A holland coffee shop tulajdonosok szembeszállnak a kormány azon törekvésével, hogy ne adhassanak el külföldi állampolgárnak
A konzervatív holland kormány nem kedvez az ország progresszív drogpolitikai hírnevének: szeretnék minél jobban korlátozni a kannabiszt áruló coffee shopok forgalmát. Ennek keretében egy olyan jogi szabályozást szeretnének bevezetni, amelynek alapján kizárólag az igazolvánnyal (weed pass) rendelkező helyi lakosok vehetik igénybe a szolgáltatást. A coffee shopokat magánklubbá alakítanák át, amelyek kizárólag 1500 taggal rendelkezhetnek. Amszterdamban, ahol 220 coffee shop működik, a hatóságok nem örülnek túlzottan a szigorításnak, ugyanis attól tartanak, hogy a szabályozott boltok helyét könnyen utcai dílerek vehetik át, akik a fű mellett mindenféle mást árulnak és nem fizetnek adót. Eberhard van der Laan polgármester rámutat arra is, hogy a coffee shopokban legalább nem szolgáltak ki 18 éven aluliakat, az utcai dílerek viszont nem kérnek semmilyen igazolványt. A kormány szerint ezt majd az utcai rendőri jelenlét növelésével oldják meg – ez a módszer azonban, amellett, hogy nem kedvez a turizmusnak, nem is lehet túl eredményes: egy évente 3 milliárd dolláros hasznot hajtó bizniszről van szó.
A coffee shopok által gerjesztett drogturizmus valóban nagy problémát jelent a határ menti városokban, azonban a probléma megoldása nem a feketepiac hízlalásában rejlik, hanem a szomszédos országok rendszerének átalakításában. Ha ugyanis szabályozott körülmények között vásárolhatnánk a német és belga fiatalok a saját városaikban, akkor nem özönlenék el Hollandiát minden hétvégén. Maastricht városa jó példát szolgáltat arra, hogy a szigorítások milyen hatásokkal járhatnak: miután a 13 helyi coffee shopnak megtiltották, hogy francia állampolgárokat szolgáljanak ki, 42 millió dolláros bevételkieséssel és 345 munkahely megszűnésével számolnak.
Haarlem város 16 coffee shopjának tulajdonosai nem szeretnének hasonló sorsra jutni, ezért bejelentették, hogy nem vezetik be a weed pass-t. Létrehozták saját érdekérvényesítő szervezetüket (Team Haarlems’ Coffeeshopentrepreneurs, avagy THC), és kampányt indítottak a kormány javaslatának megbuktatására. Egy coffee shop vásárlók körében végzett felmérésre hivatkoznak, amely szerint csupán 12 százalékuk váltaná ki az igazolványt, 63 százalék a feketepiacról vásárolna marihuánát, míg 21 százalék magának termesztene. A tulajdonosok szerint ez egyértelműen jelzi, hogy a coffee shook tönkremennének, és ezáltal a civilizált, szabályozott környezetben történő kannabisz-fogyasztás és vásárlás helyét a feketegazdaság venné át.
Sárosi Péter