• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Olcsó diákdrog terjed Szerbiában (Index)

Szerző: Kardos Tamás | november 11, 2008

Tweet

Újabb versenyző a cukros bácsis tömeghisztéria-keltés kategóriában

Több internetes portálról ismerős lehet az a technika, hogy a kétes forrásból származó, látszólag (vagy egyértelműen) alaptalan állításokat hangoztató írásokat, a szerző megnevezése nélkül beteszik a Bulvár rovatba. Ezt ma az Index is eljátszotta, a felelősséget egy forrásmegjelöléssel a Független Hírügynökségre hárítva.

 

A hír szerint a montenegrói média felhívja a tanárok és a szülők figyelmét, hogy a szomszédos Szerbiában rágóba kevert drogot árulnak általános- és középiskolák környékén a diákoknak, amelyben „új szintetikus drog” található, melynek „az ecstasy tablettáknál is erősebb a hatása”. „A szakemberek szerint a függőség néhány hónap alatt kialakulhat a gyerekeknél”.

 

Először is szögezzük le, hogy a iskola körül ólálkodó dílerekről szóló pletykák még sosem igazolódtak be – már a drogtémában a szélsőséges megnyilvánulásairól ismert Magyar Nemzet is leszámolt a cukrosbácsi legendájával  –, így aki egy ilyen értesítést közöl, akár a bulvárhírek között is, az nagy valószínűséggel egy alaptalan tömeghisztéria keltésében segédkezik. Persze nem zárhatjuk ki, hogy egyszer valaki tényleg megpróbálja a lehetetlent, és az eddig még mindig alaptalannak bizonyuló szülői félelmeket beigazolva az iskolák környékén kezd drogot árulni, ezért nézzük meg a hír tartalmi részét is. Ha a szakértők ilyen pontosan ismerik az adott szer függőségi potenciálját, akkor azt is gondolhatnánk, hogy tudják, hogy mi is pontosan a szóban forgó szer. Ám a hírből csak annyit tudhatunk, hogy egy új szintetikus drogról van szó, ami még az ecstasynál is erősebb. Hogy miért biztos, hogy szintetikus, mihez képest új, azt már az olvasóra bízzák.
Na de mit jelent az, hogy „az ecstasy tablettáknál is erősebb a hatása”?  Mekkora MDMA tartalmú ecstasy tablettára gondoljunk? A stimuláns vagy az entaktogén hatása erősebb? A hírforrás azt is elmondja, hogy a „dílerek úgy kínálják a rágót, mint amivel a diákok könnyebben és gyorsabban tanulnak, nem lesznek fáradtak és álmosak”.
Akkor miért nem inkább az amfetaminhoz mérik a hatást, amit a fáradtság és álmosság elnyomására, illetve a tanuláshoz is sokkal gyakrabban használnak, mint az ecstasyt?
Az Index a Nexus fantázianevű 2C-B-t is úgy jellemezte, amely az ecstasynál „négyszer erősebb”. Már akkor is leírtuk, hogy az ilyen összehasonlítások értelmetlenek, hiszen ezzel az erővel akár azt is mondhatjuk, hogy a nikotin 150-szer erősebb drog, mint az MDMA (ecstasy), hiszen a nikotin pszichoaktív hatásának küszöbe 0,2 mg, míg az MDMA-é 30 mg. Ebből azonban nem tudunk a valódi veszélyekre következtetni, hiszen mindkét szer többnyire olyan kiszerelésben kapható, amely a megfelelő mennyiségű dózist tartalmazza (bár ez az illegális piacról származó ecstasy tabletták esetén közel sem mindig mondható el), ráadásul az ilyesféle összehasonlítás teljesen figyelmen kívül hagyja a két szer hatásában megnyilvánuló különbségeket.

Az aggódni kezdő szülőknek és tanároknak annyit tudunk ajánlani, hogy várják ki, amíg hitelesebb információk is hozzáférhetővé válnak az ügyről, egyelőre ugyanis nagyon úgy tűnik, hogy megint a jól ismert, mindig megújulni képes legendával van dolgunk.

Kardos Tamás
Drogriporter
2008.11.11.

Kategória: Hírek Archívum: Európai Unió

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Az EU Bizottság az Európai Bíróság elé citálja Magyarországot a gyógyászati kannabisz ügyében

február 15, 2023 - Péter Sárosi

Büntetés helyett támogatást: józan gondolatok a drogvilágnapon

június 23, 2022 - Péter Sárosi

Jogunk van az asztalhoz ülni

február 16, 2022 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter