• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

A fűlegalizáció veszélyezeti a drogkartellek profitját

május 10, 2014 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

Ez a cikk eredetileg a 444-es blogunkon jelent meg.

A kannabisz legalizációja nem csak jelentős adóbevételhez juttatja az államokat, de ugyanilyen jelentős pénzt vesz ki a bűnszervezetek zsebéből

Az amerikai Igazságügyi Minisztérium szerint a mexikói drogkartellek bevételeinek nagy része az USA-ba való marihuána-exportból származik. Hatalmuk átnyúlik a határokon. Egy 2011-es felmérés szerint a mexikói kartellek ellenőrzik a marihuána, az amfetamin és a heroin kereskedelmét legalább 1000 amerikai nagyvárosban. Ez a helyzet azonban most megváltozhat, a VICE magazin cikke szerint ugyanis a gyógyászati és rekreációs célú fűlegalizáció máris érezteti a hatását a határ mexikói oldalán. Egyre több hazai termesztésű füvet fogyasztanak az amerikaiak, ez pedig csökkenti a keresletet a mexikói import-fű iránt. A fű nagykereskedelmi ára az elmúlt öt évben 100 dollárról 25 dollárra csökkent.

“Már nem éri meg többé,” nyilatkozta a Washginton Post-nak Rodrigo Silla, egy 50 éves mexikói farmer, aki egész életében kannabiszt termesztett. “Azt kívánom, bárcsak az amerikaiak felhagynának ezzel a legalizációval.”

A VICE magazin meginterjúvolta Terry Nelsont, aki korábban drogellenes főrendőrként dolgozott a mexikói határon. Szerinte az elmúlt évek reformjai előtt az USA-ban négyszer annyi mexikói füvet szívtak el egy évben, mint amennyi hazai termesztésűt, ma már ez az arány alapvetően a hazai termesztésű javára tolódott el. Nelson szerint azzal, hogy a szövetségi drogellenes ügynökség (DEA) ilyen vehemensen támadja a fűlegalizációt, azt a látszatot kelti, mintha a mexikói bűnszervezetek malmára hajtaná a vizet. 

“Vajon károsítja a mexikói drogkartelleket a legalizáció? Igen. A mexikói drogkartellek bűnszervezetek, amelyek a bevételeiknek akár 30-40%-át is a a marihuánából szerzik be,” jelentette ki Terry Nelson, korábbi drogrendőr. “Így tehát kevésbé lesznek képesek arra, hogy marihuánát csempésszenek az USA-ba.”

A Mexikói Versenyképességi Intézet 2012-es vizsgálata úgy becsülte, hogy már az is akár 30%-os bevételcsökkenést jelent a kartelleknek, ha három államban, Washingtonban, Oregonban és Coloradoban legálissá teszik a marihuánát. Ezt erősíti meg Sean Dunagan, aki korábban a DEA-nek dolgozott mint szakértő. 

“Minden olyan döntés, ami szabályozott legális piacot hoz létre, csökkenteni fogja a profitjukat,” mondja. “És nem lesz többé profitábilis vállalkozás a mexikói kartelleknek, éppúgy, ahogy a szeszcsempészeknek sem volt az többé az alkoholtilalom után.”

Maga “El Chapo” Guzman mexikói drogbáró, a Sinaloa drogkartell főnöke korábban kijelentette, hogy hálával tartozik az USA vezetőinek, amiért tiltják a marihuána forgalmazását, hiszen másként nem tudott volna felkerülni a Forbes magazin által a világ leggazdagabb embereiről készült listára.

A VICE cikke szerint a DEA paradox módon alapvetően érdekelt abban, hogy a mexikói drogkartellek kezében maradjon a fűpiac, hiszen csak ebben az esetben indokolt magának az ügynökségnek a fenntartása. Amennyiben a drogellenes háború befejződik, a DEA szövetségi forrásai is elapadhatnak. Nem csoda tehát, hogy a DEA igazgatója, Ms. Leonhart az állami szintű legalizációs népszavazási kezdeményezések ellen kampányolt.

Lehet a füvet szeretni vagy nem szeretni, az azonban biztos, hogy a fűmentes társadalomért folytatott háború megbukott. Ezután már csak egy kérdés marad. A drogkartellek nem fizetnek adót, erőszakos bűncselekményeket követnek el (2006 óta több tízezer embert gyilkoltak meg brutális kegyetlenséggel csak Mexikóban), fegyver- és emberkereskedelembe fektetik a marihuánából szerzett pénzt, nem adnak lehetőséget a minőség kontrolljára vagy az életkorhatár betartására. Vajon tényleg az a társadalom érdeke, hogy ők ellenőrizzék a kannabisz-piacot?  

Sárosi Péter

Kategória: Blog

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!
  • Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Search

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter