Igen, már több tízezer évvel ezelőtt, jó reggelt!
Molnár Gábor ékes bizonyítékát adta a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi igazgatói posztjára való rátermettségének, mikor a teol.hu-nak a következőt nyilatkozta:
„A hagyományos és a jogszabályok szerint kábítószernek minősülő szerek fogyasztása területén visszaesés tapasztalható. Ugyanakkor megjelentek az új, úgynevezett pszichoaktív szerek. Ezekkel az a legnagyobb baj, hogy az élettani hatásai nem ismertek. Ráadásul összetételüket az előállítók állandóan változtatják. Mindig vannak olyanok, amelyek még nem szerepelnek semmiféle tiltó listán.” A teol.hu további kérdéseire Molnár elmondta, hogy „az új Btk. már tartalmazza a pszichoaktív anyaggal való visszaélés tényállását”.
Nem túl embert próbáló feladat utánajárni annak, hogy melyek is azok a pszichoaktív szerek, hiszen egy Wikipedia szócikk épp erre a névre hallgat, és a következőképpen határozza meg a csoportot: „azok a természetes vagy mesterséges anyagok, amelyek az élő szervezetbe kerülve a központi idegrendszerre hatva megváltoztatják annak működését, funkcióját, illetve hiányuk elvonási tünetekkel jár.”
Vagyis közéjük tartozik minden egyes a drog a kávétól az alkoholon és a marihuánán át a heroinig, és ugyanígy pszichoaktív szernek minősülnek a hagyományos kábítószerek pótlására megjelent anyagok is. Molnár nyilvánvalóan ez utóbbiakra, az ún. dizájner drogokra gondolt, melyek valóban az utóbbi években jelentek meg tömegesen a piacon. A természetes pszichoaktív szerek azonban több tízezer éve, már a homo sapiens előtt jelen voltak és vannak most is, így aligha gondolhatjuk, hogy a velük való visszaélés tényállása az új Btk. vívmánya lenne.