A rémhírek és az esztelen drogtörvények előterjesztése felkeltették a józan hangokat
Az utóbbi évek droghír-fogyasztási trendjeiből – amennyiben léteznek ilyenek – kiolvasható, hogy növekszik azoknak a tábora, akik hiteles és szakmai igényű tájékoztatást várnak el.
Ennek egyik jele volt, hogy gyakorlatilag a magyar sajtó egésze – a szigorításokat bemutató és elemző cikkünk alapján – a Btk. módosításáról szóló előterjesztést a TASZ kommentárjain keresztül mutatta be. A kormányzattal ellentétben egyes sajtóorgánumok pedig azt is felismerték, hogy a törvénymódosításokkal járó következményeket, már ami a drogfogyasztási trendek alakulását illeti, a drogterület szakértői tudják a leginkább hitelt érdemlően felvázolni.
A Kék Pont Alapítványt vezető Rácz József pszichiáter véleményére eddig a HVG és a Magyar Narancs volt kíváncsi, a Szolnoki Napló Arany Zoltánt, a szegedi Dr. Farkasinszky Terézia Ifjúsági Drogcentrum vezetőjét interjúvolta meg, a Stop.hu-nak pedig Demetrovics Zsolt pszichológus, addiktológus számolt be a módosítások várható hatásairól.
Mindemellett úgy tűnik, hogy néhány médiaszereplőt sikerült érzékennyé tenni a sajtóban megjelenő, kábítószerekkel kapcsolatos tévedésekre is. A januári, GHB és alkohol okozta halálesettel kapcsolatban számos olyan híradás látott napvilágot, amely a GHB-t tévesen dizájner drogként azonosítja és közelgő betiltásától vár eredményt, annak ellenére, hogy ez a szer közel 10 éve tiltólistás Magyarországon. A Magyar Narancs és a Népszabadság Online külön cikkeket szánt arra, hogy eloszlassa a GHB-vel kapcsolatos tévedéseket. Reméljük, hogy még csak kezdetét látjuk egy nagyobb folyamatnak!
Kardos Tamás
Drogriporter
2012.02.16.