A tervek szerint jövőre már egész Hollandiában csak regisztrált helyi lakosok látogathatják a coffee shopokat
Május elsejétől megkezdődik az évek óta lebegtetett szigor bevezetése: Hollandia Zeeland, Észak-Brabant és Limburg tartományának coffee shopjai csak regisztrációval rendelkező, helyi lakosokat fognak kiszolgálni. A törvény egy coffee shopnak 2000 regisztrált tagot fog engedélyezni.
Hollandiára sokan a drogturizmus Mekkájaként tekintenek és nem ok nélkül. A statisztikák szerint az Amszterdamba látogató turisták közel negyede tartózkodása során legalább egy coffee shopba is betér. Ez pedig egyedülálló bevételi forrást jelent a városnak, ezért harcolni fog azért, hogy elkerülje a szigorítást.
A drogturizmussal kapcsolatosan persze nem is az amszterdamiak, hanem a határ menti városok lakói panaszkodnak. A jelenségre adott válaszok eltérőek. Maastricht városa már 2006-ban rendeletben kísérelte meg tiltani a külföldiek számára a marihuána vásárlását a város coffee shopjaiban, amit az Államtanács kisvártatva elmeszelt, mondván, ilyen rendelet meghozatalára csak a parlament jogosult. A város kereszténydemokrata polgármestere a történtekhez hozzátette, hogy amennyiben a németek és a belgák is engedélyeznék a kannabisz vásárlását, úgy egy csapásra megoldódna a határmenti drogturizmus problémája. Hasonlóan vélekedett Tilburg polgármestere is, míg a Belgium határán fekvő Bergen op Zoom egyszerűen az összes helyi coffee shop bezáratása mellett döntött.
Nézd meg a holland drogturizmusról készített filmünket
A döntés mostanra a kormány elé került, így született meg a fűigazolvány (weed pass) ötlete, mely lehetővé tenné, hogy csak helyi lakosok látogathassák a coffee shopokat. Ez ellen már tavaly is több város felemelte a hangját, de ha a kormányfő szándékát jóváhagyják, akkor május 1-től elkezdődik a rendszer kiépítése három tartományban.
A drogturizmus azonban csak az egyik velejárója a sikertelennek aligha nevezhető holland fűpolitikának. A kvázi-legalizáció rendszerében ugyanis a lakosság körülbelül 5%-a fogyaszt marihuánát, míg a börtöneit alkalmi füvesekkel megtöltő USA-ban a lakosság 14%-a használ kannabiszt.
Ugyanakkor az egyik coffee shop által végzett nem reprezentatív felmérés is aggodalomra adhat okot. A tervezettel kapcsolatban a vendégek csupán 12%-a jelezte, hogy kiváltaná az igazolványt, 63% a továbbiakban a feketepiacról vásárolna marihuánát, míg 21% magának termesztene. A tulajdonosok számára ez egyet jelentene a csőddel, miközben a szabályozott környezetben történő kannabisz-fogyasztás és vásárlás helyét a feketegazdaság venné át. A kormányszóvivő ugyanakkor az intézkedést azzal indokolja, hogy országa minden jó szándék ellenére Európa elsőszámú kannabisz exportőrévé vált. Hozzátette, hogy a kormány kemény drogként fogja kezelni a magas hatóanyag-tartalmú kannabisz fajtákat és betiltja forgalmazásukat a coffee shopokban.
Amszterdam polgármestere, Eberhard van der Laan biztonsági és egészségügyi érvekre hivatkozva ellenzi a törvényt, noha támogatja a marihuána használatának visszaszorítását a fiatalok körében. Van de Laan szerint azonban az igazi problémát a fővárosban nem a coffee shopok, hanem az alkohol jelenti, ami ugyanúgy érinti a lakosokat, mint a turistákat.
Kardos Tamás
Drogriporter
2012.04.20.