Hogyan függ össze a ‘set and setting’ elmélet a placebo hatással? Hogyan jelentkezik a placebo hatás a modern pszichedelikus klinikai kutatásokban? Mi az, amit meg lehet magyarázni a pszichedelikus élményben a placebo hatással, és mi az, amit nem? Beszélgetés Dr. Szigeti Balázssal. – LÉGY TÁMOGATÓNK ÉS ELKÜLDJÜK NEKED A VIDEÓT!
A Drogriporter Szabadegyetem támogatói rendezvény, nem támogatja sem az állam, sem más donor, ezért csak Rátok számíthatunk abban, hogy fenntartható legyen. Légy te is Drogriporter Támogató és elküldjük neked az összes korábbi szabadegyetem felvételét, melyek csak támogatóink számára hozzáférhetőek!
Klinikai vizsgalatok soran a betegek gyakran akkor is tapasztalnak tüneti javulásokat, hogyha üres kapszulákat vesznek be, ezt nevezzük placebo hatásnak. A placebo sok szempontból párhuzamba állítható a ‘set and setting’ elmélettel, ami szerint a pszichedelikus élményeket nagyban meghatározza a set (mentális, fizikai állapot, elvárások) és a setting (környezet, társak). Mind a placebo, mind a ‘set and setting’ elmélet a gyógyszeres kezelések farmakológián kívüli, mentális faktorok fontossága mellett érvel.
Dr. Szigeti Balázs az Imperial College pszichedelikus szerekkel foglalkozó kutatócsoportjának munkatársa, aki a pszichedelikumok és a placebo kölcsönhatásait vizsgálja. Legutóbbi kutatásának eredményei szerint a placebo hatás elegendő a pszichedelikus microdosingrol keringő pozitív beszámolók magyarázatára. Ez a magyar kutató által vezetett kutatás a valaha volt legnagyobb mintavételű placebo-kontrollos tanulmány pszichedelikumokról.