• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A bizottság elfogadta a jelentést

Szerző: Péter Sárosi | október 15, 2008

Tweet

Spiák Ibolya Fidesz-es képviselő nemmel szavazott – szerinte a drogmentes világ lehet az egyedüli cél

Az Országgyűlés Kábítószerügyi Eseti Bizottsága október 14-én elfogadta a bizottság munkájáról és javaslatairól szóló jelentést, amelyet hamarosan a parlament elé fognak terjeszteni. A jelentést az MSZP, az SZDSZ és az MDF képviselői támogatták, a Fidesz képviselője azonban ellene szavazott. A dokumentum egyébként egy kompromisszumos szöveg, amelyet hosszas viták után fogalmaztak meg a szakértők és a titkárság. Pettkó András, az MDF képviselője hangsúlyozta, hogy bár nem tud teljesen azonosulni a jelentés következtetéseivel, különösen a tűcsere programokkal kapcsolatos résszel, pártja nevében támogatja annak elfogadását, hiszen azt szakértők állították össze (a bizottság szakértőit a pártok delegálják, azonban a pártok álláspontjától függetlenül fogalmazzák meg véleményüket, tanácsadóként működnek). Spiák Ibolya, a Fidesz országgyűlési képviselője  szerint a dokumentum nem fejezi ki eléggé a kormány felelősségét a jelenlegi droghelyzet romlásában, így például nem foglal állást az OPNI bezárásával vagy a túladagolásos halálesetekkel kapcsolatban. Ezek az események Spiák szerint egyértelműen azt jelzik, hogy megbukott a kormány drogpolitikája. Bírálta ezenkívül a szöveget azért is, mert az “túl nagy hangsúlyt fektet az ártalomcsökkentésre”, a hazai ártalomcsökkentő programok pedig elfogadják a droghasználatot, ami tűrhetetlen. Álláspontja szerint az egyedüli cél a drogmentes világ megteremtése lehet. A bizottság egyik szakértője, Victorné Erdős Eszter szintén elmondta, hogy a jelentés jelenlegi formájában nem elfogadható számára, mivel szerinte az nem tükrözi a korábban elfogadott konszenzust. Így például nem tartja támogathatónak azt a javaslatot, hogy a kormány javítsa a hazai metadonfenntartó programok finanszírozási helyzetét, szerinte ugyanis ezek a programok a kezelési protokoll megszegésével működnek. A jelentés szerinte nem hangsúlyozza azt sem, hogy a prevenció feladata a drogmentes környezet megteremtése.

Gusztos Péter SZDSZ-es képviselő “elképesztőnek” nevezte, hogy 10 évvel a nemzeti drogstratégia elfogadása után még mindig arról kell vitatkozni, hogy az ártalomcsökkentés elfogadható-e. Elismerte ugyan, hogy a kormánynak van felelőssége az ellátórendszer gyengülésében, például az OPNI bezárásával kapcsolatban megszűnő kapacitások miatt, azonban szerinte konkrét javaslatokra és nem ideológiai kifogásokra van szükség. Kérte Spiák Ibolyát, hogy ha tud példát mondani arra, hogy valahol sikerült megvalósítani a drogmentes társadalmat, akkor mutassa meg neki – szerinte ugyanis ilyen nem létezik és nem is fog. Hangsúlyozta, hogy a jelentésben mindössze másfél oldal foglalkozik ártalomcsökkentéssel a 20 oldalból – így ez sokkal inkább túl kevésnek, nem pedig túl soknak minősíthető. A bizottság egy másik szakértőjeként én is kiemeltem, hogy a szöveg egy kompromisszumot tükröz, amellyel senki sem tud azonosulni 100%-ig, azonban kellenek olyan közös pontok, amelyekben egyetértés van. Az ártalomcsökkentés elleni ideológiai kirohanások tehát nem segítik elő a konszenzus kialakítását. Halmai Gáborné és Tóth István képviselők a jelentés elfogadását javasolták, csupán egyes kérdések kisebb módosításokat javasoltak. Halmai szerint például jobban ki kell emelni, hogy a jelenlegi büntetőjogi szabályozással nincsen minden rendben. Legutóbb kizárólag én szólaltam fel az IRM álláspontjával szemben, így legnagyobb sajnálatomra a bizottság javaslati közé nem került be a büntetőjogi szabályozás felülvizsgálata – az ártalomcsökkentő programok helyzetének javítása azonban igen, ezért támogattam a jelentés elfogadását. A bizottság végül egy ellenszavazattal elfogadta a jelentést, amely így határozati javaslat formájában kerül az Országgyűlés elé. A bizottság 2009-ben is folytatja munkáját, ahol ismét lehetőség nyílik a TASZ számára fontos értékek és érdekek képviseletére, például a büntetőjogi reform kérdésének feszegetésére. A Fidesz jelenlegi álláspontja azonban aggodalomra ad okot azzal kapcsolatban, hogy vajon mire számíthatunk a parlamenti választások után.

Sárosi Péter
 

Kategória: Hírek Drogok: Pszichedelikus drogok

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter