Újabb versenyző a cukros bácsis tömeghisztéria-keltés kategóriában
Több internetes portálról ismerős lehet az a technika, hogy a kétes forrásból származó, látszólag (vagy egyértelműen) alaptalan állításokat hangoztató írásokat, a szerző megnevezése nélkül beteszik a Bulvár rovatba. Ezt ma az Index is eljátszotta, a felelősséget egy forrásmegjelöléssel a Független Hírügynökségre hárítva.
A hír szerint a montenegrói média felhívja a tanárok és a szülők figyelmét, hogy a szomszédos Szerbiában rágóba kevert drogot árulnak általános- és középiskolák környékén a diákoknak, amelyben „új szintetikus drog” található, melynek „az ecstasy tablettáknál is erősebb a hatása”. „A szakemberek szerint a függőség néhány hónap alatt kialakulhat a gyerekeknél”.
Először is szögezzük le, hogy a iskola körül ólálkodó dílerekről szóló pletykák még sosem igazolódtak be – már a drogtémában a szélsőséges megnyilvánulásairól ismert Magyar Nemzet is leszámolt a cukrosbácsi legendájával –, így aki egy ilyen értesítést közöl, akár a bulvárhírek között is, az nagy valószínűséggel egy alaptalan tömeghisztéria keltésében segédkezik. Persze nem zárhatjuk ki, hogy egyszer valaki tényleg megpróbálja a lehetetlent, és az eddig még mindig alaptalannak bizonyuló szülői félelmeket beigazolva az iskolák környékén kezd drogot árulni, ezért nézzük meg a hír tartalmi részét is. Ha a szakértők ilyen pontosan ismerik az adott szer függőségi potenciálját, akkor azt is gondolhatnánk, hogy tudják, hogy mi is pontosan a szóban forgó szer. Ám a hírből csak annyit tudhatunk, hogy egy új szintetikus drogról van szó, ami még az ecstasynál is erősebb. Hogy miért biztos, hogy szintetikus, mihez képest új, azt már az olvasóra bízzák.
Na de mit jelent az, hogy „az ecstasy tablettáknál is erősebb a hatása”? Mekkora MDMA tartalmú ecstasy tablettára gondoljunk? A stimuláns vagy az entaktogén hatása erősebb? A hírforrás azt is elmondja, hogy a „dílerek úgy kínálják a rágót, mint amivel a diákok könnyebben és gyorsabban tanulnak, nem lesznek fáradtak és álmosak”.
Akkor miért nem inkább az amfetaminhoz mérik a hatást, amit a fáradtság és álmosság elnyomására, illetve a tanuláshoz is sokkal gyakrabban használnak, mint az ecstasyt?
Az Index a Nexus fantázianevű 2C-B-t is úgy jellemezte, amely az ecstasynál „négyszer erősebb”. Már akkor is leírtuk, hogy az ilyen összehasonlítások értelmetlenek, hiszen ezzel az erővel akár azt is mondhatjuk, hogy a nikotin 150-szer erősebb drog, mint az MDMA (ecstasy), hiszen a nikotin pszichoaktív hatásának küszöbe 0,2 mg, míg az MDMA-é 30 mg. Ebből azonban nem tudunk a valódi veszélyekre következtetni, hiszen mindkét szer többnyire olyan kiszerelésben kapható, amely a megfelelő mennyiségű dózist tartalmazza (bár ez az illegális piacról származó ecstasy tabletták esetén közel sem mindig mondható el), ráadásul az ilyesféle összehasonlítás teljesen figyelmen kívül hagyja a két szer hatásában megnyilvánuló különbségeket.
Az aggódni kezdő szülőknek és tanároknak annyit tudunk ajánlani, hogy várják ki, amíg hitelesebb információk is hozzáférhetővé válnak az ügyről, egyelőre ugyanis nagyon úgy tűnik, hogy megint a jól ismert, mindig megújulni képes legendával van dolgunk.
Kardos Tamás
Drogriporter
2008.11.11.