Tisztelt Szerkesztőség,
Az „Ecstasynál négyszer erősebb drog gyártására készültek” (2007. február 12. Index) című cikkel kapcsolatban a következő információkat ajánljuk a figyelmükbe:
A Nexus, vagy 2C-B biztonságosságára vonatkozó klinikai tanulmányok nem készültek, nem létezik dokumentált 2C-B haláleset, a struktúrájában hasonló meszkalin esetében sem. 2C-B-t, vagy 4-bromo-2,5-dimethoxyphenethylamine-t Dr. Alexender Shulgin szintetizálta 1974-ben. 1995-ös betiltásáig Amerikában pszichoterapeuták használták, emellett kereskedelmi forgalomban is kapható volt. Amerikában afrodiziákumként, Afrikában pedig a törzsi gyógyítók transz segédeszközeként árusították, és a használati útmutatót betartva biztonságosan alkalmazták.
A 2C-B egyszerre hallucinogén és entaktogén anyag. Alacsonyabb dózisnál (5-15mg) a 2C-B inkább entaktogén hatású, semmilyen, vagy enyhe hallucinációval. Az "entaktogén" kifejezést először pszichiáterek használták az MDMA "belső megérintéshez" empátia, szeretet és közelség érzéséhez kapcsolódó hatásának elnevezésére.
Magasabb dózis esetében (15-30mg) a 2C-B intenzív vizuális hatásokkal jár, jórészt intenzív színélmények és felületek, arcok mintaváltozásának formájában. Egyéb testérzékelések terén is okoz észlelési változásokat, emellett a szer mindkét nem esetén szexuális élményfokozóként hat. A pszichedelikus élmény minőségét nagyrészt meghatározza a használó aktuális lelkiállapota (set) és a használat körülményei (setting).
Az élmény 3-6, [3] más források szerint 4-8 óráig tart [4]. A 2C-B ugyan valóban potensebb drog mint az Ecstasy leggyakoribb hatóanyaga az MDMA, mert a módosult tudatállapot eléréséhez alacsonyabb dózis is elég. Veszélyesség tekintetében azonban nincs értelme a cikkben említett („négyszer olyan erős mint…” jellegű) összehasonlításnak, hiszen például a korábban legálisan forgalmazott 2C-B tabletták ennek megfelelően alacsonyabb (5 majd 10mg) hatóanyag tartalmúak voltak. Az ismertebb LSD orálisan 0,02mg-nál kiváltja a pszichoaktív hatást, [6] mégsem mondják, hogy 1500-szor erősebb drog, mint az MDMA, amelynek küszöbe 30 mg. [7] Nikotin esetében a pszichoaktív hatás küszöbe 0,2 mg, [8] mégsem mondjuk, hogy 150-szer erősebb drog, mint az MDMA.
A 2C-B kockázatairól nagyon keveset tudni, annyit mindenesetre tudni lehet, hogy A 2C-B nagyon dózis érzékeny. A határ az elvárt pszichedelikus hatást okozó dózis és a nem kívánatos utazást okozó mennyiség között kicsiny lehet. Ez, és a dózisfüggőség a használandó mennyiség körültekintő beállítását igényli. A dózis szintjét megállapítani nem lehet az illegálisan vásárolt tablettából. A tabletták bevizsgálása jelenleg Magyarországon nem lehetséges, a lefoglalt és bevizsgált tabletták hatóanyagtartalmával kapcsolatos információ bár létezik, jelenleg nem elérhető. A 2C-B függőséget okozó potenciálja alacsony, de a gyakoribb (heti többszöri) használat toleranciához vezet. Habár a 2C-B hatását könnyebben kezelhetőnek ítélik meg sokan, a rossz utazás lehetősége fenn áll, különösen magas dózis esetén. Ha valaki rossz hangulatban használja, a „bad trip” valószínűsége megnő. A 2C-B remegést, émelygést, hidegrázást és irritáltságot okozhat. A 2C-B stimuláns, a szimpatikus aktivitást fokozó hatása miatt a szívverést meggyorsíthatja, megemelheti a vérnyomást és a testhőmérsékletet, tehát mint más stimuláns hatású drogok, a táncos szórakozóhelyeken nem megfelelő körülmények esetén magukban hordozzák a kiszáradás és túlmelegedés veszélyét. Azok esetében akik pszichiátriai zavarral, epileptikus zavarral vagy vérkeringési problémákkal élnek, nagyobb rizikót hordoz magában a 2C-B használata. Általánosságban nem ajánlott a szerhasználat terhes vagy szoptató nők esetében, és kockázatos más drogokkal együtt használni, de ez nem egyedi tulajdonsága ennek a szernek. A 2C-B használata mint sok pszichoaktív szeré, befolyásolja az észlelést és gondolkodást, így a hatása alatt, illetve az utóhatás alatt (2-4 óra) veszélyes autót vezetni vagy egyéb kockázatos tevékenységbe fogni. A 2C-B hazánkban is illegális, birtoklása büntetőjogi következményeket von maga után.
Ez a levél a TASZ Médiamonitor programjának részeként született, melynek célja a sajtó hiteles és tényszerű tájékoztatásnak segítése drogtémában. A nexusról szóló cikkünket, mely e levélnél bővebb információkat tartalmaz, megtalálja a www.drogriporter.hu weboldalon. |
Munkájukhoz további sok sikert kívánva,
Takács István Gábor
pszichológus
Társaság a Szabadságjogokért
Médiamonitor Program
Budapest, 1054, Víg utca 28,
tel./fax:+36-1-209-00-46
Források:
[2] Alexander & Ann Shulgin PIHKAL – A Chemical Love Story: #20 2C-B