Előzetes a szocialista időszak kábítószer-fogyasztását feldolgozó könyvből
Tóth Eszter Zsófia történész és Bajzáth Sándor szociális munkás, egykori intravénás droghasználó egy most készülő könyvben dolgozzák fel a 60-as, 70-es és 80-as évek Magyarországában „az állami drogpolitika, a korabeli szerhasználat sajátosságait korabeli források és visszaemlékezések alapján”.
Már a könyvet megelőző cikk is olvasmányos és hiánypótló a maga nemében, hiszen kevés olyan dokumentummal rendelkezünk, amely részletesen, interjúkon és személyes beszámolókon keresztül mutatja be ezt az időszakot (a tárgykörben született írások mellett érdemes kiemelni a XXI. század című műsor „Zenekari próbák az ápoltak között” című adását, amely a 80-as évek drogfogyasztását és zenei undergroundját mutatta be).
A cikk ismerteti a 60-as, 70-es évekbeli kezdeteket, melyet elsősorban a szipuzás és vényköteles gyógyszerek használata jellemzett, beszámol az opiát-származékok megjelenéséről a 80-as években és a jelenség korabeli kezeléséről, ami mindenekelőtt rendőrségi beavatkozásokat jelentett. Röviden betekinthetünk a drogfogyasztás különböző trendjeinek térnyerésébe, a heroin- és az amfetamin-használatban bekövetkezett áttörés hátterébe, valamint néhány szerhasználói beszámolóba is beleolvashatunk.
A figyelemfelkeltés esetünkben sikerrel járt, kíváncsian várjuk a témakört feldolgozó könyvet!
Kardos Tamás
Drogriporter
2011.07.25.