Rövid összeállítás a szilveszteri, mértékletes fogyasztásra ösztönző médiaanyagokból
Az [origo] oldalán Nógrádi Katalin, dietetikus értekezett a mértékletes alkoholfogyasztás egészségre gyakorolt kedvező hatásáról, a szakemberek által megengedhetőnek ítélt napi-heti alkoholmennyiségről, a túlzott alkoholfogyasztás következményeiről és az ivással kapcsolatos problémák megelőzéséről.
A Napló hasonló témájú cikke csupán a másnaposság elkerülésére koncentrál, és bár némiképp alábecsli az egészségügyileg elfogadható mennyiségű alkohol napi fogyasztását, azért ajánljuk mégis, mert kerek perec kimondja: „a másnaposság ellen a mértékletességet kivéve nincs tuti recept”.
És végül következzen a rendhagyó anyag, amely túllépett a szokásos szilveszteri tematikán és ahhoz a 10%-hoz is szólt, akik az alkohol mellett (vagy helyett) más, illegális drogokat használnak.
Az Index munkatársai egy ötperces riportfilmet készítettek Dávid Ferenccel, a Kék Pont ártalomcsökkentő szakemberével, aki elmondja, hogy a moralizálással nem segítünk, így nincs gyakorlati haszna annak, „ha megmondjuk, hogy az, aki drogozik az rossz, aki nem drogozik az jó. Az a fontos hogy ennek a kockázatát minél kisebbre csökkentsük (…) ehhez a mértékletesség vezet. Az, hogy ha ésszel nyúlunk ezekhez a szerekhez és pontosan tudjuk azt, hogy ha ezekkel elcsúszunk, és többet használunk belőlük, mint amennyit kellene, akkor nem azt a hatást fogják adni, amit várunk, hanem valami teljesen mást”.
A riportban szó esik ezen kívül az egyes drogok utóhatásairól, kombinálásuk veszélyeiről, a használat előtti, közbeni és utáni, ajánlott óvintézkedésekről (pl. amfetaminhasználat esetén a fokozott kalciumbevitelről), tehát számos olyan dologról, mellyel csökkenthetőek a droghasználat kockázatai és megelőzhetőek a nem kívánt mellékhatások.
Tudván azt, hogy Magyarország a középmezőnybe tartozik a kábítószer-fogyasztás elterjedtségét tekintve az európai országok között (a kannabisz fogyasztásának életprevalencia értéke enyhe csökkenést, a stimulánsoké enyhe növekedést mutat) és a hazai drogfogyasztók száma az utóbbi tíz évben stagnál, nagyon hasznosnak tartjuk a gyakorlati szemléletű, tárgyilagos információkkal szolgáló, ártalomcsökkentő megközelítést, ezért mindenkinek ajánljuk a videó megtekintését!
Kardos Tamás
Drogriporter
2009.01.05.