A "szocialista kábítószerek" és az URH zenekar története a XXI. században
Nem vagy még egészen jól
Távoli sziréna szól
Halk birodalmi ének
Nagy Testvéred itt hagy téged
De jó, hogy beteg lettél
Meggyógyít a Nagy Testvér!
De jó, hogy beteg lettél
Meggyógyít a Nagy Testvér!
/URH – Nagy Testvér/
Velti László, áprilisi műsorához hasonlóan, ismét a drogoknak a szocializmusban játszott szerepét világította meg egy kevésbé ismert szemszögből. A tegnap vetített adásban a hazánkban használt „szocialista kábítószerek” legendájába és a korai 80-as évek undergroundjába nyerhettünk betekintést az URH zenekar történetén keresztül, amelynek tagjai abban az időszakban írtak dalszövegeket a drogok témájában, amikor Magyarországon még hivatalosan nem létezett kábítószer-probléma. A Drogriporter együttműködésének eredményeképpen hiteles személyiségek számoltak be a korszak sajátosságairól.
Dr. Gerevich József nem mindennapi történetéből megtudhatjuk, hogyan vált a Semmelweis Egyetem pszichiátriai klinikájának első, úgynevezett "kábítószer felelősévé". Pár év elteltével ez a klinika adott otthont az URH próbáinak és néhány koncertjének, melyeken – amolyan kiegészítő terápiaként – esetenként az ápoltak is részt vehettek.
Dr. Rácz József elmeséli, hogy a problémás droghasználóknak – akik akkoriban leginkább szipuztak vagy vényköteles gyógyszereket fogyasztottak alkohollal – lehetőség szerint kerülniük kellett a mentőket, ugyanis az uralkodó orvosi gyakorlat következtében ellátás helyett (esetleg mellett) feljelentésre is számíthattak.
(Kitekintésként érdemes megjegyezni, hogy a feljelentés gyakorlata még évtizedeken keresztül fennmaradt. A TASZ 1998-as kérelmének és az Ombudsman közbenjárásának eredményeképpen az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) főigazgatója 2005-ben utasította dolgozóit, hogy kábítószertől rosszul lévő beteg ellátásához csak abban az esetben hívják a rendőrséget, amennyiben a beteg részéről támadás éri a mentőszolgálatot. Sajnos az évtizedes beidegződések miatt sokan még most is félnek mentőt hívni a rosszul lévő, túladagolt társuk megmentésére.)
A műsorban továbbá Dr. Lévay Miklós alkotmánybíró szavaiból kiderül, hogy a kábítószer-probléma azért nem létezett Magyarországon a 70-es években, mert a leggyakrabban használt szerek nem szerepeltek a nemzetközi listákon, így nem minősültek kábítószernek, csupán – egy 1978-as Btk. módosítás értelmében – kóros szenvedélykeltésre alkalmas egyéb szereknek, melyek enyhébb büntetőjogi megítélés alá estek.
Az, hogy az URH zenekar tagjai hogyan élték meg a korszakot és milyen benyomásokkal tekintenek vissza rá, megtudható a műsorból, melynek megtekintését mindenki számára ajánljuk.
Médium: RTL Klub XXI. század Kiadó: RTL Klub Felelős szerkesztő: Lázs Sándor
Főszerkesztő: Kotroczó Róbert E-mail: 21.szazad@rtlklub.hu Levélcím: 1229 Budapest, Nagytétényi út 29. |