Hogyan függ össze a ‘set and setting’ elmélet a placebo hatással? Hogyan jelentkezik a placebo hatás a modern pszichedelikus klinikai kutatásokban? Mi az, amit meg lehet magyarázni a pszichedelikus élményben a placebo hatással, és mi az, amit nem? Beszélgetés Dr. Szigeti Balázssal. – LÉGY TÁMOGATÓNK ÉS ELKÜLDJÜK NEKED A VIDEÓT!
A beszélgetés teljes videója a Drogriporter támogatóinak érhető el. Légy rendszeres támogatónk, vagy adományozz nekünk legalább 5000 Forintot évente, és elküldjük az összes Szabadegyetem felvételt neked!
Klinikai vizsgalatok soran a betegek gyakran akkor is tapasztalnak tüneti javulásokat, hogyha üres kapszulákat vesznek be, ezt nevezzük placebo hatásnak. A placebo sok szempontból párhuzamba állítható a ‘set and setting’ elmélettel, ami szerint a pszichedelikus élményeket nagyban meghatározza a set (mentális, fizikai állapot, elvárások) és a setting (környezet, társak). Mind a placebo, mind a ‘set and setting’ elmélet a gyógyszeres kezelések farmakológián kívüli, mentális faktorok fontossága mellett érvel.
Dr. Szigeti Balázs az Imperial College pszichedelikus szerekkel foglalkozó kutatócsoportjának munkatársa, aki a pszichedelikumok és a placebo kölcsönhatásait vizsgálja. Legutóbbi kutatásának eredményei szerint a placebo hatás elegendő a pszichedelikus microdosingrol keringő pozitív beszámolók magyarázatára. Ez a magyar kutató által vezetett kutatás a valaha volt legnagyobb mintavételű placebo-kontrollos tanulmány pszichedelikumokról.