A heroinfüggők kezelésében használt buprenorfin hozzáférhetőségét szigorítaná a francia kormány.
A heroinfüggők kezelésében használt buprenorfin hozzáférhetőségét szigorítaná a francia kormány.
A francia Egészségügyi Minisztérium nemrégen bejelentette, hogy az Országos Gyógyszerész Akadémia ajánlásának megfelelően a buprenorfint kábítószerré nyilvánítja. A rendelkezés az év végétől lép hatályba a tervek szerint. A miniszter szerint az újraosztályozás célja, hogy a buprenorfin illegális kereskedelmét visszaszorítsa, és annak nem lesz hatása a betegekre, akik legális úton jutnak hozzá a szerhez. A buprenorfin-kezelésben részesülő drogfogyasztóknak mindazonáltal mindig maguknál kell majd hordaniuk az orvosi vényt.
A buprenorfin hidroklorid egy opiát-származék (részleges agonista/antagonista), melyet 1980-ban dobott a piacra először a Reckitt & Colman gyógyszercég mint fájdalomcsillapítót – jelenleg azonban elsősorban az opiát-függőség kezelésére használják. Ez az ún. szubsztitúciós (helyettesítő) terápia azon alapszik, hogy az illegális heroin használatát egy olyan szerrel helyettesítik, amelyet orális úton, tabletta formájában szednek (kiküszöbölve az injekciós használat kockázatait), legális úton szerezhetnek be (kiküszöbölve az illegális beszerzéssel járó bűnözést), amelyet a heroinnal szemben elég két naponta szedni, és amely nem okoz olyan flash-t (eufóriát), mint a heroin. A szubsztitúciós terápián részt vevő heroinfüggők egészségi állapota és társadalmi helyzete így normalizálódhat: dolgozhatnak, családi életet élhetnek és idővel akár megszabadulhatnak függőségüktől is. Magyarországon a buprenorfint nem alkalmazzák a függőség kezelésében, erre a célra egy másik helyettesítő opiátot, a metadont használják. Számos országban azonban mindkét szert felírhatják az orvosok a heroinfüggők számára.
A szubsztitúciós terápiát nyújtó szakemberek azonban szkeptikusak a tervezett változtatásokkal szemben. Egy korábbi kutatás eredményére hivatkoznak, amely szerint a kezelésben lévő pácienseknek csupán 5%-a adja el a buprenorfint a feketepiacra, míg a páciensek 95%-a teljesen szabályosan használja azt. Attól tartanak, hogy az új szabályozás elrettentően hat majd az orvosokra, a gyógyszerészekre és potenciális betegekre, akik esetleg felírhatnák vagy orvosi engedéllyel használhatnák a szert. Ezen a területen a szolgáltató orvosok és gyógyszerészek számának akár csekély csökkenése is komoly fennakadást okozhat a kezelésben.
Egy másik ellenérv az, hogy nincs bizonyíték arra, hogy a hasonló szigorítások csökkentenék a buprenorfin fekete piaci hozzáférhetőségét, sőt, hosszú távon káros hatással járnak. Amikor például Skóciában a háziorvosok felhagytak a buprenorfin felírásával, a heroinhasználat és ennek nyomában a túladagolásos halálesetek száma jelentősen megnőtt. Bizonyítékok vannak arra nézve is, hogy a droghasználók intenzívebb rendőri ellenőrzése növelheti a HIV fertőzések kockázatát. A francia kormány tervei nemzetközi felháborodást váltottak ki az ártalomcsökkentést pártoló szakemberek körében, akik máris nagy számban írják alá az AIDES nevű francia civil szervezet tiltakozó petícióját.
Sárosi Péter