• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

RTL Klub, XXI. század – Zenekari próbák az ápoltak között

szeptember 24, 2008 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A "szocialista kábítószerek" és az URH zenekar története a XXI. században

 

 

 

 

 

Nem vagy még egészen jól
Távoli sziréna szól
Halk birodalmi ének
Nagy Testvéred itt hagy téged
De jó, hogy beteg lettél
Meggyógyít a Nagy Testvér!
De jó, hogy beteg lettél
Meggyógyít a Nagy Testvér!

/URH – Nagy Testvér/

 

Velti László, áprilisi műsorához hasonlóan, ismét a drogoknak a szocializmusban játszott szerepét világította meg egy kevésbé ismert szemszögből. A tegnap vetített adásban a hazánkban használt „szocialista kábítószerek” legendájába és a korai 80-as évek undergroundjába nyerhettünk betekintést az URH zenekar történetén keresztül, amelynek tagjai abban az időszakban írtak dalszövegeket a drogok témájában, amikor Magyarországon még hivatalosan nem létezett kábítószer-probléma. A Drogriporter együttműködésének eredményeképpen hiteles személyiségek számoltak be a korszak sajátosságairól.

 

 
az URH zenekar a 80-as években
 

 

Dr. Gerevich József nem mindennapi történetéből megtudhatjuk, hogyan vált a Semmelweis Egyetem pszichiátriai klinikájának első, úgynevezett "kábítószer felelősévé". Pár év elteltével ez a klinika adott otthont az URH próbáinak és néhány koncertjének, melyeken – amolyan kiegészítő terápiaként – esetenként az ápoltak is részt vehettek.

 

Dr. Rácz József elmeséli, hogy a problémás droghasználóknak – akik akkoriban leginkább szipuztak vagy vényköteles gyógyszereket fogyasztottak alkohollal – lehetőség szerint kerülniük kellett a mentőket, ugyanis az uralkodó orvosi gyakorlat következtében ellátás helyett (esetleg mellett) feljelentésre is számíthattak.

 

(Kitekintésként érdemes megjegyezni, hogy a feljelentés gyakorlata még évtizedeken keresztül fennmaradt. A TASZ 1998-as kérelmének és az Ombudsman közbenjárásának eredményeképpen az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatója 2005-ben utasította dolgozóit, hogy kábítószertől rosszul lévő beteg ellátásához csak abban az esetben hívják a rendőrséget, amennyiben a beteg részéről támadás éri a mentőszolgálatot. Sajnos az évtizedes beidegződések miatt sokan még most is félnek mentőt hívni a rosszul lévő, túladagolt társuk megmentésére.)

 

A műsorban továbbá Dr. Lévay Miklós alkotmánybíró szavaiból kiderül, hogy a kábítószer-probléma azért nem létezett Magyarországon a 70-es években, mert a leggyakrabban használt szerek nem szerepeltek a nemzetközi listákon, így nem minősültek kábítószernek, csupán – egy 1978-as Btk. módosítás értelmében – kóros szenvedélykeltésre alkalmas egyéb szereknek, melyek enyhébb büntetőjogi megítélés alá estek.

 

Az, hogy az URH zenekar tagjai hogyan élték meg a korszakot és milyen benyomásokkal tekintenek vissza rá, megtudható a műsorból, melynek megtekintését mindenki számára ajánljuk.

 

Kardos Tamás
Drogriporter
2008.09.24.
 
 
 


Médium: RTL Klub XXI. század
Kiadó: RTL Klub
Felelős szerkesztő: Lázs Sándor
Főszerkesztő: Kotroczó Róbert
E-mail: 21.szazad@rtlklub.hu
Levélcím: 1229 Budapest, Nagytétényi út 29.

 

                          

Kategória: Hírek Témák: Depresszánsok, Magyar drogpolitika, Médiamonitor

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter