• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Ópiumtilalom: az örvény szívóereje

Szerző: admin | július 11, 2005

Tweet

Az amszterdami székhelyű Transznacionális Intézet (TNI) drogpolitikai kutatói által nemrég nyilvánosságra hozott jelentés szerint az ópiumtermesztés megszüntetésére irányuló intenzív nemzetközi kampány miatt humanitárius katasztófa fenyegeti Afganisztán és Burma földműveseit.

Az amszterdami székhelyű Transznacionális Intézet (TNI) drogpolitikai kutatói által nemrég nyilvánosságra hozott jelentés szerint az ópiumtermesztés megszüntetésére irányuló intenzív nemzetközi kampány miatt humanitárius katasztófa fenyegeti Afganisztán és Burma földműveseit.

 

Afganisztánban és Burmában az ópiumgazdaság mintegy 4,3 millió embert foglalkoztat közvetlenül. Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és az ENSZ által szorgalmazott ópium-irtó hadjárat eredményeként egyes szakértők 2005-re az ópium-termő területek drasztikus csökkenését jósolják, ennek eredményeként milliók válhatnak földönfutóvá. Afganisztánban a tálib rezsim által bevezetett ópium-tilalom eredményeként 2000-ben összeomlott az ópiumon alapuló hitelrendszer, a földművesek tömegesen adósodtak el, ennek eredményeként pedig az emberkereskedelem és rabszolgaság is felvirágzott: a parasztok gyakran saját lányaikat ajánlották fel adósságuk fejében a haduraknak. Az egzisztánciáját vesztett falusi népesség a városok felé áramlik, ahol éhínség, intravénás drogfogyasztás, prostitúció és járványok fenyegetnek. Burma északi tartományaiban 2000 és 2004 között a lakosság több mint egynegyede veszítette el egzisztenciáját és vándorolt el az ópiumtilalom miatt, közülük több százan váltak a járványok és az éhínség áldozatává, az iskolák 30%-a bezárt. A stratégiai szerepe miatt jelentős külföldi segélyeket kapó Afganisztánnal (4 milliárd dollár évente) szemben a katonai rezsim által kormányzott Burmába alig csordogálnak a nemzetközi segélyek (15 millió dollár évente). A segélyfüggőség ezenkívül éppolyan veszélyes, mint az ópiumfüggőség. Az ENSZ által is támogatott alternatív termények elterjesztésére irányuló programok a pénzügyi források korlátozottsága miatt nem képesek bepótolni a kiesett jövedelmeket, ezenkívül nem képesek tartani a tempót a radikális irtóhadjárattal. 

 

Virágzó mákültetvény

 

Az elmúlt években Afganisztánban és Burmában egymással ellentétes trendek jelentkeztek az ópiumtermelésben: míg az afgán ópium-termelő területek nagysága a 2003-as 80.000 hektárról 2004 végéig 131.000 hektárra nőtt, Burmában a 2003-as 62.200 hektár helyett tavaly már csupán 44.200 hektár területen termesztettek mákot. A világpiaci trendek alakulására az ópium-termesztő területek súlypontjának eltolódása gyakorlatilag kevés hatással volt, a fejlődő országok pedig egyre nagyobb keresletet biztosítanak a heroinra. A tradicionális ópium-kultúrával rendelkező országokban, ahol a moderált ópiumszívást a helyi közösség nem tekinti dekadenciának, egyre inkább elterjed a nyugati típusú injekciós heroinhasználat, amelynek nyomában katasztrófális HIV/AIDS járvány fenyeget. Az ópium-termelés radikális csökkentése nem fog szükségszerűen azonnali hatásokkal járni a világpiaci ópiumforgalomra, ugyanis a 2004-es rekordtermésből valószínűleg jelentős illegális raktárkészletek állnak a kereskedők rendelkezésére.

 

Az afgán ópiumgazdaság

 

Az "Arany Háromszög" ópiumtermelő régiója

 

A TNI  kutatói szerint ha valóban sikerülne tartósan csökkenteni az ópiumtermelést a két országban, akkor valószínűleg ismét új területre tevődne át a termelés, és/vagy megnőne a legális gyógyszeriparból kiszivárgó ópiátok jelentősége. A jelenlegi radikális irtó-politika helyett humánusabb és életképesebb alternatívát ajánlanak: egy a fentartható fejlődési modellt követő, közösségi-alapú megközelítést, amely a helyi civil társadalom kapacitásának építésére, megerősítésére fókuszál és az érintett népesség bevonásával próbál megoldást találni a problémákra. A Senlis Council európai drogpolitikai tanácsadó testület azt ajánlja, hogy az irtóhadjáratok helyett adjanak állami licenszet az ópiumtermesztő parasztoknak és alakítsanak ki egy legális vásárlópiacot az ópium számára, amelyet például a fájdalomcsillapító szerek gyártásában lehetne hasznosítani. Afganisztánban  egy helyi mondás szerint "az ópium önmagában is betegség, de minden más betegségre gyógyír." 

 

Töltse le a TNI jelentését (angolul) itt!

Kategória: Hírek Drogok: Heroin (opiátok)

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter