• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Tízből négy amerikai változtatta meg a véleményét a drogpolitikával kapcsolatban

Szerző: Péter Sárosi | augusztus 23, 2022

Tweet

Ez a cikk eredetileg a Drogriporter blogon jelent meg a 444-en.

A YouGov közvéleményutatása szerint a drogpolitika az egyik olyan terület, ahol a legtöbb amerikai liberálisabb irányban változtatta meg a véleményét.

Az amerikai közvélemény álláspontja az elmúlt 20 évben radikálisan megváltozott a drogpolitika, különösen a kannabisz politika kérdéseiben. A Gallup 1969 óta méri, hogy a lakosság hány százaléka szabályozná legálisan a kannabiszt. Arányuk 1969-ben 12% volt, és egészen a 90-es évek végéig 25% alatt maradt. Ekkor azonban egy gyors növekedés volt tapasztalható, ami 2010 körül elérte a lakosság 50%-át. A legutóbbi közvéleménykutatás szerint pedig már 68% legalizációpárti.

A kannabisz-legalizációt támogató amerikaiak arányának változása 1969 és 2021 közöttFotó: Gallup

Ezeket a változásokat követi a politika is: 37 államban a gyógyászati, 19 államban pedig a rekreációs kannabisz-fogyasztást is legálissá tették.

A kannabisz jogi szabályozása az USA egyes államaiban Fotó: Wikipedia

De vajon hogyan és miért változik az emberek véleménye – és mennyiben változik másként különféle politikai kérdésekben egymáshoz képest?

A YouGov 2022 augusztusának első hetében a lakosság 1000 fős reprezentatív mintáján (hibahatár: ±3.3%) online végzett közvéleménykutatása ad némi támpontot ebben a kérdésben. Ennek célja az volt, hogy megállapítsa, az amerikaiak hogyan változtatják meg a véleményüket 11, a közvéleményt megosztó politikai kérdésben, és milyen okból. A választott témák: fegyvertartás szabályozása, halálbüntetés, abortusz, azonos neműek házassága, klímaváltozás, szólásszabadság, bevándorlás, egészségügyi ellátás, drogpolitika, faji diszkrimináció és külpolitika.

Fotó: YouGov

A kutatók megkérdezték, hogy élete során megváltoztatta-e valaha a véleményét a válaszadó ezekben a kérdésekben. Két témában mértek 40% fölötti változást: a külpolitikában (42%) és a drogpolitikában (40%). Ezeket követte az egészségügyi ellátórendszer (35%) és a halálbüntetés (33%) kérdése. Az azonos neműek házassága kérdésében mindössze 29% jelentett változást, és ugyanennyien változtatták meg a véleményüket a fegyverszabályozás kérdésében.

Egy másik kérdésben arra volt kíváncsiak, hogy azok, akik megváltoztatták a véleményüket az adott témákban, vajon liberális vagy konzervatív irányban tették-e ezt. A külpolitika tekintetében a véleményüket változtatók szerint többen (38%) mozdultak el konzervatív irányba, mint liberális irányba (30%), míg 32% nyilatkozta azt, hogy „valamilyen más módon változott meg a véleménye”. A drogpolitika terén ellenben a válaszadók majdnem fele (48%) liberális irányban vélte változni a véleményét, és csupán 26% konzervatív, míg 29% más módon.

Fotó: YouGov

A drogpolitikához hasonlóan liberálisabb irányban változtak a vélemények az azonos neműek házassága (68%), az abortusz (50%), a halálbüntetés (49%), a faji diszkrimináció (45%), a fegyvertatás szabályozása (41%) és az egészségügyi ellátás (43%) kérdéseiben. Konzervatívabb irányban a külpolitika mellett a bevándorlás (47%) kérdésében történt elmozdulás.

A kritikusok szerint erősen kérdéses, hogy mit tudhatunk meg ebből: vajon mit jelenthet az, hogy valaki konzervatívabbnak tartja a véleményét például külpolitikában? És vajon bele lehet-e minden hasonló politikai kérdést helyezni ebbe a bináris ellentétpárba? Ez a vizsgálat kétségkívül alkalmatlan arra, hogy a vélemények változásának nüanszaiba betekintést adjon.

Arra is kíváncsiak voltak még a kutatók, hogy azok, akik megváltoztatták a véleményüket, vajon milyen szempontok alapján tették ezt. 8 ilyen szempontot adtak meg: más emberekkel való beszélgetés a témáról, személyes élmények, világesemények, a (médiában) megfogalmazott kommentárok, új tények és információk, a világ jobb megértése a személyes érés során, a vallásos/erkölcsi nézetek változása illetve egyik sem ezek közül. Ezek közül több lehetőséget is meg lehetett jelölni.

Fotó: YouGov

Más témákkal összehasonlítva a drogpolitikában véleményt változtatók viszonylag nagy arányban (50%) jelölték meg az új tények és információk szerepét (csak a klímaváltozásban jelölték ezt meg többen: 53%). A második legnépszerűbb választott opció a drogpolitika esetében a világnézet személyes érés során való változása (47%) volt, majd ezt követték a világesemények (39%) és a témában olvasott/hallott kommentárok (36%), a személyes élmények (33%) és a másokkal való beszélgetés (32%).

Szintén kimagasló volt azok aránya, akik az utóbb két, személyes élmények/beszélgetések opciót jelölték be a többi témához képest. Nem meglepően a halálbüntetés kérdésében például mindössze 8% hivatkozott személyes élményére.

Szintén érdekes eredményeket hozott a Gallup júliusi közvéleménykutatása, amelyben arról kérdezték az embereket, hogy vajon hogyan látják a kannabisz hatásait a társadalomra és az egyéni fogyasztókra. A válaszadók többsége a társadalomra negatívabban ítélte meg a kannabisz hatásait, míg az egyéni fogyasztókra nézve pozitívabban.

Az amerikaiak nézetei a kannabisz hatásairól Fotó: Gallup

Ami egyértelműen látszik: a kannabisszal való személyes tapasztalatok jelentős hatással vannak arra, ahogyan az egyének vélekednek ezekről a kérdésekről. Ugyanezen közvéleménykutatásból például kiderül, hogy a kannabiszt már valaha kipróbálók és a kannabiszt soha ki nem próbálók körében jelentős különbség van az ugyanerre a kérdésre adott válaszokban.

A kannabisz hatásáról való vélekedés a kannabisszal szerzett tapasztalatok tükrébenFotó: Gallup

Sárosi Péter

Kategória: Blog, Hírek Drogok: Kannabisz (fű/hasis)Archívum: Drogpolitika, Legalizáció

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Csodaszer és démondrog

március 3, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter