Ismeritek a Hat hattyú meséjét a Grimm testvérektől?
Dióhéjban: a király feleségül vesz egy gonosz boszorkát. A mostoha a király korábbi házasságból származó 6 fiára varázsinget dob, ami hattyúvá változtatja őket. A hetedik gyermek, a királylány megmenekül. Csak úgy tudja feloldani az átkot, ha 6 évig nem szólal meg és nem is mosolyog – és csillagvirágból varrt hat inget ad a fivéreinek. Így is tesz, hat éven keresztül senkihez egy szót sem szól. Közben beleszeret egy másik király a néma lányba és feleségül veszi. De a lány szerencsétlenségére a király anyja is egy gonosz boszorka, aki elraboltatja a gyerekeit, majd bevádolja a királynál, hogy ő ölte meg őket. Mikor már éppen kivégeznék a saját gyermekei elemésztéséért, megjelenik a 6 hattyú – letelt a 6 esztendő. A királylány rájuk dobja a 6 csillagvirág inget, a hattyúk visszaváltoznak emberré, a királylány megszólalhat, a gonosz anyós pedig megbűnhődik.
Itt a vége, fuss el véle. Boldogan, amíg.
Marie-Louise von Franz svájci pszichológus szerint a mese kitűnő kifejeződése annak a jelenségnek, amiről a legutóbbi posztomban írtam: a projekciónak, avagy kivetítésnek. A gonosz mostoha varázsingei nem mások, mint azok a tudattalan tartalmak, amelyekkel nem akar szembesülni. A mostohagyermekeiben látja azokat a nem emberi tulajdonságokat, amelyek valójában benne léteznek – és így a gyermekek (a mesében) madárrá változnak.
A mi hétköznapi és varázstalan világunkban ez mindennapos esemény. A szülő valamit elhanyagol a saját lelki-spirituális fejlődésében, amit aztán tudattalanul a gyermekeitől vár el – rájuk vetíti ki. Olyan elvárásokat támaszt a gyerekeivel szemben, amik valójában az ő saját vágyait és álmait tükrözik.
Az ilyen gyerekek „madárrá változnak” – traumatizált, dehumanizált, gyökértelen, önmaguktól elidegenedett lényekké.
A varázslattól való megszabaduláshoz szükségük van valakire, aki képes értük a lemondásra is, aki az együttérzés „csillagvirágából” felruházza őket az elveszített emberségükkel. Akinek az együttérző jelenlétében felépülnek a traumából.
Az emberek kapcsolatban sérülnek – és kapcsolatban gyógyulnak meg.
Ha tetszenek Neked az írásaim, ha adnak Neked valami fontosat, kérlek, adj Te is – támogasd a munkám! A link a hozzászólásban.