Közelgő Kábítószerügyi Eseti Bizottság ülés az utóbbi hét eseményei nyomására.
Elsőként a kispártok reagáltak a helyzetre.
Az MDF részéről Pettkó András, a Kábítószerügyi Eseti Bizottság alelnöke kezdeményezte a Bizottság minél korábbi összehívását. A képviselő a szigorúbb tiltásokban látja a további halálesetek megelőzésének esélyét. Amint az a felszólalásából kiderül, Pettkó nem tesz különbséget az illegális drogok között egyéni és társadalmi veszélyesség tekintetében, a heroin okozta halálesetekből képes akár a marihuána használók szankcionálására következtetni, mit sem törődve az addiktológus nyilatkozatával, a heroin-fogyasztók kilétével kapcsolatban:
Állítása szerint „az MDF drogpolitikája három pilléren nyugszik: az első a megelőzés, a második a kezelés, a harmadik pedig a bűnüldözés.” A felszólalásból kitűnik azonban, hogy megelőzés címén az MDF elsősorban a drogok káros hatásait feltüntető kiadványokra gondol, amelyek nemcsak, hogy nem nyújtanak hiteles képet a drogokról, de az ez irányú kutatások szerint nem is érik el céljukat a fiatalok körében .
A kezeléssel kapcsolatban érdemes tudni, hogy Pettkó folyamatosan kritizálja a tűcsere programokat, amelyek pedig a legnagyobb segítséget nyújtják az intravénás heroinhasználók egészségügyi kockázatainak mérséklésében és segítenek a hepatitis és a HIV/AIDS járvány megelőzésében a társadalomban .
Az SZDSZ Új Generáció elnöke ellentétes álláspontot fogalmazott meg a hazai drogpolitika bírálata során. Léderer András szerint a kábítószer-fogyasztók bűnözőként kezelése nem vezet eredményre és a hatékony prevenciót is gátolja, ezért a dekriminalizáció mellett tett javaslatot. A hatékonyabb drogmegelőzés érdekében a munkába bevonna civil szervezeteket, szakembereket és leállt fogyasztókat is, továbbá támogatná az ellenőrzött belövő szobák bevezetését Magyarországon nyugati mintára.
Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) alelnöke, Stágel Bence élesen bírálta Léderer javaslatát. Szerinte nem belövő szobákra, hanem hatékony felvilágosítási kampányokra és a kábítószerfüggők gyógyítására lenne szükség. Az azonnali büntetéssel szemben az elterelés intézményét hozta fel, mint alternatívát (amelyről tudjuk, hogy sem szakmai, sem emberi jogi szempontból nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket).
Winkfein Csaba MSZP-s képviselő a Kábítószerügyi Eseti Bizottság elnöke bejelentette, hogy a lehető legrövidebb időn belül összeül a Bizottság. Az elnök felkérte „a kábítószer-kérdésben érintett szervek közötti koordinációért felelős szociális szaktárcát, valamint a témában érintetteket, hogy átfogó helyzetelemezésükkel és cselekvési javaslataikkal segítsék a kábítószerek túladagolásának hatékonyabb megelőzését.” Winkfein indokoltnak tartja a kábítószer fogyasztóinak elérését, ellátását és a kockázatokat csökkentő szakmai beavatkozások fejlesztését és kiemelt figyelmet kíván fordítani a drogfogyasztás megelőzésére, az ártalomcsökkentésre és a prevenciós programokra.
Az országos rendőrfőkapitány a kábítószerkérdésben szerepet vállaló hatóságok képviselőinek összehívását kezdeményezte a megelőzéssel kapcsolatos tevékenységek összehangolása, illetve az együttműködési, tájékoztatási és információs lehetőségek hatékonyabbá tételének érdekében.
Szakértők is megszólalnak
Funk Sándor addiktológus a Népszabadságnak adott interjújában felhívta a figyelmet arra, hogy a társadalom peremére szorult, kilátástalan helyzetű fiatalok között továbbra is kell számolni a heroin használatával és javaslatokat tett a túladagolásos halálesetek megelőzésére.
Az M1 hétfői Este című műsorában Dr. Felvinci Katalin, a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet igazgatója elmondta, hogy „önmagában véve a büntetőjogi fenyegetettség az viszonylag kevéssé befolyásolja az embereknek a szerhasználói viselkedését” és az ártalomcsökkentésre és a biztonságos szórakozási programokra hívta fel a figyelmet, amellyel megelőzhetőek a droghasználat következtében kialakult vészhelyzetek.
Kardos Tamás
Drogriporter
2008.08.12.