Zacher GHBor kizárja a részegség miatt elszenvedett nemi erőszakot
Az utóbbi hónapokban némiképp ritkultak a GHB-t a legveszélyesebb randidrognak beállító hírek, a figyelem már inkább a mefedronra irányul. Egy nyíregyházi eset viszont intő példát állít azok számára, akik szerint pusztán az alkoholfogyasztástól nem válhat annyira kiszolgáltatottá az ember, hogy akaratán kívül közösüljenek vele.
Január 14-én a Szabolcs Online arról tudósított, hogy egy 19 éves lány italába ismeretlen anyagot kevertek, amitől öntudatlan állapotba került, majd közösültek vele. A lap még ezen a napon megszólaltatta az „ország toxikológusát” Zacher Gábort, aki a következőképpen reagált az esetre:
„Szívből sajnálom a nyíregyházi lányt, de ez Gina (GHB) lesz, nem kétséges, vizsgálatok nélkül is tudom mit kevertek az italába, hiszen ez a főváros utóbbi idők legdivatosabb kábítószere”.
A cikk ezután már kizárólag a GHB-val foglalkozott, annak elterjedtségével, legális előanyagával és a használatával összefüggő nemi erőszakkal. Az öntudatvesztés okára egyéb alternatíva az írásban – Zacher magabiztossága miatt – fel sem merült.
A vizsgálat eredményeként született szakértői jelentés azonban új fényben tünteti fel az incidenst. A Szabolcs Online tegnapi cikkében már a következőket olvashatjuk:
„A bíróság elé beterjesztett bizonyítékok alapján az megállapítható, hogy a sértett ittas állapotban volt, szervezetében azonban semmiféle kábítószer nem volt, amely az alkoholon kívül tudatát befolyásolta volna.”
Akármennyire is szeretné a média megjelölni a GHB-t az elsőszámú randidrogként, nem lehet elfeledkezni arról, hogy a legtöbb nemi erőszakot az alkohol hatása alatt követik- és szenvedik el.
Már 2007-ben és legutóbb tavaly év végén is jelentek meg tanulmányok, melyek igyekeztek helyén kezelni a GHB jelenséget és az akaratlan közösüléssel végződő görbe estéket. Ezek a vizsgálatok egyaránt azt tapasztalták, hogy túl sok részeg estén elkövetett botlást próbálnak a fiatalok a GHB-re és társaira kenni, sőt, a randidrog-hisztéria hatására sokan úgy gondolják, hogy ha csupán alkoholt fogyasztanak , akkor velük nem is történhet hasonló; csupán arra kell figyelniük, hogy semmit ne cseppentsenek a poharukba.
Véleményünk szerint egy szakember – aki munkája során saját bevallása szerint is 75%-ban alkohol-mérgezéses esetekkel találkozik – felelőssége teljes tudatában nem jelentheti ki, hogy "vizsgálat nélkül is tudom, ez Gina", ezzel még a lehetőségét is kizárva annak, hogy a nyíregyházi vagy bármely hasonló esetben a túlzott alkoholfogyasztás is lehet a ludas.
Kardos Tamás
Drogriporter
2010.01.20.