• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Segítők: DÁT2 Psy Help – Ártalomcsökkentés partiszíntéren

Szerző: Kardos Tamás | március 17, 2015

Tweet

Sorozatunk második részében a DÁT2 Psy Help „party service” típusú ártalomcsökkentő szolgáltatás működését ismerteti a program egyik koordinátora, Gén.

Drogriporter: Mi a DÁT2 Psy Help? Mikor alakultatok és mi a célotok?
DÁT2: A DÁT2 Psy Help egy önkéntesekből szerveződött ingyenes ártalomcsökkentő csapat, amely partikon és fesztiválokon segíti elő a biztonságosabb szórakozást. Alapvetően a pszichedelikus / goa / psytrance közösség tagjaiból összeállt független baráti társaság vagyunk, nem működünk egyesületként vagy egyéb szervezetként. Többünknek már sokéves korábbi segítői tapasztalata van; jelenlegi formánkban 2013. június óta dolgozunk együtt. Jelenleg mi vagyunk a legnagyobb, legaktívabb és legtapasztaltabb hazai „party service” / „bulisegély” típusú csapat: 40 képzett önkéntesünkkel átlagosan kéthetente járunk segíteni. A közönség létszámától függően bulikra 3-8 fős, fesztiválokra 8-25 fős csapatokkal megyünk. Célunk a bulik során előforduló kisebb-nagyobb problémák kezelése és a közönség segítése különféle ártalomcsökkentő szolgáltatásokkal. Amiket ingyen osztogatunk: ivóvíz, ropi és szőlőcukor, droginformációs szórólapok, óvszer, füldugó, szemkimosó oldat. Emellett gyakran feladatunk a kisebb elsősegélynyújtás, sebellátás, valamint „lelkisegély” is. De alapvetően mindenféle, a bulin felmerülő problémában segítünk, ezáltal a szervezőket tehermentesítve és a buli biztonságát növelve. Speciális szakterületünk a pszichoaktív szerekkel kapcsolatos segítségnyújtás, például „bad trip” típusú krízisek vagy egyéb nehéz pszichedelikus élmények esetén.

Drogriporter: Mik azok a fő problémák, amikkel találkoztok a fesztiválokon és partikon drogokat fogyasztó embereknél?

DÁT2: A drogfogyasztás valóban okozhat problémákat, de az általunk kezelt problémák nem feltétlenül kapcsolódnak drogokhoz. Például alapvető szolgáltatásunk az ingyenes, magnéziumos pezsgőtablettás ivóvíz („pszájvíz”) osztása. Ez a fülledt, zárt, beltéri szórakozóhelyeken vagy a forró, napsütötte, kültéri helyszíneken órákig táncoló vendégeknek mindenképpen jól jön, droghasználat nélkül is. De a túlhevülés elkerülése különösen fontos a stimuláns szereket használók számára. A ropi és szőlőcukor további energiát adnak a táncolóknak, megelőzik és kezelik az esetleges befáradást és kedvtelenséget, valamint enyhíthetik a drogfogyasztás okozta hangulatingadozásokat is. A többnapos fesztiválokra mindig jellemzőbb a fokozott pszichoaktívszer-használat – gyakrabban, többet, és többfélét – ami pedig váratlan következményekkel járhat. Problémás lehet, hogy a pszichoaktív szerek pontos hatóanyag-tartalma nem „sztenderd”, hanem sokszor kiszámíthatatlan, és a kívántnál erősebb hatásokat és mellékhatásokat okozhat. Gondot jelent az is, hogy a jó minőségű Ecstasy-tabletták ideiglenes hiánya miatt esetleg dizájner stimulánsokat tartalmazó, nem-MDMA tabletták jelenhetnek meg a bulikban. Ugyanígy probléma lehet az is, hogy egyes dizájner hallucinogén szerek ugyanolyan itatóspapír (blotter) kiszerelésben és ábrákkal kaphatóak, mint az LSD, de attól eltérő hatásokkal.
Drogriporter: Ezek szerint ti is észlelitek a dizájner drogok terjedését? Mostanában milyen drogtrendeket tapasztaltok a bulikban? 
DÁT2: Bár az utóbbi években elképesztő gyorsasággal terjedtek el itthon a dizájner drogok, de ezek szándékos használata inkább más közegekre jellemző. Az általunk látogatott bulikon például alig találkoztunk szintetikus kannabinoidokkal („legál zöld”, „herbál”, „biofű”) vagy a speedet helyettesítő dizájner stimuláns porokkal („kristály”, „pévé”, zene”). Jelenleg elmondható, hogy kifejezetten erős Ecstasy-tabletták vannak a piacon, melyek MDMA-tartalma akár 150-200-250 milligramm is lehet, tehát duplája a korábbi években megszokott átlagnak. Az ártalomcsökkentés végett tehát a most futó tablettákról információt gyűjtünk – esetenként fényképet is készítünk – és ezt a Daath.hu Ecstasy tabletta adatbázisában közreadjuk.

 


A Psy Help bevetésen

 

Drogriporter: Hogyan segítetek ezekben a helyzetekben?
DÁT2: Bár ezek a helyzetek egyénenként változhatnak, mégis hasonlóképpen kezelhetőek. Mivel a droghatás idővel – a normális metabolikus tevékenység által – fokozatosan múlik, a segítő folyamat csupán néhány órás aktív törődést igényel. Ez idő alatt fontos a véletlen balesetek megelőzése (az illető számára biztonságos környezet létrehozásával), illetve a lebeszélés a további pszichoaktív szerek használatáról (amit az illető esetleg fontolgat). A pszichedelikus vészhelyzetekben a személyt először meg kell győzni arról, hogy maradjon a segítőhelyen, ezután pedig a higgadt jelenlét, alkalmi kommunikáció, és folyamatos megnyugtatás jól működhetnek. A „bad tripek” egyik oka az időtlenség érzése lehet, vagyis az, hogy a trip „sohasem fog véget érni”. Ilyen esetekben a személynek ismételten el kell mondogatni, hogy ez az érzés teljesen normális ebben a tudatállapotban, és hogy a drog hatásai fokozatosan és biztosan gyengülni fognak — csak várni kell. Ez a segítő folyamat sok türelmet igényel, mivel az illetők gondolatai gyakran „kattognak”, és ismételten, akár néhány másodpercenként vagy percenként is kifejezhetik ugyanazokat a szorongó érzéseiket…
Drogriporter: Milyen típusú bulikban és fesztiválokon találkozhattak, találkozhatnak veletek a partizók?
DÁT2: Goa és psy típusú bulikban, ezen belül mind a progresszív, full-on, klasszikus trance, dark psy, hitech műfajúakban is. Télen és tavasszal a beltéri partykban vagyunk megtalálhatóak, április-májustól pedig a kültérieken is, valamint a „családiasan” kisebb és a nagyobb fesztiválokon is. A tavalyi S.U.N. fesztiválra, az eddigi legnagyobb „bevetésünkre” egy 25-fős, nemzetközi segítőkkel megerősített csapattal mentünk le. Itt 24-órás ügyeletben, egy hatalmas sátorban segítettük a sok ezer fős fesztiválközönséget. Elvileg járhatnánk más műfajú, pl. techno, house, drum’n’bass, dubstep stb. bulikba is, mert minden bizonnyal ott is szükség lenne az ilyen típusú segítésre. De ezekhez egyrészt nincs kontaktunk illetve ismeretségünk, másrészt a jelenlegi goa/psy bulitempót is nehezen bírjuk: hétvégenként akár négy buli is lehet csak Budapesten, péntek estével kezdve, szombaton több helyszínen, vasárnapi afterrel.
Drogriporter: Vajon miért van az, hogy egyes külföldi fesztiválok tárt karokkal fogadnak titeket, eközben egyes hazai szervezők elutasítanak?

Gén Párizsban ad elő a Psy Helpről

DÁT2: Tavalyelőtti megalakulásunk óta szinte már minden hazai buliszervezővel dolgoztunk együtt (néhány sajnálatos személyes ellenérzésből fakadó kivétellel). A leggyakoribb szervezői ellenvetés az szokott lenni, hogy „ez egy kicsi buli lesz, szinte minden vendégemet ismerem, és korábban sem voltak problémák”. Téves. Tapasztalataink szerint minden buliban kb. 100 emberenként akad egy-egy olyan ember, aki kifejezetten az ápolásunkra szorul, mert magától már nem „menedzselné” a saját állapotát. Gondolok itt a beájult, elfeküdt, agresszív, befordult, parázó, rohangáló, vérző, rángatózó, sírógörcsös stb. esetekre, akikkel igenis mi törődünk, mert ez már nem a buliszervező kompetenciája. Egy másik ellenvetés pedig az szokott lenni, hogy „nekem pénzkiesés, ha ingyen beengedlek titeket a bulimra”. Igen, csak hát mi cserébe legalább 8 órát dolgozunk, vagyis ugyanúgy a party részei vagyunk, mint a DJ-k, VJ-k, építők, dekósok, flyer-tervezők, büfések, boltosok, mentősök, biztonságiak, stb. Ez egy ügyeleti munka, amit teljes szellemi és fizikai képességeink birtokában, éberen, odafigyelve, ellenőrzötten és szervezetten végzünk – nem ingyenbulizni megyünk!

Drogriporter: Külföldön mi a helyzet e tekintetben?

DÁT2: A külföldi fesztiválokon ez a tevékenység teljesen magától értetődő dolog, ismerik az ártalomcsökkentő munka lényegét és támogatják a jelenlétet. Ezt többéves nemzetközi tapasztalataink, külföldi képzéseink, és nyugat-európai együttműködéseink alapján mondjuk. A korábbi években részt vettünk az uniós NEWIP buli-ártalomcsökkentő projektben, nemrégiben pedig bekerültünk ennek utódjába, a NEWNet nevű, 12 ország alkotta hálózatba. Tavaly nyáron egyik koordinátorunk (Gén) a csúcsminőségű portugáliai Boom-fesztiválon vezette az ottani nemzetközi ártalomcsökkentő szervezet, a Kosmicare egyik 8-fős csapatát, másik koordinátorunk (Virág) pedig a tánctéren őrjáratozó és vízosztó Vibe Patrol csapat tagjaként segítette a 40000-fős fesztivál vendégeit. A hazai buliszervezők többsége szerencsére belátja, hogy általunk ingyen biztosíthatja a nemzetközi színvonalú ártalomcsökkentési szolgáltatásokat a saját buliján! (Remélem, hogy a kivételek is olvassák ezt, üdv. F., N. & W.!)

 


A 2014-es S.U.N. fesztivál

 

Drogriporter: Hogyan lehetne szerinted biztonságosabbá tenni a hazai elektronikus tánczenei szcénát?
DÁT2: Sajnos ez a kérdés csak akkor szokott „hivatalosan” felmerülni, ha valaki neadj’isten meghal egy buliban vagy közvetlen utána; legutóbb a West Balkánban történt szerencsétlenség alkalmával. Ilyenkor persze nagy a felhördülés: tilcsukbe, büntessük, szabályozzuk, ezek-a-mai-fiatalok, stb. A jogszabályváltoztatásokon kívül azonban az utóbbi 10 évben alig történtek gyakorlati előrelépések. A saját nemzetközi tapasztalataink szerint Magyarország fényévekre el van maradva Nyugat-Európától a party-ártalomcsökkentés tekintetében. Itt még az sem garantált, hogy egyáltalán van ivóvíz egy buliban, nincsenek elzárva a WC-ben a csapok (vagy langyosra állítva) vagy, hogy biztosan beengednek minket vizet osztani. Volt olyan is, hogy a 1.5 kilométerre lévő legközelebbi közkútról cipeltük ölben a kültéri bulihelyszínre az ingyenes ivóvizet a bulizóknak. A jogszabályokba azt kellene belevenni, hogy a „partiszerviz” típusú ártalomcsökkentő szolgáltatás jelenléte is ugyanúgy kötelező legyen a bulikon, mint az egészségügyi ügyelet. Erre valamiféle hasonló minőségi akkreditációt kellene kifejleszteni, mint amilyet a drogprevencióban is már (nagyjából) sikerült. A buliszervezőknek és szórakozóhelytulajoknak ez azért lenne jó, mert egy minőségtanúsítvány-rendszerrel – külföldön „Party Label”-nek hívják az ilyesmit – mutatni tudnák, hogy az ő eseményeik a legmagasabb színvonalúak a biztonság tekintetében. Olyan dolgokat kellene megvalósítani – az ingyenes ivóvíz mellett – mint például: egészséggel kapcsolatos információs szórólapok, elsősegélynyújtásra és konfliktuskezelésre képzett személyzet, ittas vezetés lehetséges megelőzése (pl. alkoholszonda, sofőrszolgálat, partybusz), pihenésre alkalmas chill-terem megléte, óvszerek és füldugók elérhetősége, biztonságos ruhatár, stb. Utópiaként megemlíthetném még a bulikban történő drogbevizsgálási szolgáltatás lehetőségét is, ami a legkonkrétabban menthetne meg életet és egészséget a terepen.
Drogriporter: Miért csináljátok ezt az egészet, ingyen, önkéntesen?
DÁT2: Mi valóban ingyen és önkéntesen dolgozunk, a kiosztogatott „ehető” dolgaink pedig kb. 10 Ft-ba kerülnek vendégenként a buliszervezőnek. Ez a több ezer forintos belépőnek még az 1%-át sem éri el. Szerintünk a vendégeknek igenis joguk van a biztonságosabb és minőségibb szórakozáshoz, ha ez szinte ingyen és profi módon megvalósítható általunk! Mi magunk is a „szcénából” jöttünk, az önkénteseink többsége a bulikon ismerte meg a Psy Helpet és csatlakozott hozzánk. Gyakorlatilag a saját zenei szubkultúránkat, a barátainkat, buli-ismerőseinket, „sajátjainkat” segítjük. Ez a munka sokat ad az önkénteseknek, mert ugyanúgy ott lehetnek a bulikban, de egy másfajta, segítői szerepben, ami nagyon jó érzést okoz. Az ismertségünket és elismertségünket mutatja, hogy úgy lett (jelenleg) 1700+ LIKE-unk a Facebookon, hogy ehhez semmiféle promóció nem kellett. Pedig a jelenlétünk pozitív hatásai nehezen mérhetőek, például az, hogy a kiosztogatott ivóvíz már alapvetően jobb állapotban tartja a bulizókat és a hangulatot. Vagy az, hogy a vendégeknek már az is sokat jelent, ha csupán látják és észlelik a Psy Help jelenlétét. Mert tudják, hogy bármi is történik velük, mi ott vagyunk körülöttük és figyelünk rájuk, szükség esetén pedig segítjük őket. Nem pszichedelikus pincérek vagyunk, hanem képzett, sokoldalú, a helyzetekhez alkalmazkodó profi segítők. Másoknak segíteni nagyon nagy fless ám! 🙂
Fotók: DÁT2 Psy Help
A csapat Facebook oldala
Megjelenésük partikon és fesztiválokon 
DÁT2 Psy Help Kézikönyv – Gyakorlati útmutató ártalomcsökkentéshez partikon és fesztiválokon 

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter