Magyar Demokrata – Szabadon Gyilkolni 4.
A cikk drogtémában tett állításainak kritikája pontról-pontra.
„A drogok legalizálása – ha valaki drogtól akar meghalni, miért kellene ebben megakadályozni? Az SZDSZ könnyű droglegalizáló programja szerencsére elutasításra talált.”
A könnyű drogok kategóriája egy sokrétűn értelmezett fogalom, amit azonban mindenki beleért, az a kannabisz. Így hazánkban is a dekriminalizáció (és nem a legalizáció!) kérdése jelenleg ezt az egy drogot érinti, melyről még a legszélsőségesebben támadó jellegű kutatások is elismerik, hogy halálesetekért nem tehető közvetlenül felelőssé (szemben például a dohánnyal és az alkohollal).
„Gondoljunk itt az SZDSZ-közeli Kendermag Egyesületre.”
Ugyanebben a számban közölte a Demokrata, a III. Tekerés rendezvényen, a Kendermag Egyesület elnökének, Juhász Péternek a baloldali és liberális politikusokkal szemben támasztott aggályait, a „Viszlát, Kulti” című cikkben, így az állítás tartalma legalábbis körültekintően kezelendő.
„A politika pedig boldog lenne a tudatmódosító szerek hatása alatt ődöngő emberekkel, akiket aztán úgy irányít, ahogy kedve tartja.”
A kannabisz, és más, hasonló természetű tudatmódosító szerek egy másik elterjedt elnevezése a „tudattágító szerek” (elsősorban a pszichedelikumok sorolhatók ebbe a kategóriába, úgy, mint: LSD, meszkalin, pszilocibin, stb.), ugyanis hatásuk egyik gyakori vonása, hogy a fogyasztót hozzásegítik a mélyebb összefüggések meglátásához, aki ezáltal kevésbé válik hajlamossá arra, hogy „úgy irányítsák, ahogy akarják”. Elég itt a klasszikus hippi generációra gondolni, akik igencsak kritikusan álltak hozzá a politikai elit által propagált konform életvezetési stratégiákhoz
„Az egyik legtekintélyesebb liberális lap, a brit Independent tavaly márciusban címoldalon kért elnézést mindenkitől, amiért tíz éven át a marihuána legalizálásáért küzdött – tette ezt az után, hogy elismerték azt a tudományosan bizonyított tényt, miszerint komoly összefüggés van a könnyű drogok fogyasztása és a későbbi függőség között”
Valójában a brit lap egészen mást ismert el: a kannabisz fogyasztás és bizonyos mentális betegségek (elsősorban a szkizofrénia) közötti korrelációt, illetve, hogy napjainkban a kannabisz 20-30szor is potensebb. Ami viszont ennél is lényegesebb: a beismerést, alig három hónappal később – hitelesebbnek ható kutatásokra hivatkozva – visszavonta a lap.
A témáról bővebben lásd:
Kannabisz-Szkizofrénia Dosszié
Az Independent visszavonta a bocsánatkérést
Őrület
A hidra szelídíthető
Kardos Tamás
Drogriporter
2008.03.17.