Az Irie Maffia MC-i freestyleban mondták el a Kék Pont Alapítvány “City Art Műhely – Telepi Alternatíva" klubjának üzenetét
Rendhagyó sajtótájékoztató szemtanúja lehetett, aki péntek délután meglátogatta a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Drogambulancia békásmegyeri City Art Műhely nyílt napját. Komolykodó üzenetek helyett a főszerepet az Irie Maffia zenészeinek produkciója – Sena, Kemon és Busa MC-k, és Future Dj – és a közös focizás kapták.
A Kék Pont alapítvány 2009-ben indította prevenciós célú, ún. drogalternatíva programját a békásmegyeri panelrengeteg közepén azzal a céllal, hogy vonzó alternatívákat nyújtson az unaloműző lakótelepi bandázással és kallódással szemben. A projekt az Európai Unió támogatásával és az Európai Szociális Alap társfinanszíroz

“Célunk az, hogy tudatos, magukért és a közösségért felelős, kommunikatív és kezdeményezőkész srácokat “neveljünk”, mindezt élményszerű foglalkozásokon keresztül segítve, hogy átéljék a kreatív és közös alkotás örömeit” – mondta el Fátyol Menyhért program koordinátor, a június 14-ei II. City Art Műhely Nyílt napon és Pikniken. “Hamar felismertük, hogy a suliból kimaradozó, csonka családokban, nehéz anyagi körülmények között élő fiúk-lányokat “erőltetett menetben” nem bírhatjuk rá a rendszerességre és önfejlesztésre”.
„Olyan közösségi programokat kerestünk és találtunk, amelyekben először is jól érzik magukat, miközben alkotnak, de senki nem akarja őket átnevelni vagy megváltoztatni, mi csak azokat a készségeket aknázzuk ki és fejlesztjük, amelyek megvannak bennük! Itt biztonságban érzik magukat, amely sokaknak teljesen hiányzott az életükből. A programba bevont fiatalokkal sikerült olyan bizalmi kapcsolatot kialakítanunk, amelyben nyíltan beszélnek velünk alkohol és kábítószer-fogyasztási szokásaikról, magánéleti nehézségeikről, dilemmáikról és családi konfliktusaikról”- mesélte Fátyol Menyhért, hozzátéve, hogy “a legnépszerűbb programok között voltak a pénteki foci, az újrahasznosítás lehetőségeit bemutató kreatív műhelyek, a street art akciók, a gerillakertészkedés és a bringás városi felfedezőtúrák. Az egyik legsikeresebb szakkörünk a kreatív írás, amelyben tanulunk a szavakkal bánni a hiphop, a rap eszközeivel is”.
A telepen rögtönzött freestyle produkció ezúttal olyannyira sikeres volt, hogy a környék lakói, korra való tekintet nélkül is csodájára jártak. Negatív kritika csu1pán a lakótömb egy idős lakójától érkezett egy lábos víz formájában, mely azonban a szövegelő Busa Pistát csak további asszociációkhoz segítette.
A nyílt napon az is kiderült, hogy a City Art Műhely jövőbeli sorsa még bizonytalan, programjuk támogatását a TÁMOP-5.2.5-ös pillér biztosítja 2013 végéig, de bíznak benne, hogy decemberig találnak még olyan támogatót, aki nem hagyja elveszni az itt megteremtett értékeket.
Kardos Tamás
Drogriporter
2013.06.17.