternatív gazdasági módszerek bevezetését ezeken a marginalizált vidékeken. Az eddigi tapasztalatokból okulva felmerült egy nemzeti szintű kezdeményezés gondolata, a régió lakóinak megsegítésére, izolációjuk és marginális helyzetük megszűntetésére.

Az alternatív fejlesztési ötletek nehézségeinek számbavétele után Al Khayari felvetette a kannabisz legalizálásának ötletét a kérdéses régiókban, mint az egyedüli és legkézenfekvőbb megoldást a kialakult helyzet orvoslására. A legalizáció gondolata megfelelő szabályozás keretében merült fel, a tudományos kutatások, a gyógyászati és az ipari felhasználás figyelembevételével. Az ötletet Pr. Mohamed Hmamouchi, a Gyógyászati Növények Nemzeti Intézetének igazgatója is támogatta, és végül a marokkói belügyminisztérium részéről Khalid Zerouali is megvitatásra érdemesnek tartotta a gondolatot, azokban a régiókban, ahol a kannabisz termesztése történelmi múlttal rendelkezik. Zerouali azt javasolta, hogy az elképzelést tegyék alaposabb vizsgálat tárgyává a civilek bevonásával, remélve, hogy ily módon véget vethetnek az illegális drogkereskedelemnek.

 
Kardos Tamás
Drogriporter
2008.12.11.

 

Kategória: Hírek Témák: Drogszabályozás, Legalizáció, Marihuána, Nemzetközi szervezetek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter