• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Varázsnövények, herbáldrogok (Borsa)

Szerző: Kardos Tamás | július 8, 2009

Tweet

Jó tanácsok a fesztiválszezonhoz a hozzájuk fűzött megjegyzéseinkkel

A Médiamonitor program a célkitűzéseiből adódóan szerencsésnek tartja, ha egy újságban vagy honlapon a drogok témájában felkészült, állandó szerzők írnak cikkeket. A Borsa honlapjának egyik szakértője, a pszichológus, antropológus Fiáth Titanilla, drogkérdéssel foglalkozó, folyamatosan bővülő cikksorozatából a természetes és mesterséges szerekről írt darabja ragadta meg a figyelmünket.

A cikk arra figyelmeztet, hogy a természetes drogok nem feltétlenül veszélytelenebbek a vegyi úton előállítottaknál. Való igaz: míg egy patikában kapható fájdalomcsillapító esetén kevés embert zavar a mesterséges eredet, addig az illegális drogok fogyasztói között elterjedt a vélekedés, miszerint két hasonló hatású szer (például LSD és pszilocibin gomba) közül a természetes a kevesebb veszéllyel járó és kívánatosabb élményt nyújtó anyag.

Fiáth Tita cikke akkor válik problémássá, amikor egy kalap alá vesz olykor egészen különböző hatású és felhasználási kultúrájú, de egyaránt a természetben előforduló drogokat (például a már említett pszilocibin gombát és a csattanó maszlagot) és azonos kockázatokat társít hozzájuk, hogy ily módon szemléltesse a „herbáldrogok” veszélyeit. A természetes szerek hatásainak összemosása hasonló előítélet, mint a szintetikus anyagok veszélyesebbnek tételezése. Ha a cikk a mesterséges és természetes drogok hasonló hatásaira és kockázataira kíván rávilágítani, érdemesebb lett volna a két csoport néhány hasonló tulajdonságú alanyát összehasonlítani, és ez alapján levonni a konzekvenciákat.

LSD-t és gombát egyaránt használnak fesztiválokon, csattanó maszlagot viszont igen ritkán, a több napra nyúló, nem kifejezetten kellemes hatásai és az erőteljes toxikus tulajdonságai miatt. A deliriáns maszlag a hatások tekintetében gyakorlatilag összehasonlíthatatlan a pszichedelikumokkal, így nem is tekinthető azok legális alternatívájának.
A látnokzsálya használata sem túl elterjedt a partiszcénában és fesztiválozók körében – az általa nyújtott rövid és intenzív élmény a többségnél nyugodt környezetet, majd a hatás lecsengésével egyfajta „megemésztési fázist” igényel.
Ennyit az írás negatívumairól. 

Pozitívum, hogy Fiáth Tita – jó antropológushoz méltóan – a használók saját szavain keresztül mondja el, miért is fogyasztják ezeket a szereket és milyen tapasztalatokkal gazdagodnak általuk. Az írásból az is kiderül, hogy az átélt élmény nem csupán a fogyasztott szertől, de az egyén lelki állapotától és a használat körülményeitől is függ.
Végül szó esik azokról is, akik hosszú távon szenvedik meg egy rosszul sikerült utazás következményeit. Fiáth tanácsa, hogy amennyiben a fogyasztás mellett dönt valaki, legyen mellette egy józan segítő. Pszichológusként ennél nagyobb teret is szentelhetett volna az ártalomcsökkentésnek, megemlítve például, hogy akinek örökletes mentális betegség van jelen a családjában, az tartózkodjon a pszichedelikumok fogyasztásától; illetve részletezve, hogy mit is tegyen a segítő, ha társa rossz utazásba keveredett. Ez utóbbiról pár éve kitűnő útmutató videót készített a MAPS .

Kardos Tamás
Drogriporter
2009.07.08.

 

Kategória: Hírek Drogok: Katinonok (kristály, mefedron, mefi, kati), LSD, Pszichedelikus drogok, Szintetikus kannabinoidok, Varazsgomba

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

Gyógyító tudatállapotok

szeptember 18, 2023 - Péter Sárosi

A kanadai kannabisz-legalizáció hatásai

augusztus 31, 2023 - Péter Sárosi

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter