• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Café
  • Filmek
  • Cikkek
  • Segítő helyek
  • HU
    • EN
    • RU

A fűről hosszú távon

november 5, 2007 | Szerző: Kardos Tamás

Tweet

Brit kutatók azt vizsgálták, hogyan látják a fiatalok saját rendszeres, hosszú távú kannabisz-használatukat.

Brit kutatók azt vizsgálták, hogyan látják a fiatalok saját rendszeres, hosszú távú kannabisz-használatukat.
 

A Joseph Roundtree Foundation nevű brit alapítvány által támogatott kutatást a Bedfordshire Egyetem kutatói végezték el száz 16 és 25 év közötti életkorú fiatal meginterjúvolásával. A kutatásba azokat választották be, akik legalább 6 hónapja napi rendszerességgel fogyasztják a szert, a többségük skunkot (potens, beltéri termesztésű marihuánát). A fiatalok többsége igen korán (átlagosan 13,7 éves korában) kezdett füvet szívni. Azt a kérdést azonban, hogy miként hat az intenzív kannabisz használat a fiatalok egészségére és jóllétére, nem lehet egyszerűen megválaszolni. Attól függ ugyanis, hogy kiről beszélünk. A kutatók szerint a veszélyeztetett szociális helyzetű fiatalokra a rendszeres fűszívás olyan káros hatásokat gyakorolhat, mint például a tanulmányi eredmények és a családi kapcsolatok romlása. A szociálisan jól integrált, stabil egzisztenciával rendelkező fiataloknál (például egyetemistáknál) ugyanakkor a fűszívás ártalmai elenyészően csekélynek tűnnek.

 

A kutatók először a kannabisz-használat pozitív hatásait térképezték fel, amelyek között a fiatalok elsősorban a relaxációt, a szocializáció megkönnyítését, a „betépettség” érzésének nagyszerűségét sorolták fel. Később megpróbálták feltárni azt az esetleges kapcsolatot is, amely a rendszeres fűszívás és a különféle pszichés és szociális nehézségek (pl. munkanélküliség, hajléktalanság, rossz tanulmányi eredmények stb.) között állnak fent. A kutatók elsősorban a kevésbé „strukturált” életmódot folytató fiataloknál találtak ilyen negatív hatásokat, és ezek annál jelentősebbek voltak, minél többet szívott az illető. A vizsgálat részeként megkérdeztek ezenkívül 30 drogterápiás szakembert is a kannabisz használatának ártalmairól. A válaszokból kiderült, hogy a szakemberek a fiatalokhoz képest csekélyebbnek minősítették a fűszívás ártalmait. A kutatók ebből arra következtettek, hogy a szakemberek gyakran alulbecslik a kannabisz ártalmas hatásait a gyenge szociális háttérrel rendelkező fiatalokra. Arra is rámutattak azonban, hogy nincs szó visszafordíthatatlan folyamatról: a szociális helyzet javulásával, az életmód és a prioritások változásával a problémás droghasználati minták is mérséklődnek. A fiatalok nagy része irrelevánsnak tartotta a kannabisz jogi helyzetének változását abból a szempontból, hogy folytatja-e a kannabisz használatát a jövőben vagy sem.

 

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Témák: Marihuána, Pszichedelikus gyógyászat

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter