A szerző leírja hogy fontos a tényszerű, felkészült és hiteles tájékoztatás a drogmegelőzés sikerességéhez, ezért Major Zsolt rendőr alezredeshez fordul, aki a zalaegerszegi Városi Rendőrkapitányság megelőzési csoportját vezeti. Major Zsolt pedig elmondja, hogy "Aki a szerhez nyúl, az elkötelezheti magát egy olyan világnak, amelyet a társadalom többsége nem tud elfogadni, ahol minden mozzanat törvényszegésen alapul. Ez azt eredményezi, hogy családjától eltávolodik, laza életszemléletet, életmódot vesz fel, elveti a korábbi értékrendjét. A kábítószert meg kell tudni szerezni, ehhez pénz kell, ezért bűncselekményeket követnek el, s az ebből származó hasznot a kábítószerre fordítják. Ez a folyamat – a bűnözővé válás szinte törvényszerűen követi a függőség kialakulását."
Idézetek a cikkből:
Számtalanszor bebizonyosodott, a kábítószerekről még a 14-15 éves gyerekek is többet tudnak, mint a szüleik vagy a tanáraik. Azonban a diákok ismeretei sokszor kétes értékűek: ténybeli információik keverednek hamis hiedelmekkel. Szükség van olyan felnőttekre, akik felkészülten, ugyanakkor hitelesen tudnak információt nyújtani a fiataloknak. Az iskolánkban folyó program során találkoztunk Major Zsolt rendőr alezredessel, aki a zalaegerszegi Városi Rendőrkapitányság megelőzési csoportját vezeti”
„Hogyan kerül a fiatal a kábítószer közelébe? Aki a szerhez nyúl, az elkötelezheti magát egy olyan világnak, amelyet a társadalom többsége nem tud elfogadni, ahol minden mozzanat törvényszegésen alapul. Ez azt eredményezi, hogy családjától eltávolodik, laza életszemléletet, életmódot vesz fel, elveti a korábbi értékrendjét. A kábítószert meg kell tudni szerezni, ehhez pénz kell, ezért bűncselekményeket követnek el, s az ebből származó hasznot a kábítószerre fordítják. Ez a folyamat – a bűnözővé válás szinte törvényszerűen követi a függőség kialakulását. Milyen tanácsokkal látná el a mai fiatalokat? – Ne hagyják befolyásolni magukat, legyenek bátrak! Meg kell tanulniuk azt, hogy lehet nemet is mondani egy adott baráti társaságban. A céljaiktól ne hagyják magukat eltántorítani, hiszen az õ életükről van szó. Ha a problémáikon nem tudnak túljutni, meg kell találni azt az embert (vagy szervezetet), aki tud segíteni. Mindig van segítség. Az élet megy tovább és küzdeni kell, mert érdemes.”
Mintalevél:
Tisztelt Szerkesztőség!
Szládovics Nóra cikkével (Fontos a felvilágosítás A kábítószer-fogyasztás megelőzéséről Major Zsolt rendőr alezredessel, Zalai Hírlap 2005.március 22.) kapcsolatosan írok Önöknek. Véleményem szerint Major Zsolt rendőr alezredes tévesen általánosítja minden kábítószer-fogyasztóra a drogfüggő bűnöző képet. A legelterjedtebben fogyasztott kábítószer Magyarországon a mai napig a marihuána, az ezt fogyasztók túlnyomó többsége nem kábítószer-függő, nem beteg és nem is bűnöző. Ezek az emberek, ugyanúgy mint a marihuána helyett más szert fogyasztók, tanulnak, munkába járnak és normális családi életet élnek. A kábítószerek kipróbálóinak (és ide az összes tiltott drogot értem) csak töredéke válik rendszeres fogyasztóvá, ezeknek is kis hányada válik függővé tőle. Felmerül bennem a kérdés, hogy vajon valóban a rendőrség feladata-e a drogmegelőzés, vagy jobb, ha ezt a feladatot azokra a szakemberekre bízzuk, akik nem tekintenek bűnözőként gyermekeinkre.
Üdvözlettel,
Név
Város
Szerző: Szládovics Nóra E-mail: zalaihirlap@zh.plt.hu Cím: 8900 Zalaegerszeg, Ady E. u. 62. Telefon: 92/502-200 Fax: 92/502-240 Megjelenési példányszám: 64 249/nap Jelleg: vidéki Szerkesztõ: Gyõrffy István Kiadja: Pannon Lapok Társasága |