• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Szkizofréniához hasonló tüneteket válthat ki a kannabisz

november 3, 2011 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A kutatás azonban nem a fűnek a szkizofrénia kialakulásában betöltött szerepét vizsgálta

Szép lassan bejárja a magyar médiát egy friss tanulmányról szóló híradás, mely egy szintetikus kannabinoid (CP55940) agyi funkciókra gyakorolt hatását vizsgálta. Bár a kutatók messze nem állítják, hogy a marihuána fogyasztása szkizofréniához vezet, a rövid tájékoztatókból mégis ennyi maradhat meg az olvasó számára.
 
A még legpontosabb beszámolót az [origo] oldalán olvashattuk már egy héttel ezelőtt. A portál a Bristol Egyetem beszámolójára támaszkodva részletekbe menően ismertette a kutatócsoport meglátásait. Hasonlatuk szerint az „agyműködés egy filharmonikus zenekar játékához hasonlítható, amelyben a különféle hangszerek a karmester által diktált ritmusban játszanak együtt” A kannabinoid fogyasztása „a legtöbb agyterületre alig volt hatással, viszont teljesen összekuszálta a hippokampusz és a prefrontális kéreg nevű agyterületek közötti összhangot, mintha a két terület eltérő ritmusban "muzsikált" volna. E két agyterület létfontosságú szerepet tölt be az emlékezés és a döntéshozatal folyamatában, és korábbi vizsgálatok alapján mindkettő komolyan érintett a skizofrénia kialakulásában is”.  A kutatók mindebből azonban nem arra következtettek, hogy a marihuána fogyasztása szkizofrénia kialakulásához vezethet. Vizsgálatukat azért ítélték fontosnak, mert e kísérleten keresztül érthetőbbé és talán kezelhetőbbé válhatnak azok a pszichiátriai betegségek, melyeket az agyterületek közti egyensúly megbomlása okoz.

 

 

A HVG Medipressről származó híradása már nem ennyire pontos. Egyrészt a kannabiszt tévesen mint a marihuána aktív hatóanyagát említi, összekeverve a növényt annak fő pszichoaktív hatóanyagával, a THC-vel, miközben ráadásul a kutatáshoz egy harmadik kannabinoidot használtak. A szemléletes hasonlat nélkül pedig az sem egyértelmű, hogy a marihuána – pontosabban a szintetikus kannabinoid – az agyterületek közti összhang megbontásával hozzájárulhat-e a szkizofrénia kialakulásához. Valamint míg az [origo] cikke szerint a marihuána „skizofréniaszerű tüneteket” okozhat, addig a HVG már konkrétan „skizofrén tünetekről” beszél.
 

 

Amit azonban egyik beszámoló sem hangsúlyozott ki kellőképpen, pedig a Bristol Egyetem tájékoztatójából egyértelműen kiderül, az az, hogy az agyterületek közt kialakult diszharmónia a módosult tudatállapot idejére korlátozódik, és azt követően visszaáll az eredeti állapot. Ez pedig megvilágítja, hogy önmagában a marihuána fogyasztása nem elégséges a szkizofrénia kialakulásához. Ráadásul a beszámolók szerint a marihuánafogyasztók többsége egyáltalán nem vagy csak nagyon ritkán él át szkizofréniaszerű állapotot, mégpedig többek között azért, mert ők nem tiszta THC-t vagy annak szintetikus variánsait, hanem marihuánát fogyasztanak, amely – a benne lévő egyéb kannabinoidok miatt – kiegyensúlyozottabb hatást nyújt. A kannabisz ugyanis a THC mellett egyéb kannabinoidokat is tartalmaz, többek között CBD-t (kannabidiol), amely épp a THC pszichotikus hatásait mérsékli. Antipszichotikus hatása miatt ráadásul a kannabidiolt ígéretes szerként tartják számon a szkizofrénia kezelésében. A kutatócsoport azonban nem kannabiszt, de még csak nem is tiszta THC-t, hanem egy szintetikus kannabinoidot használt, amely megmagyarázza a pszichotikus hatás előidézését, vagyis a szkizofréniaszerű tüneteket. Ezek ismeretében nagyon is kérdéses, hogy  ugyanezt a kísérletet természetes kannabiszt használva is hasonló eredményeket nyújtott volna.

Bővebben a kannabisz és a szkizofrénia viszonyáról a vonatkozó dossziékban olvashat.

Kardos Tamás
Drogriporter
2011.11.03.

 

Kategória: Hírek Témák: Marihuána, Médiamonitor, Pszichedelikus gyógyászat

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Visszavesszük ami a miénk! Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter