• Ugrás a tartalomhoz
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Hírek
  • Filmek
  • Médiamonitor
  • en
  • ru

Üzenet a palackban – Merj Kevesebbet!

június 27, 2012 | Szerző: Kardos Tamás

FacebookGoogle+TweetLinkedInPinEmailPrint

Rendhagyó üzenet a Kábítószer-ellenes világnapon – a drogmentességről való ábrándozás helyett tanulj meg együtt élni az örömforrásaiddal

A friss ESPAD felmérés kimutatta, hogy a magyar tinédzserek körében elterjedtebb a nagyivás szokása, mint az európai országok többségében, és amíg máshol már stagnál a kannabisz fogyasztásának mértéke, addig nálunk az előző, 2007-es vizsgálat óta tovább növekedett. Ezekre a fejleményekre fűzte fel sajtótájékoztatóját a Kék Pont Drogkonzultációs Központ és Drogambulancia Alapítvány, melyben az okok mellett a megoldási lehetőségeket is vizsgálta.

Míg Magyarországon az európai átlaghoz mérten korábban csak a felnőttek rendelkeztek kétségbeejtő alkoholmutatókkal, addig 2011-re a 16 éves korosztály alkoholfogyasztása (pontosabban annak egyik legkockázatosabb formája: a nagyivás) is messze meghaladja az európai átlagot. Rácz József, a Kék Pont igazgatója legfőbb okok között említette, hogy a magyar kamaszoknak csak pozitív elvárásaik vannak a nagyivástól és nem ismerik a negatív következményeket. A pszichiáter emellett utalt a nem megfelelő családi háttérre, a barátok hatására és a szabadidő eltöltésének hiányos alternatíváira.

Nézze meg rövid videónkat a Kék Pont eseményéről:

 Barna Erika, az alapítvány kommunikációs igazgatója hozzáfűzte, hogy ebben jelentős szerepet játszik, hogy a holisztikus szemléletű prevenció – mely a központi idegrendszer működését befolyásoló hatása miatt az alkoholt is drognak tekinti – az alacsony támogatás miatt csak szórványosan van jelen Magyarországon. Egy középiskolával közösen megnyert, de még jelenleg sem kifizetett pályázat példáján keresztül ismertette, hogy a hivatalosan előfinanszírozottnak minősülő pályázati pénzek kifizetésének elmaradásával sokan képtelenek megelőlegezni a szükséges összeget a prevenciós tevékenység megrendezéséhez, így azok elmaradnak. Eközben a másik oldalon a pálinkát hungarikummá emelték és a Nemzeti Pálinka Tanács, kormányzati támogatásának is köszönhetően, óriási ismertségre tett szert. Ezzel és a Btk. kábítószerügyi passzusainak szigorításával pedig az állam képmutató és ellentmondásos üzeneteket küld a legfiatalabbak felé, hiszen míg az egyik oldalról megengedő és érthetetlenül bagatellizál, addig a másik oldalról tilt és elrettentő szándékkal lép fel.

A marihuána fogyasztásának növekedésével kapcsolatban az alapítvány külföldi példákra és saját, a Magyar Telekom támogatásával megvalósított Kannabiszpont nevű programjára utalt, melyek bár limitált számban érik el a fogyasztókat, mégis alkalmasak arra, hogy tudatosabbá tegyék a használókat, érzékenyítsék őket saját fogyasztásukra, növeljék a résztvevők énhatékonyságát, akik ennek következtében csökkentik a használat gyakoriságát és a fogyasztott mennyiséget is.

A megoldási javaslatokat Dávid Ferenc, a Kék Pont prevenciós koordinátora azzal kezdte, hogy érdemes kiterjeszteni a „drogok” csoportjának definícióját minden olyan tevékenységre, mely örömet okoz, így szintén drognak minősülhet a szex, a sportolás vagy éppen az internetezés. Ezekkel az örömforrásokkal pedig meg kell tanulni együtt élni és belsővé tenni a kontrollt velük kapcsolatban, ami egy antik erény, a mértékletesség újraélesztésén keresztül lehetséges. A mértékletesség Dávid szerint nem más, mint az öröm megtartásának gyakorlata, vagyis az örömforrások olyan mértékű használata, mely segíti az életminőség emelését. Ehhez kapcsolódott Burger Róbert önkéntes, aki a fesztiválokon a Mértékletesség Tere néven létrehozott helyszínek működését ismertette és azt, hogy ez miként járul hozzá a bulizók biztonságához és egészségtudatuk felkeltéséhez. E szolgáltatásokkal kapcsolatban elhangzott, hogy ahogy szűkülnek a prevenció lehetőségei, úgy nő a Party Service jellegű szolgáltatások jelentősége, hiszen ezekkel lehet a leghatékonyabban elérni a kockázatos magatartásformákat választó fiatalokat.

A sajtótájékoztató egy szimbolikus aktussal zárult. Dávid Ferenc egy pálinkás palackba zárta az alapítvány üzenetét: „Merj Kevesebbet!”, majd a Dunába dobta az üveget… hátha gondolkodásra készteti megtalálóját.

Kardos Tamás
Drogriporter
2012.06.27.

További beszámolók a sajtótájékoztatóról:

Kék Pont blog
Index
Népszabadság
MTI

Hír24 interjú Dávid Ferenccel, a Kék Pont Alapítvány prevenciós koordinátorával a sajtótájékoztató kapcsán

 

Kapcsolódó bejegyzések

FacebookGoogle+TweetLinkedInPinEmailPrint

Kategória: Hírek

Elsődleges oldalsáv

Search

Kérjük támogasd a munkánkat!
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Hírek Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Search

Drogriporter

Share this Article

Email sent!