Higgadt, tényszerű írás a tudományos kutatások utcára került melléktermékeiről
Egy december végi online írás után a HVG friss számának Szellem rovatában ismét az utóbbi évek médiaszenzációit biztosító ún. dizájnerdrogokról olvashatunk. Vajna Tamás a meghökkentés helyett – a témában sajnos szokatlannak mondható módon – inkább higgadt tájékoztatást választotta, használók és szakemberek megszólaltatásán keresztül.
Életszerűvé teszi az írást, hogy kezdésként, egy fórumbejegyzés révén rögtön az élmény felől közelíthetünk a szintetikus kannabinoidokhoz , majd rövidesen eljutunk a külöböző hatóanyagokig és az ezeket forgalmazó hazai boltokhoz. Az ABC-nek adott nyilatkozatából megtudhatjuk, hogy a szintetikus kannabisz egyik atyjaként számon tartott John William Huffman ugyan valóban „dizájnolni” akarta a marihuána fő pszichoaktív hatóanyagát, a THC-t, ám közel sem azzal a céllal, hogy legális alternatívát nyújtson a kendertilalom által üldözöttek számára. Épp ellenkezőleg, a Clemson Egyetem kutatói azt várták a szintetikus kannabinoidoktól, hogy tudatmódosító hatás nélkül produkálják a marihuána némely, a gyógyászatban alkalmazott tulajdonságát. A továbbiakban a gyógyszervegyész Ujváry István meséli el, hogyan kerülnek a tudományos kutatások melléktermékei a kereskedők és rajtuk keresztül az önmagukon kísérletező fiatalok kezébe. Innen hamarosan eljutunk a 20. század első felében potenciális antidepresszánsnak tartott és az idén januárban itthon is betiltott mefedronig, valamint a legújabb trónkövetelőkig.
Akik a túlzásokban egymásra licitáló médiahíresztelések után egy józan beszámolóra vágynak, szerezzék be a HVG február 19-i számát!
Kardos Tamás
Drogriporter
2011.02.21.