• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Nyár! Fesztiválok! Drogok?! – (Kritika – Hírextra)

Szerző: Kardos Tamás | június 10, 2009

Tweet

Drogmegelőzési tanácsok riogatással és tévinformációkkal

A Hírextra abból a jó öreg feltételezésből indul ki, hogy kábítószereket azok használnak, akiknek „pár pohár hűsítő koktél, vagy habos sör megivása már nem jelent szórakozást”. A lap másik alapvető tévedése az, hogy néhány szedett-vetett riasztó adattal őket is jobb belátásra lehet bírni.

Ennek megfelelően a legális drogok hatásairól és veszélyeiről, a túlzott alkoholfogyasztásról, illetve ennek gyógyszerrel való kombinációjáról – amely a fiatalok körében a leggyakoribb tudatmódosítási forma manapság  – nem is esik szó. A kábítószerekről azonban annál több kérdéses megállapítást olvashatunk.

 

A szerző első ijesztőnek szánt adaléka szerint egy átlagos hétvégén több tízezer fiatal fogyaszt valamilyen illegális drogot hazánkban. Nem könnyű ezt az adatot számszerűsíteni, de valószínűleg Zacher Gábor becslése közelebb áll a valósághoz. Ő 250 ezerre teszi egy átlagos hétvégén a csupán a marihuánát fogyasztók arányát! A kannabiszt azonban a Hírextra letudja annyival, hogy népszerűsége csökken a fiatalok körében.
Ehelyett elsőként az ecstasyval foglalkozik, amelyről elmondja, hogy kis dózisban is emlékezetkiesést és agykárosodást okozhat, a rendszeres használat pedig szorongást, depressziót, alvás- és memóriazavart, illetve súlyos máj-, vese- és agykárosodást okoz (feltételes mód nélkül!). Ráadásul ezt a drogot adagolják túl a legtöbben és akár egy tabletta is halálos dózis lehet!
Egy ilyen impozáns lista után demagógnak hatna azt mondani, hogy az ecstasy fogyasztása épp csak annyira veszélyes, mint a lovaglás. Márpedig a brit kormány drogügyi tanácsadó szervének (ACMD) egyik tudósa, David Nutt éppen ezt állítja. A professzor a megbetegedési és elhalálozási statisztikai párhuzammal egyáltalán nem óhajtja elbagatellizálni az ecstasy veszélyeit, csak arra figyelmeztet, hogy hajlamosak vagyunk túlbecsülni az ecstasy kockázatait, más hétköznapi cselekvésekkel szemben. Pláne, ha egy cikkel szeretnénk letudni a drogmegelőzést – tehetnénk hozzá.
2006-ban ugyanez a tanácsadó szerv 20 legális és illegális drog kockázatelemzését végezte el a fizikai- és társadalmi ártalmak, illetve a függőségi potenciál tekintetében. Ezen a listán az ecstasy az utolsók között kullog a 18. helyével, míg az alkohol az 5. a dohány pedig a 10. legveszélyesebb helyezést érte el.
Az ecstasy agykárosodást okozó hatása máig vitatott, emlékezetkiesést a gyakran félrevezetően „folyékony ecstasy”-nak nevezett, de egészen más természetű GHB okoz, nem az MDMA tartalmú ecstasy tabletták. A rendszeres használattal kapcsolatos adatok pedig csupán akkor információ értékűek, ha legalább annyit tisztázunk, hogy milyen gyakoriságról és mekkora elfogyasztott dózisokról beszélünk. Ismereteink szerint  hazánkban eddig még nem dokumentáltak halálos ecstasy túladagolást, ami nem is meglepő, hiszen az MDMA halálos dózisa extrém magas.
Az ecstasy használattal kapcsolatban sokkal inkább arra a veszélyre érdemes felhívni a figyelmet, hogy a drogpiac szabályozatlansága miatt a vásárló nem tudhatja biztosan, hogy a dílertől vett tabletta valóban MDMA-t tartalmaz-e. Másik fontos veszélyforrás a kiszáradás és a túlhevülés, amelyet néhány diszkó-tulajdonos azzal igyekszik előidézni, hogy nem biztosít megfelelő szellőztetést és a nagyobb profit reményében csak meleg vizet tesz a mosdókban elérhetővé. A tánc melletti pihenésre és a kellő folyadékbevitelre sokkal fontosabb lenne felhívni a szülők és a fogyasztók figyelmét!

A Hírextra által a másik kivesézett drog a kokain. A jellemzés ebben az esetben is erőteljesen a dramatizálásba hajlik, amikor a már néhány alkalom után függővé vált, elszegényedett fogyasztókról olvasunk. Végül a szülőknek szóló tanáccsal zárul a cikk, amely arra sarkallja őket, hogy nyújtsanak „megfelelő tájékoztatást a fiataloknak a szerek mellékhatásairól”. Igen, a hatások lényegtelenek, foglalkozzunk csak a mellékhatásokkal, de lehetőleg azt is túlozzuk el. A kimutatások szerint  ez az egyik legrosszabb drogmegelőzési stratégia, amit választhatunk.

Érdemes a cikkben a hiperlinkekre is rákattintani, hogy teljesebb képet kapjunk a szerkesztőség témabeli felkészültségéről. A „kábítószer”, a „narkotikum” szavakra kattintva teljesen esetlegesen kerülünk egy teljesítményfokozóval, illetve egy heroinnal kapcsolatos rajtaütésről tájékoztató cikkhez, míg a „tabletta” szó linkje egy se füle-se farka értesítést rejt, melyben a rendőrség előállított két személyt, akik valamilyen szintetikus, bódító gőzt lélegeztek be.

Az a határozott benyomásom, hogy a Hírextra a nyári fesztiválokon történő drogfogyasztás témáját hasonló körültekintéssel és pontossággal dolgozta fel, mint a linkek szavakhoz illesztését.

Kardos Tamás
Drogriporter
2009.06.10.

Kategória: Hírek Drogok: Alkohol, Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter