• Skip to main content
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Blog
  • Cikkek
  • Filmek
  • Segítség
  • HU
    • EN
    • RU

A kannabinoidok enyhíthetik az alkoholelvonás tüneteit

szeptember 11, 2011 | Szerző: Péter Sárosi

Tweet

Vajon segíthetett volna az alkoholelvonástól szenvedő Amy Winehose-nak a fű?

Bár az új nemzeti drogstratégia tervezete szerint az alkohol kevésbé veszélyes, mint az illegális szerek – a valóságban az alkohol az egyik leggyilkosabb drog, amit ismerünk. Kevesen tudják például, hogy az alkohol elvonási tünetei még a heroinelvonási tüneteknél is sokkal súlyosabbak, és gyakrabban végződnek halállal – valószínűleg Amy Winehouse halála is alkoholelvonási tünetek miatt következett be, hiszen szervezetében halála után nem találtak drogokat. Az alkoholelvonás ugyanakkor súlyos idegkárosodást okozhat, a sejtek az ún. hiperexcitábilitás állapotába kerülhetnek (a neuronok kórosan reagálnak a külső ingerekre). A kannabisz, bár szintén függőséget okozó szer – elvonási tünetei relatívan enyhék a legtöbb droghoz képest, sem a fű fogyasztása, sem elvonási tünetei nem eredményeznek halált. Emellett a tudományos kutatások szerint a kannabinoidok (a kannabisz hatóanyagai) fontos neuroprotektív (az idegrendszert óvó) hatást gyakorolnak az emberi szervezetre.

Francia kutatók a Public Library of Science (PLoS One) oldalon elérhetővé tették annak a vizsgálatnak az eredményeit, amelynek konklúziói szerint a HU-211 szintetikus kannabinoid in vitro visszafordította az alkoholelvonás következtében keletkező idegkárosodást. Ezzel szemben amikor a kannabisz-receptorokat blokkoló kannabinoid inverz agonistát (rimonabant – ugyanazon receptorokhoz csatlakozva ellenkező hatással jár, mint a kannabinoidok) adagoltak a laboratóriumi sejtkultúrának, akkor a sejtelhalás folyamata felgyorsult. Ebből a tudósok arra következtetnek, hogy az endokannabionoid rendszer stimulációja védelmező hatást gyakorol az alkoholelvonás tüneteitől szenvedő idegrendszerre.

Vajon segíthetett volna a fű vagy egy kannabinoid alapú gyógyszer Amy Winehouse-on a detoxikáció ideje alatt? Ezt a kérdést már sosem tudjuk megválaszolni, Amy korai halálát végső soron egészségtelen, önpusztító életmódja okozta. A további klinikai vizsgálatok azonban minden bizonnyal segítenek majd a kannabisz gyógyászati hatásainak jobb megismerésében. A mostani csak egy azon ígéretes laboratóriumi vizsgálatok sorában, amelyek a kannabisz aktív hatóanyaginak neuroprotektív hatásait igazolják, már beszámoltunk arról is, hogy a kannabisz potencális rákellenes gyógyszerek alapanyaga is lehetne – ahhoz azonban, hogy erről a szintről továbblépjünk, az embereken végzett klinikai vizsgálatokra lenne szükség. Erre azonban a hatóságok vagy nem, vagy nagyon vonakodva annak engedélyt, mert a kannabiszt a törvény “veszélyes kábítószernek” minősítette.

Ezzel szemben a magyar kutatók által fejlesztett, sokáig nagy áttörésnek tartott Rimonabant-ot – amely ellenkező hatást vált ki, mint a kannabisz – Acomplia néven fogyókúrát elősegítő szerként az európai piacra dobták, majd hamarosan vissza kellett vonni, ugyanis kiderült, hogy depressziót és öngyilkossági hajlamot idézett elő a pácienseknél. Tudjuk tehát, hogy a kannabinoid receptorok “kiütése” óriási veszélyekkel jár – ugyanakkor mind a mai napig nincsenek konklúzív bizonyítékok arra, hogy a kannabinoid receptorok stimulációja hosszú távon bármilyen jelentős egészségkárosító hatással járna. Ez egyben jelzi azt is, milyen nem várt veszélyekkel járhatnak azok a gyógyászati beavatkozások, amelyekkel a drogok hatásaira próbálják immunissá tenni a (potenciális) drogfüggőket.

Sárosi Péter

Kategória: Hírek Témák: Depresszánsok, Marihuána, Pszichedelikus gyógyászat

Elsődleges oldalsáv

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Kosztya Proletárszkij – A rajzfilm

Az animációs dokumentumfilm Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. Rajzolta Rontó Lili. Rendezte és vágta Takács István Gábor. Narrálta Ánya Szarang.

Kérjük támogasd a munkánkat!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter