• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

Veszélytelen marihuána? (Kritika – NaturaHirek)

január 10, 2014 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

A kannabisz rákellenes hatásairól született kutatások egy lelkes közreadója odáig megy, hogy tagadja a növény mindennemű káros hatását. Ebben azért nincs teljesen igaza.

Az illegális drogok között keresve sem találnák megosztóbbat a világszerte legelterjedtebben használt marihuánánál, elég, ha csak a legalizációval kapcsolatos érvekre és ellenérvekre, vagy éppen a gyógyászati felhasználás különböző szabályozásaira gondolunk. A hazai média mindig is hajlamos volt a jótékony hatások helyett a növény használatával járó problémákat hangsúlyozni, amit az aktuális Drogstratégia tervezése során előrevetített „a kábítószerekről csak rosszat, vagy semmit”  iránymutatás csak tovább erősített. Érthető, hogy a kendernek akár a legális szabályozását, akár a gyógyászati alkalmazásának engedélyezését indokoltnak tartók nehezményezik a média negatív, szenzációhajhász hozzáállását, de előfordul, hogy náluk is elszakad a cérna és megfeledkeznek arról, hogy a kannabisz használatának bizony kockázatai is vannak. Egy hasonló szellemiségű írás jelent most meg a NaturaHirek honlapon, amely egyébként egy olyan figyelemreméltóan alapos gyűjtést tartalmaz a kannabisz rákellenes hatásairól folyó kutatásokról, ami önmagában egy ajánlót is megérne. Most azonban a szerző túlzásaival foglalkozunk.
 

 

Mielőtt a szerző a kutatási eredmények ismertetésére tér, üdvözli a világ több pontján jelentős sikereket elérő legalizációs folyamatokat, amelyek szerinte azért is örvendetesek, mert – mint mondja – „a mai napig sincs semmiféle tudományos bizonyíték arra, hogy a kannabisz káros lenne az emberi egészségre. Az azt támadó pszichológiai értékelések általában nagyrészt feltételezéseken, javaslatokon és észrevételeken alapulnak.” Tegyük rögtön hozzá, hogy egyrészt nem pusztán „pszichológiai értékelésekről” van szó, hiszen a kannabisz használata nem csak a mentális, hanem a fizikai egészségre is gyakorolhat káros hatást. A szerző később nyomatékosítja ebbéli meggyőződését: „újra leírom, nincs semmilyen tudományos bizonyíték arra nézve, hogy a marihuána káros lenne az emberi egészségre.”

Bár annyiban egyetérthetünk, hogy a marihuána mértékletes, alkalmi használata egy egészséges felnőttre nézve nem jelent komoly kockázatot, semmiképp sem mondhatjuk, hogy ne lennének a kannabisz használatának valós egészségügyi kockázatai. A szerző megállapítása alapján azt gondolhatja az olvasó, hogy a kamaszkori, rendszeres használat sem jár veszéllyel, holott az esetükben felszínre kerülhető mentális is pszichotikus zavarok, valamint egyéb kognitív eltérések megnövekedett esélyét jobbára pártállástól függetlenül konszenzus övezi. Az sem tagadható, hogy a krónikus használók egy része a fogyasztás abbahagyásával elvonási tüneteket tapasztal, még ha aránylag enyhéket is. Bár a kutatások nem támasztják alá, hogy a kannabisz tüdőrákot okozna – sőt, antikarcinogén tulajdonságait is felfedezték e téren – a krónikus használóknál előfordul a hörghurut és a köhögés.

Értékeljük tehát a kannabisz összetevőinek rákellenes hatásairól végzett alapos kutatómunkát, arról azonban a szakirodalomba mélyedve sem szabad elfeledkezni, hogy az éremnek két oldala van, így még a számos jótékony gyógyászati tulajdonság sem teszi kockázatmentessé a kannabisz használatát.

Kardos Tamás
Drogriporter
2014.01.10.

Kategória: Hírek Témák: Legalizáció, Médiamonitor

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter