„A kábítószerezés története a szocialista Magyarországon” alcímmel jelent meg hiánypótló kordokumentum egy történész, egy drogkutató és a korszak egykori droghasználója tollából
Színültig telt a klubterem tegnap délután a Kossuth Klubban: a drogszakma, a történészek és a szocialista korszak droghasználatában akár fogyasztói, akár rendőri oldalon érintettek egyaránt kitűntetett érdeklődéssel várták a L’Harmattan kiadó gondozásában megjelent „Repülök a gyógyszerrel” című kiadvány társszerzőivel szervezett beszélgetést.
A várakozást az is magyarázza, hogy a szerzők már 2011-ben bejelentették a könyv tervét és három év közös munka után végre megszületett a kiadvány. A három szerzőt, Tóth Eszter Zsófia történészt, Dr. Rácz József kutató pszichiátert és Bajzáth Sándor szerfogyasztóból lett szenvedélybeteg segítőt Rozsonits Tamás újságíró faggatta. A keletkezés körülményeiről a ’70-80-as évek történelmére specializálódott Tóth Eszter elmesélte, hogy levéltári kutatásai során keltette fel érdeklődését a szocialista Magyarország droghasználatának témája, ennek kapcsán találkozott Rácz Józseffel, akivel egyetértésben úgy döntöttek, hogy közös munkájukba bevonnak egy sokat megélt főhőst, aki személyes tapasztalattal rendelkezik a korszak szerhasználati formáinak sajátos velejáróival. Így került a képbe Bajzáth Sándor – alias Bajzi – aki maga is tervezett könyvet írni a témakörben. A hármas társszerzőségnek megfelelően a könyvet egyaránt jellemzi a történelmi-levéltári megközelítés és a drogpolitikai szemszög, miközben számos korabeli szerhasználóval készített interjút tartalmaz. És minthogy a 70-es 80-as évek droghasználata összefonódott a művészettel és a rendszerellenességgel, a könyv a szerhasználat és a függőség kérdése mellett ezt a kapcsolatot is boncolgatja.
Kontroll Csoport – Repülök a gyógyszerrel
Dr. Rácz elmondta, hogy nem minden interjú került be a kiadványba, ezért bízik a könyv későbbi, bővített kiadásában. Arra a kérdésre, hogy miért szerepelnek drogreceptek a könyvben, Bajzi azt válaszolta, hogy nem tart attól, hogy ezek bárkit otthoni vegyészkedésre ösztönöznének, hiszen a használt szerek jó része ma már nem is fellelhető és az előállítás is jóval körülményesebb, mint a kész alternatívák beszerzése. Hozzátette, hogy a maga részéről a jövőben inkább írna a szerhasználatot követő időszakról, a rehabilitáción megtapasztaltakról és a tiszta életről, amivel kevés írás foglalkozik, így bízhatunk benne, hogy a jövőben, ebben a témában is olvashatunk tőle. Végezetül a szerzők elmondták, hogy a szakmai és irodalmi szöveg között félúton elhelyezkedő kiadvány bárki számára olvasmányos lehet, így remélik, hogy sok érdeklődőhöz eljut.
Kardos Tamás
Drogriporter
2014.04.29.