A városatyák szerint a kannabisztilalom többet árt, mint használ, ezért törvényesen szabályoznák a drog termelését, forgalmazását és fogyasztását.
A városatyák szerint a kannabisztilalom többet árt, mint használ, ezért törvényesen szabályoznák a drog termelését, forgalmazását és fogyasztását.
A Kanada nyugati partjainál fekvő város vezetése november 3-án jóvá hagyta a „Pszichoaktív szerek használatából fakadó ártalmak megelőzése” (Preventing Harm From Psychoactive Substance Use) c. tervet, amely a város jövőben folytatott drogpolitikáját körvonalazza. A terv a 2001-es drogstratégiát váltja föl, amely a „négypilléres” (prevenció, kezelés, ártalomcsökkentés és büntetőjog) megközelítésként vált közismerté. Már a 2001-es dokumentum is az ártalomcsökkentés prioritását szorgalmazta a büntetőjogi eszközökkel szemben, amelyeket kizárólag a drogkereskedelem elfojtására vélt alkalmasnak.
Vancouver, városháza: igen a kannabiszlegalizációra (forrás: CannabisCulture)
A jelenlegi terv ugyanakkor túlmegy ezen: azt javasolja a szövetségi kormánynak, hogy teremtsen törvényes piacot a legnépszerűbb illegális szernek, a kannabisznak. A városatyák ezt a döntés azzal magyarázzák, hogy nem szeretnék a bűnözők kezében hagyni a kannabisz árusítását, mivel ez alapvetően veszélyezteti egyébiránt törvénytisztelő polgárok tömegeinek egészségét és biztonságát. Szakítanak a korábbi stratégia prevenció-értelmezésével is: míg korábban a prevenció mindenféle illegális droghasználat megelőzését jelentette, ezután csak a problémás droghasználat illetve a droghasználatból fakadó ártalmak megelőzését jelenti. Mi több, bevezetik a „szabályozásból fakadó ártalmak” kategóriáját is, magyarul számot vetnek azokkal az ártalmakkal is, amelyeket maga a tilalmi rendszer idéz elő. Négyféle ilyen ártalmat különböztetnek meg: 1) bűnözés teremtése; 2) a büntető-igazságszolgáltatás válsága; 3) az adófizetők elvesztegetett dollárai; 4) a közegészség aláásása és a szociális ártalmak fokozása.
Vancouver jelenlegi és volt polgármestere (forrás: CannabisCulture)
A jelentős támogatással bíró Brit-Kolumbiai Marihuána Párt (BCMP) szóvivője, Kirk Tousaw üdvözölte a tervet, és egy olyan törvénytervezetet terjesztett a városatyák elé, amely tíz alapszabályt vezetne be a marihuánát árusító boltok működtetése számára (pl. 18 aluliaknak való árusítás és keménydrogok árusításának tilalma, füstelszívó berendezések, minőség-ellenőrzés stb.). Bár a városi tanács nem bírálhatja felül a szövetségi drogtörvényt, az ő kezükben van a helyi rendőrség költségvetésének alakítása, tehát lehetőségük van a rendőrség befolyásolására.