• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Tények 2005. június 14. Meghalt egy drogos testvérpár (az általunk 2005. június 28.-án elküldött levél)

Szerző: admin | június 28, 2005

Tweet

Tisztelt Tények Szerkesztőség,

 

Meghalt egy drogos testvérpár (2005. június 15. Tények) című műsorukban a tragikus eset kapcsán a metadon fenntartó kezelést hatástalan eljárásnak mutatták be.

A metadon szubsztitúció a problémás ópiát-használók bizonyítottan hatékony kezelési formája,  jelenleg a leggyakrabban és legnagyobb sikerrel alkalmazott eljárás az intravénás droghasználók lelki és testi egészségének valamint szociális állapotának javítására, a kábítószer-használat ártalmainak csökkentésére.

Az európai és a magyar drogstratégia is prioritásként jelöli meg a metadon szélesebb körű elérhetőségét, ennek ellenére hazánkban a hivatalosan regisztrált és kezelésbe vont ópiát használók aránya (6-10%) még mindig messze alulmúlja az Uniós átlagot (50%), de még a környező országokét is (Szlovéniában 24% vagy Csehországban 19%). A nemzetközi példák is azt mutatják, hogy a metadon feketepiaca gyakorlatilag megszűnik, ha elegendő ambulancia (vagy háziorvos) áll rendelkezésre, ahol orvosi felügyelet mellett legálisan lehet a gyógyszerhez hozzájutni. A feketepiac felszámolásának lehetősége tehát a metadon kezelés elérhetőségének szélesítésében rejlik.

A műsorban elhangzott állítás, miszerint „kevés a hely a kórházakban, a kezelés ideje alatt csak a legkritikusabb napokat töltik bent a drogbetegek, egyébként többnyire otthon tartózkodnak” ugyancsak félrevezető. A kórházi bennfekvéses ellátás során az ópiát helyett metadont (Magyarországon egy depridol nevű, metadon tartalmú tablettát) adnak, amelynek mennyiségét fokozatosan csökkentik a szermentességig. A rövid detoxikációs kezelés általában két hétig, maximum harminc napig tart, mely idő alatt a személy kórházban tartózkodik. Hosszú távú detoxikációnál szintén a szermentesség elérése a cél, de egytől hat hónapig is eltarthat míg a metadon adagot nullára csökkentik. Ebben az esetben a kezdeti időszakon kívül nincs szükség kórházi bennfekvésre.

A fenntartó metadon kezelés lényege pedig éppen az, hogy akiknél a szermentesség belátható időn belül nem érhető el, a szükséges ópiát adagjukat orvosilag ellenőrzött körülmények között kapják meg (akár életük végéig), ezzel életvitelükben, egészségi és lelki állapotukban jelentős javulás érhető el, újra képessé válnak tanulásra és munkavállalásra, nem követnek el beszerzési bűncselekményeket és nem fenyegetik őket az intravénás szerhasználattal járó fertőzések vagy a túladagolás veszélye sem.

Ma még a politika és a szakma részéről sincs olyan mértékű támogatottsága a metadon szubsztitúciónak, mint amilyet megérdemelne, ezért ebben a légkörben kifejezetten káros hatású, ha a témát alkalomadtán felkapó sajtó elhallgatja a fenntartó metadon-kezelés hatékonyságát és a hatás kedvéért felnagyítja az előnyök mellett jócskán eltörpülő negatívumokat.

 

Ezt az olvasói levelet a Társaság a Szabadságjogokért drogpolitikai weboldalának a www.drogriporter.hu-nak Médiamonitor programja részeként kapták. A Médiamonitor program célja, hogy figyelje és olvasói levelek segítségével tudományos alapokon nyugvó tényekkel korrigálja a sajtóban megjelent, legális és illegális drogokkal kapcsolatos tévedéseket és pontatlan információkat. A cikk kritikája felkerült a honlapunkra, melyet ezúttal szeretném szíves figyelmükbe ajánlani.

 

Munkájukhoz sok sikert kívánva,

 

Takács István Gábor

Pszichológus

Társaság a Szabadságjogokért

Médiamonitor Program

Budapest, 1114, Eszék u. 8/b.,

tel./fax:+36-1-209-00-46

www.drogriporter.hu

takacsistvan@tasz.hu

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter