Növekszik a füvezés miatt kezeltek száma Nagy-Britanniában. Ki a felelős?
A kannabisz veszélyességének mértéke évek óta vita tárgya a szakértők és a döntéshozók között Nagy-Britanniában. A napokban közölt adatok – melyek értelmében nőtt a marihuánafogyasztás miatt kezeltek száma – tökéletes ziccert biztosítottak a tiltáspártiaknak, hogy újra kimondhassák: szigorítani kell a kannabisz törvényeket és a jelenséget a liberális drogpolitika számlájára kell írnunk.
A Daily Mail cikkével hazánkban a Magyar Nemzet foglalkozott, erősen megrövidített formában (írásuk a weborvos.hu-n olvasható).
A hír arról tájékoztat, hogy az elmúlt három évben megkétszereződött a kannabisz okozta egészségügyi ártalmakkal kezeltek száma, az érintett kiskorúak aránya pedig megháromszorozódott. Az Európai Drogellenes Társaság (Europe Against Drugs) elemzői rögtön David Blunkett-re, az 5 évvel korábban hivatalban álló belügyminiszterre mutogatnak, aki a drogok B osztályából a kevésbé veszélyes C osztályba sorolta a marihuánát.
Mielőtt egyetértenénk az ítélettel érdemes alaposabban körüljárni a problémát.
A kezelésbe kerültek számát vizsgálva nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy az utóbbi években óriási fejlesztéseken ment keresztül a brit ellátórendszer, nőtt a kezelőhelyek száma. Másrészt nőtt azok száma, akiket a büntetőeljárás alternatívájaként a hatóságok utalnak kezelésre, így tévedés a kezelések számában bekövetkezett növekedésből azt a következtetést levonni, hogy a marihuána egyre veszélyesebb és károsabb lenne.
A marihuána B osztályba történt deklasszifikációja nagyrészt a bulvármédia hisztériakampányának köszönhető (amelyből a Weborvos előszeretettel merít) – a Daily Mail pedig ennek az egyik éllovasa volt.
Angliában a kormány saját tudományos tanácsadó testülete, az ACMD felülvizsgálta a 2004-es törvénymódosítás hatásait, és kijelentette, hogy a marihuánának a kevésbé veszélyes drogok osztályába sorolása nem járt olyan negatív hatásokkal, mint amit a sajtó neki tulajdonít, és nincs indok a szigorításra.
Az ACMD a legelismertebb brit szakértőkből áll – ezzel szemben a Daily Mail egy prohibicionista propagandaszervezet véleményére hivatkozik úgy, mint ha az lenne a tudományos hivatkozás netovábbja.
Nem utolsó sorban pedig a marihuána C osztályba helyezése óta csökkent a fogyasztásának mértéke, így az újraosztályozás a trend megfordulásával fenyeget, amely további egészségügyi kockázatokat vonhat maga után.
A Daily Mail cikkéből az is kiolvasható, hogy amíg csökkent a kannabiszhasználat mértéke, addig egyre gyakoribbá vált a rendszeresen, nagy mennyiségeket fogyasztók száma. A problémás szerfogyasztás mértékének növekedése általánosan jellemzi a szigetországot és az elemzők is már inkább erre koncentrálnak. Bár az alkohollal kapcsolatos szabályozások nem változtak az utóbbi években a nagy ivászat (binge drinking) aggasztó méreteket ölt a fiatalok körében. A HVG (MTI) értesülései szerint Skóciában heti 45 fiatal halálát okozza a túlzott alkoholfogyasztás, az [origo] pedig egy korábbi cikkében arról tájékoztat, hogy Nagy-Britanniában egy átlagos hétvégén, a sürgősségi osztályon kezeltek 40%-a alkoholfogyasztással összefüggő okok miatt került oda. Ezek az adatok sokkal inkább a prevencióban és a mértékletességre nevelésben jelzik a hiányosságokat. A jelenleg legkomolyabb állami támogatottságot élvező prevenciós program, a Talk to Frank a kannabisz B osztályba sorolása óta határozottan átállt az elrettentők táborába, amiről a vizsgálatok és a magyar Nemzeti Drogstratégia is kimondja, hogy nem hatékony.
Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy Hollandiában a 30 éve tartó, marihuánával kapcsolatos liberális gyakorlat a kulturált szerfogyasztási mintázatokat is elősegítette: míg az amsterdamiak 65%-a a gyengébb vagy mérsékelt erősségű fűfajtákat részesíti előnyben, addig San Franciscóban (ahol Nagy-Britanniához hasonlóan tiltott a kannabisz fogyasztása) 57% kimondottan az erős vagy nagyon erős fajtákat favorizálja. Ebben nyilván egyéb szociokulturális elemek is közrejátszanak, de hasonlót láthattunk az alkoholtilalom idején is: a teljes tiltás alatt aggasztóan megemelkedtek a kockázatos fogyasztási szokások (minél több, minél nagyobb alkoholtartalmú ital, minél rövidebb idő alatt) és az ezzel járó egészségügyi problémák.
Mindent összevetve igen valószínűtlen, hogy az 5 évvel ezelőtti visszasorolás lenne a főbűnös a a füvezéssel összefüggésbe hozható egészségügyi kezelések növekedésében. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a büntetőjog és a fogyasztási trendek között nincs oksági kapcsolat. Mindemellett megjegyeznénk, hogy a potensebb kannabiszfajták jelenlétét – amely leginkább borzolja a szigetországi kedélyeket – egy módon biztosan vissza lehetne szorítani: a marihuánapiac szigorú állami szabályozásával.
Kardos Tamás
Drogriporter
2009.04.20.