A budapesti tűcsere-programok és Budapesti Rendőrfőkapitányság együttműködési megállapodása alapján pár hete az intravénás drogfogyasztók egy tűcserélést igazoló kártyával rendelkezhetnek.
A budapesti tűcsere-programok és Budapesti Rendőrfőkapitányság együttműködési megállapodása alapján pár hete az intravénás drogfogyasztók egy tűcserélést igazoló kártyával rendelkezhetnek.
A Drogprevenciós Alapítvány, a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Ambulancia és a Baptista Szeretetszolgálat – Utcafront tűcsere-programjainak munkatársai által kiállított anonim, kóddal ellátott kártya célja, hogy biztosítsa a program résztvevői számára az ártalomcsökkentő szolgáltatások zavartalan igénybevételét.
A tűcsere-program világszerte a leghatékonyabb eszköz az intravénás droghasználók között terjedő fertőzések megelőzésében. Egy tűcsere-program egyszerre több célt is szolgál: elsődleges feladata, hogy megelőzze a vér útján terjedő betegségek (HIV, Hepatitis) átadását, melynek igen nagy a veszélye, ha az intravénás droghasználók nem jutnak hozzá könnyen steril felszereléshez és közösen használják az injekciós tűt és fecskendőt, vagy a szer használatához szükséges egyéb eszközöket (nagyon fontos eleme a tűcsere-programnak, hogy ne csak fecskendőt és tűt, de az injektáláshoz szükséges egyéb eszközöket, a kanalat, filtert, aszkorbinsavat és szűrőt is biztosítsa, hiszen ezek közös használata a hepatitis vírus terjedésének jelentős rizikóját hordozza magában). A használt fecskendők piszkot vagy baktériumokat tartalmazhatnak, az életlen tű pedig roncsolja a vénákat. A tűcsere-programok azon túl, hogy ingyenesen biztosítanak injektáló felszerelést, elvárják hogy a használt és potenciálisan fertőző fecskendőket a szerhasználók visszavigyék a programba, ahol garantált hogy megsemmisítésre kerülnek.
Különlegesen fontos közegészségügyi szempont, hogy ezek a fecskendők begyűjtésre kerüljenek, és ne veszélyeztessenek senkit az utcán, parkokban, játszótereken vagy lépcsőházakban. A programok információt nyújtanak a szerhasználat veszélyeiről és a biztonságosabb használat módszereiről. Az ilyen szolgáltatások „alacsonyküszöbűek”, ingyenes igénybevételük minden droghasználó számára lehetséges. Nem várják el a szermentességet, hiszen elsődleges feladatuk a segítségnyújtás azoknak, akik életüknek abban a szakaszában vannak, amikor nem tudnak vagy nem akarnak változtatni drogfogyasztási szokásaikon. A tűcsere-programok ugyanakkor hidat képeznek a társadalom és a marginalizálódott drogfogyasztók között, a segítségnyújtó rendszer igénybevételének első lépcsőfokát jelentik. Ha egy drogfogyasztó változtatni akar életformáján, itt minden segítséget megkap, hogy rátaláljon a számára legmegfelelőbb kezelési formára és helyre. Világszerte igazolják kutatási eredmények, hogy attól, hogy létezik tűcsere-program, nem nő meg a városban a drogfogyasztók száma, de jelentősen csökkenteni lehet az intravénás használattal járó egészségügyi problémákat és költségeket (elég arra gondolnunk, hogy a Hepatitis C vírus kezelése egyénenként körülbelül 1 millió forint, míg egy inzulinos fecskendő ára kb. húsz forint).
A drogfogyasztók egészsége, szociális és lelki állapotuk leromlásának megakadályozása, emberi jogaik és a közegészségügy (és költséghatékonyság) szempontjából kiemelten fontos, hogy a drogfogyasztók zavartalanul érhessék el ezeket a szolgáltatásokat, mondta el a Drogriporternek Veres Ilona, a Hollán Ernő utcai tűcserét (a Civil Ártalomcsökkentő Szociális Kontaktprogramot, röviden CAT-ot) tíz éve üzemeltető Drogprevenciós Alapítvány koordinátora.
„Mostanáig gyakori volt a rendőröknek az a reakciója, hogy a klienseinknél megtalált steril felszerelést összetörették vagy a csatornába dobatták velük, és több esetben előfordult az is, hogy pusztán a fecskendők birtoklása miatt vitték be őket a rendőrségre, vizeletvizsgálatra kötelezték őket és eljárást indítottak ellenük. Sokan azért nem hozták vissza nekünk a használt fecskendőiket, mert féltek attól, hogy a rendőrség esetleg megtalálja náluk, ezért inkább kitörték a hegyüket és a csatornába dobták őket, de gyakran előfordult hogy csak úgy eldobálták. Az is igaz hogy sok kliensünk még így is visszahozta a használt fecskendőket, mert fontosnak tartotta, hogy ne veszélyeztessen vele másokat. Ezt mutatják a számaink is, hiszen 2004-ben az 50035 kiadott fecskendőből 31021-et visszahoztak hozzánk. Ehhez a számhoz hozzá tartozik, hogy majd egy tizedét a Baptista Szeretetszolgálat tűcsere buszán cserélték, hiszen mi biztosítjuk számukra a fecskendőket, amit ők a város négy különböző pontján cserélnek.”
A Drogprevenciós Alapítványnak 1996-óta van egy megállapodása a rendőrséggel, hogy a Hollán Ernő utcai (korábban Lovag utcai) tűcsere-programot tolerálják, a környéken a klienseket nem igazoltatják. A kezdeti időkben ugyan gyakori volt, hogy az itt dolgozókat rendőrautó követte, vagy álruhás nyomozók kíváncsiskodtak a programban, de mára a rendőrség tolerálja a programot. A Baptista Szeretetszolgálat Utcafront elnevezésű mobil tűcsere buszának többet kellett szenvednie a rendőri zaklatásoktól. A buszon történő sorozatos igazoltatásoknak végül Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos ajánlása vetett véget, amelyben kimondta, hogy „- a közhiedelemmel és korábbi hibás reflexekkel ellentétben – a rendőrnek nincs joga korlátlanul, cél nélkül igazoltatást végezni”, továbbá „a rendőrök a tűcsere buszba csak akkor léphetnek be, ha valamilyen bűncselekmény elkövetőjének elfogása, vagy bűncselekmény megakadályozása miatt szükséges. A tűcsere-program tevékenységével kapcsolatban bűncselekmény nem állapítható meg, így a rendőrségnek nincs jogalapja az igazoltatáshoz.”
Ugyanebben az évben, 2003-ban végül megszületett egy megállapodás a tűcsere-programok és a Budapesti Rendőrfőkapitányság között arról, hogy a főkapitányság támogatja a tűcsere-programokat, és tolerálja a működésüket, vagyis „azokon a területeken és abban az időpontban, ahol a program által bejelentett tűcsere folyik, nem végez célirányos ellenőrzést”. A megállapodás része volt egy a program használói számára kiállított anonim igazoló kártya bevezetése is. A kóddal ellátott kártyát a tűcsere programok dolgozói adják a szolgáltatást igénybe vevőknek, a rendőrség cserébe vállalja, hogy az a droghasználó, aki az intézkedő rendőrnek felmutatja a tűcsere-program használatát igazoló kártyáját, mentesül attól, hogy a rendőr a nála „feltalált” steril vagy használt fecskendő miatt „rendőri intézkedést foganatosítson”.
A rendőrség tehát ígéretet tett arra, hogy a kártya tulajdonosa ellen, pusztán az injektáló felszerelés miatt nem indít eljárást, nem veszi fel az adatait, nem viszi be a rendőrségre vizeletvizsgálat céljából és nem tart nála házkutatást. El fogják engedni tehát, de csak abban az esetben, ha nem találtak nála illegális szert, és ha „egyéb bűncselekmény vagy szabálysértés elkövetése miatt vele szemben a rendőri intézkedés nem indokolt”.
Ez a kártya készült el most. Veres Ilona nagy előrelépésnek tartja a kártya bevezetését. „Ez a kártya a klienseink védelmét ugyanúgy szolgálja, mint a drogokat nem használókét. Tavaly 4356 alkalommal látogattak meg minket, összesen 495 droghasználó. Mindenkinek az az érdeke, hogy ők zavartalanul cserélhessék nálunk a használt és esetleg fertőző fecskendőiket, a rendőrök ne vegyék el tőlük a steril felszerelést, hiszen ezzel azt kockáztatják, hogy az illető megfertőződik, mert valaki más használt tűjével él. Egyértelmű, hogy a társadalom is abban érdekelt, hogy a klienseink minél nagyobb számban hozzák vissza hozzánk a használt fecskendőiket. Úgy tudjuk – és reméljük hogy így is van -, hogy a rendőrök tudnak a kártya létezéséről. Az ígéretet megkaptuk, a megállapodás él, innentől kezdve a rendőrség felelőssége, hogy be is tartsa azt. A klienseink megbíznak bennünk, a kártya birtokában várható, hogy még többen hozzák majd vissza a tűiket hozzánk”
Takács István Gábor
TASZ, Drogriporter.hu