A kutatás azonban nem a fűnek a szkizofrénia kialakulásában betöltött szerepét vizsgálta
Szép lassan bejárja a magyar médiát egy friss tanulmányról szóló híradás, mely egy szintetikus kannabinoid (CP55940) agyi funkciókra gyakorolt hatását vizsgálta. Bár a kutatók messze nem állítják, hogy a marihuána fogyasztása szkizofréniához vezet, a rövid tájékoztatókból mégis ennyi maradhat meg az olvasó számára.
A még legpontosabb beszámolót az [origo] oldalán olvashattuk már egy héttel ezelőtt. A portál a Bristol Egyetem beszámolójára támaszkodva részletekbe menően ismertette a kutatócsoport meglátásait. Hasonlatuk szerint az „agyműködés egy filharmonikus zenekar játékához hasonlítható, amelyben a különféle hangszerek a karmester által diktált ritmusban játszanak együtt” A kannabinoid fogyasztása „a legtöbb agyterületre alig volt hatással, viszont teljesen összekuszálta a hippokampusz és a prefrontális kéreg nevű agyterületek közötti összhangot, mintha a két terület eltérő ritmusban "muzsikált" volna. E két agyterület létfontosságú szerepet tölt be az emlékezés és a döntéshozatal folyamatában, és korábbi vizsgálatok alapján mindkettő komolyan érintett a skizofrénia kialakulásában is”. A kutatók mindebből azonban nem arra következtettek, hogy a marihuána fogyasztása szkizofrénia kialakulásához vezethet. Vizsgálatukat azért ítélték fontosnak, mert e kísérleten keresztül érthetőbbé és talán kezelhetőbbé válhatnak azok a pszichiátriai betegségek, melyeket az agyterületek közti egyensúly megbomlása okoz.
A HVG Medipressről származó híradása már nem ennyire pontos. Egyrészt a kannabiszt tévesen mint a marihuána aktív hatóanyagát említi, összekeverve a növényt annak fő pszichoaktív hatóanyagával, a THC-vel, miközben ráadásul a kutatáshoz egy harmadik kannabinoidot használtak. A szemléletes hasonlat nélkül pedig az sem egyértelmű, hogy a marihuána – pontosabban a szintetikus kannabinoid – az agyterületek közti összhang megbontásával hozzájárulhat-e a szkizofrénia kialakulásához. Valamint míg az [origo] cikke szerint a marihuána „skizofréniaszerű tüneteket” okozhat, addig a HVG már konkrétan „skizofrén tünetekről” beszél.
Amit azonban egyik beszámoló sem hangsúlyozott ki kellőképpen, pedig a Bristol Egyetem tájékoztatójából egyértelműen kiderül, az az, hogy az agyterületek közt kialakult diszharmónia a módosult tudatállapot idejére korlátozódik, és azt követően visszaáll az eredeti állapot. Ez pedig megvilágítja, hogy önmagában a marihuána fogyasztása nem elégséges a szkizofrénia kialakulásához. Ráadásul a beszámolók szerint a marihuánafogyasztók többsége egyáltalán nem vagy csak nagyon ritkán él át szkizofréniaszerű állapotot, mégpedig többek között azért, mert ők nem tiszta THC-t vagy annak szintetikus variánsait, hanem marihuánát fogyasztanak, amely – a benne lévő egyéb kannabinoidok miatt – kiegyensúlyozottabb hatást nyújt. A kannabisz ugyanis a THC mellett egyéb kannabinoidokat is tartalmaz, többek között CBD-t (kannabidiol), amely épp a THC pszichotikus hatásait mérsékli. Antipszichotikus hatása miatt ráadásul a kannabidiolt ígéretes szerként tartják számon a szkizofrénia kezelésében. A kutatócsoport azonban nem kannabiszt, de még csak nem is tiszta THC-t, hanem egy szintetikus kannabinoidot használt, amely megmagyarázza a pszichotikus hatás előidézését, vagyis a szkizofréniaszerű tüneteket. Ezek ismeretében nagyon is kérdéses, hogy ugyanezt a kísérletet természetes kannabiszt használva is hasonló eredményeket nyújtott volna.
Bővebben a kannabisz és a szkizofrénia viszonyáról a vonatkozó dossziékban olvashat.
Kardos Tamás
Drogriporter
2011.11.03.