A gyereket sétáltatva botlottam ebbe a feliratba a körúton. Elgondolkodtatott, bár lehet, hogy nem pont úgy, ahogy a szerző szánta.
Bizony bonyolult a család. Az ember éveket tölthet el terápiával, amíg egyáltalán felméri, hogy a családi viszonyok kusza hálózata, dinamikája hogyan határozta meg azt, amilyen emberré vált. Hogy a szüleivel való kapcsolódása és annak esetleges torzulásai miként hatottak ki arra, ahogyan most érez és gondolkodik – és reagál a valóságra.
Nem egy barátom van, aki még meglett felnőtt emberként is azoknak a szavaknak a súlyos terhével küzd, amiket gyerekként egy szülője/gondviselője vágott a fejéhez. És, bár talán nincs is tudatában, egy sor egészségtelen megküzdési stratégiája, piálástól a stresszevésig, erre vezethető vissza.
Annyira sokféleképpen félremehet ez a folyamat – még akkor is, ha egyébként a szülő tele van jószándékkal, és nem éppen elvetemült abúzer (ami persze szintén előfordul sajna). Teljesen egyetértek Máté Gáborral, aki azt mondja, hogy a legtöbb probléma, amit egy gyermek egy családban megtapasztal, nem arról szól, hogy a gyerek „problémás”. Vagy hogy akár a szülő „rossz szülő”. Hanem arról szól, hogy egy olyan kultúrában élünk, ami normalizálja az elhanyagolást. És támogatja a hamis álarcok viselését, amik elidegenítenek minket önmagunktól.
És vajon mivel tudjuk a leginkább megvédelmezni a gyermekeket?
Erről az embernek leginkább a gyermekvédelmi intézmények és jogszabályok jutnak az eszébe a mai Magyarországon. Amik ezer sebtől véreznek. De én gondolok valami másra is: a gyermekek védelmezésének saját magunkkal kellene kezdődnie. Velünk kell kezdődnie, felnőtt emberekkel. Mindannyiunknak képessé kell válnunk arra, hogy megvédjük a bennünk élő gyermeket, akit gyermekként nem védtek meg – felismerjük, megértsük a szükségleteit. Különösen azoknak, akik gyermekkorukban traumatikus életeseményt éltek meg. Akik elveszítették a szüleiket, akik elhanyagolás vagy bántalmazás áldozatává váltak.
Csakis olyan felnőttek képesek gyermekekről megfelelően gondoskodni, akik a saját Belső Gyermekükről képesek gondoskodni.