A Társaság a Szabadságjogokért egyesület nyilatkozata az Alkotmánybíróság 244/B/1999. számú határozatával kapcsolatban.
A Társaság a Szabadságjogokért egyesület nyilatkozata az Alkotmánybíróság 244/B/1999. számú határozatával kapcsolatban.
Az Alkotmánybíróság 2004. december 13-án hirdette ki 244/B/1999. számú határozatát, mely a büntető törvénykönyv kábítószerrel való visszaélést szabályozó paragrafusainak alkotmányosságáról döntött.
A határozat szerint a Btk. jelenlegi visszaélés kábítószerrel tényállása több ponton alkotmánysértő. Az Alkotmánybíróság mai határozata ezért azonnali hatállyal megsemmisítette a Btk. elterelés-szabályainak több pontját. Így többek közt
- nem választhatják az elterelést a drogot együtt fogyasztók, ha a kábítószert egymásnak átadták, azaz pl. az egy marihuánás cigarettát közösen használók elterelés helyett 2 évig tartó szabadságvesztéssel kell hogy számoljanak;
- a mai naptól nem elterelhető az a 16 éves gimnazista, aki ingyen, csekély mennyiségű kábítószert közös fogyasztás céljából társának átad, azaz aki például az iskola mellett, vagy egy művelődési házban rendezett bulin ilyen magatartást tanúsít, az eddigi elterelést lehetővé tevő szabályok helyett ma már 5 évig terjedő szabadságvesztést kockáztat;
- az a 18 és fél éves fiatal, aki 17 és fél éves társával együtt fogyaszt, vagy részére csekély mennyiségű drogot ingyen felkínál vagy átad, a mai naptól 5 évig terjedő börtönnel büntethető, a korábbi elterelés helyett.
Az AB mai döntésével elsősorban azt a jogalkotói szándékot lehetetlenítette el, hogy az életben tömegesen előforduló esetek jogi megítélése során megkülönböztessék egymástól a valóban kereskedői cselekményeket elkövető és a dealerkedést nem folytató, együtt fogyasztó fiatalokat.
Amint arra Kukorelli István és Bihari Mihály alkotmánybírók különvéleményükben is rámutattak, az AB mai határozatával eddigi gyakorlatától merőben eltérő módon „kodifikációs célú rendteremtést” hajtott végre, és működése során először olyan magatartásokat is büntetendőnek nyilvánított, melyek esetében a törvényhozó nem tartotta feltétlenül indokoltnak a büntetőjogi felelősségre vonást.
A Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet megdöbbenéssel veszi tudomásul, hogy az Alkotmánybíróság mai határozatának indoklása számos esetben tartalmaz olyan, elsősorban előítéleteken és morális szempontokon alapuló tévhiteket és féligazságokat, melyek méltatlanok a magyar alkotmányosság felett őrködő taláros testülethez.
Budapest, 2004 december 13.
Dénes Balázs
Elnök
Társaság a Szabadságjogokért