Vajon segíthetett volna az alkoholelvonástól szenvedő Amy Winehose-nak a fű?
Bár az új nemzeti drogstratégia tervezete szerint az alkohol kevésbé veszélyes, mint az illegális szerek – a valóságban az alkohol az egyik leggyilkosabb drog, amit ismerünk. Kevesen tudják például, hogy az alkohol elvonási tünetei még a heroinelvonási tüneteknél is sokkal súlyosabbak, és gyakrabban végződnek halállal – valószínűleg Amy Winehouse halála is alkoholelvonási tünetek miatt következett be, hiszen szervezetében halála után nem találtak drogokat. Az alkoholelvonás ugyanakkor súlyos idegkárosodást okozhat, a sejtek az ún. hiperexcitábilitás állapotába kerülhetnek (a neuronok kórosan reagálnak a külső ingerekre). A kannabisz, bár szintén függőséget okozó szer – elvonási tünetei relatívan enyhék a legtöbb droghoz képest, sem a fű fogyasztása, sem elvonási tünetei nem eredményeznek halált. Emellett a tudományos kutatások szerint a kannabinoidok (a kannabisz hatóanyagai) fontos neuroprotektív (az idegrendszert óvó) hatást gyakorolnak az emberi szervezetre.
Francia kutatók a Public Library of Science (PLoS One) oldalon elérhetővé tették annak a vizsgálatnak az eredményeit, amelynek konklúziói szerint a HU-211 szintetikus kannabinoid in vitro visszafordította az alkoholelvonás következtében keletkező idegkárosodást. Ezzel szemben amikor a kannabisz-receptorokat blokkoló kannabinoid inverz agonistát (rimonabant – ugyanazon receptorokhoz csatlakozva ellenkező hatással jár, mint a kannabinoidok) adagoltak a laboratóriumi sejtkultúrának, akkor a sejtelhalás folyamata felgyorsult. Ebből a tudósok arra következtetnek, hogy az endokannabionoid rendszer stimulációja védelmező hatást gyakorol az alkoholelvonás tüneteitől szenvedő idegrendszerre.
Vajon segíthetett volna a fű vagy egy kannabinoid alapú gyógyszer Amy Winehouse-on a detoxikáció ideje alatt? Ezt a kérdést már sosem tudjuk megválaszolni, Amy korai halálát végső soron egészségtelen, önpusztító életmódja okozta. A további klinikai vizsgálatok azonban minden bizonnyal segítenek majd a kannabisz gyógyászati hatásainak jobb megismerésében. A mostani csak egy azon ígéretes laboratóriumi vizsgálatok sorában, amelyek a kannabisz aktív hatóanyaginak neuroprotektív hatásait igazolják, már beszámoltunk arról is, hogy a kannabisz potencális rákellenes gyógyszerek alapanyaga is lehetne – ahhoz azonban, hogy erről a szintről továbblépjünk, az embereken végzett klinikai vizsgálatokra lenne szükség. Erre azonban a hatóságok vagy nem, vagy nagyon vonakodva annak engedélyt, mert a kannabiszt a törvény “veszélyes kábítószernek” minősítette.
Ezzel szemben a magyar kutatók által fejlesztett, sokáig nagy áttörésnek tartott Rimonabant-ot – amely ellenkező hatást vált ki, mint a kannabisz – Acomplia néven fogyókúrát elősegítő szerként az európai piacra dobták, majd hamarosan vissza kellett vonni, ugyanis kiderült, hogy depressziót és öngyilkossági hajlamot idézett elő a pácienseknél. Tudjuk tehát, hogy a kannabinoid receptorok “kiütése” óriási veszélyekkel jár – ugyanakkor mind a mai napig nincsenek konklúzív bizonyítékok arra, hogy a kannabinoid receptorok stimulációja hosszú távon bármilyen jelentős egészségkárosító hatással járna. Ez egyben jelzi azt is, milyen nem várt veszélyekkel járhatnak azok a gyógyászati beavatkozások, amelyekkel a drogok hatásaira próbálják immunissá tenni a (potenciális) drogfüggőket.
Sárosi Péter