• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

Veszélytelen marihuána? (Kritika – NaturaHirek)

Szerző: Kardos Tamás | január 10, 2014

Tweet

A kannabisz rákellenes hatásairól született kutatások egy lelkes közreadója odáig megy, hogy tagadja a növény mindennemű káros hatását. Ebben azért nincs teljesen igaza.

Az illegális drogok között keresve sem találnák megosztóbbat a világszerte legelterjedtebben használt marihuánánál, elég, ha csak a legalizációval kapcsolatos érvekre és ellenérvekre, vagy éppen a gyógyászati felhasználás különböző szabályozásaira gondolunk. A hazai média mindig is hajlamos volt a jótékony hatások helyett a növény használatával járó problémákat hangsúlyozni, amit az aktuális Drogstratégia tervezése során előrevetített „a kábítószerekről csak rosszat, vagy semmit”  iránymutatás csak tovább erősített. Érthető, hogy a kendernek akár a legális szabályozását, akár a gyógyászati alkalmazásának engedélyezését indokoltnak tartók nehezményezik a média negatív, szenzációhajhász hozzáállását, de előfordul, hogy náluk is elszakad a cérna és megfeledkeznek arról, hogy a kannabisz használatának bizony kockázatai is vannak. Egy hasonló szellemiségű írás jelent most meg a NaturaHirek honlapon, amely egyébként egy olyan figyelemreméltóan alapos gyűjtést tartalmaz a kannabisz rákellenes hatásairól folyó kutatásokról, ami önmagában egy ajánlót is megérne. Most azonban a szerző túlzásaival foglalkozunk.
 

 

Mielőtt a szerző a kutatási eredmények ismertetésére tér, üdvözli a világ több pontján jelentős sikereket elérő legalizációs folyamatokat, amelyek szerinte azért is örvendetesek, mert – mint mondja – „a mai napig sincs semmiféle tudományos bizonyíték arra, hogy a kannabisz káros lenne az emberi egészségre. Az azt támadó pszichológiai értékelések általában nagyrészt feltételezéseken, javaslatokon és észrevételeken alapulnak.” Tegyük rögtön hozzá, hogy egyrészt nem pusztán „pszichológiai értékelésekről” van szó, hiszen a kannabisz használata nem csak a mentális, hanem a fizikai egészségre is gyakorolhat káros hatást. A szerző később nyomatékosítja ebbéli meggyőződését: „újra leírom, nincs semmilyen tudományos bizonyíték arra nézve, hogy a marihuána káros lenne az emberi egészségre.”

Bár annyiban egyetérthetünk, hogy a marihuána mértékletes, alkalmi használata egy egészséges felnőttre nézve nem jelent komoly kockázatot, semmiképp sem mondhatjuk, hogy ne lennének a kannabisz használatának valós egészségügyi kockázatai. A szerző megállapítása alapján azt gondolhatja az olvasó, hogy a kamaszkori, rendszeres használat sem jár veszéllyel, holott az esetükben felszínre kerülhető mentális is pszichotikus zavarok, valamint egyéb kognitív eltérések megnövekedett esélyét jobbára pártállástól függetlenül konszenzus övezi. Az sem tagadható, hogy a krónikus használók egy része a fogyasztás abbahagyásával elvonási tüneteket tapasztal, még ha aránylag enyhéket is. Bár a kutatások nem támasztják alá, hogy a kannabisz tüdőrákot okozna – sőt, antikarcinogén tulajdonságait is felfedezték e téren – a krónikus használóknál előfordul a hörghurut és a köhögés.

Értékeljük tehát a kannabisz összetevőinek rákellenes hatásairól végzett alapos kutatómunkát, arról azonban a szakirodalomba mélyedve sem szabad elfeledkezni, hogy az éremnek két oldala van, így még a számos jótékony gyógyászati tulajdonság sem teszi kockázatmentessé a kannabisz használatát.

Kardos Tamás
Drogriporter
2014.01.10.

Kategória: Hírek Archívum: Drogpolitika

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Csodaszer és démondrog

március 3, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter