• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A dizájner drogok visszaszorítása az állam felelőssége

Szerző: Péter Sárosi | február 3, 2016

Tweet
A törökszentmiklósihoz hasonló eseteket nem a drogfogyasztó nők megbélyegzésével és megbüntetésével lehet elkerülni, hanem azzal, ha az állam végre komolyan veszi a felelősségét a megelőzés és a kezelés terén – a Kábítószerügyi Civil Koordinációs Testület állásfoglalása.

A szenvedélybetegségek megelőzésével, kezelésével és ártalmainak csökkentésével foglalkozó szakma megdöbbenéssel értesült a sajtóból arról, hogy Törökszentmiklóson dizájner drogok túladagolása miatt rosszul lett két várandós nő. A magyar sajtó nagy része ezután arról számolt be, hogy a két nő császármetszéssel világra hozott gyermeke meghalt. A média azt is tudni vélte, milyen anyagokról volt szó. Később kiderült, hogy az újszülöttek életben vannak, és még nem tisztázott, milyen anyagot fogyasztottak a páciensek. Az eset egyrészt figyelmeztet minket az új pszichoaktív anyagok fogyasztásának veszélyeire, különösen is a terhesség ideje alatti fogyasztás kockázataira. A személyes felelősség hangsúlyozásánál azonban jóval többet kell tennünk: rá kell mutatnunk az állam és a média felelősségére is. A média a hiteles tájékoztatás kötelességét félretéve morális pánikot keltett. Az állam pedig elmulasztotta megtenni azokat a lépéseket, amelyeket a szakemberek évek óta sürgetnek a dizájner drogok ártalmainak visszaszorítására.

Hiába figyelmeztetik ugyanis a szakemberek a döntéshozókat és a közvéleményt évek óta arra, hogy sürgős lépésekre van szükség a dizájner drogok előretörésének megfékezésére, az állam tétlen maradt. Újra és újra elmondtuk, hogy a dizájner drogok nem fognak eltűnni attól, hogy az új anyagokat felveszik a tiltólistára – valódi eredményeket csak a megelőzés, a kezelés és az ártalomcsökkentés fejlesztésével lehetne elérni. Fejlesztés helyett azonban leépülést tapasztalunk az iskolai prevenciótól a közösségi ellátáson keresztül az utcai megkereső programokig.
A három éves előkészítés után 2013-ban elfogadott nemzeti drogellenes stratégia ambíciózus célkitűzései papíron maradtak, az állam a töredékét fordítja megelőzésre, kezelésre és ártalomcsökkentésre, mint az első nemzeti drogstratégia (2000-2009) elfogadása utáni években. Két éves tétlenkedés után a kormány decemberben fogadta el a drogellenes stratégia első cselekvési tervét. Ebből nem csak a szakma javaslatainak jelentős része maradt ki, de forrásokat sem rendeltek a feladatokhoz, így az nem vehető komolyan.
A törökszentmiklósihoz hasonló eseteket nem azzal lehet megelőzni ha megbélyegezzük és megbüntetjük a drogfogyasztó nőket, hanem ha támogatjuk azokat a segítő szervezeteket, amelyek segítenek leküzdeni mind a drogfüggőséget, mind a nyomort, a tudatlanságot és mindazt, ami kiszolgáltatottá teszi ezeket a nőket a drogfüggőségnek. Szeretnénk felhívni a nyilvánosság figyelmét az olyan programokra, mint például a Józan Babák Klub, amely példát mutat az eredményes segítésből.

Kategória: Hírek

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter