A Blair-kormány saját tudományos tanácsadó bizottságának ajánlása ellenére is szigorúbb fellépést sürget a kannabiszhasználókkal szemben – a bizottság tagjai lemondással fenyegetőznek.
A Blair-kormány saját tudományos tanácsadó bizottságának ajánlása ellenére is szigorúbb fellépést sürget a kannabiszhasználókkal szemben – a bizottság tagjai lemondással fenyegetőznek.
Háttér: A brit kormány 2004-ben a kannabiszt a veszélyesebb drogok B-osztályából a kevésbé veszélyes drogok C-osztályába sorolta be, ennek következményeként a kannabisz használói ellen csak különleges esetekben indít eljárást a rendőrség . A reform hatása máris érezhető: míg a törvénymódosítás előtti évben 13 ezer fűszívót állított elő a rendőrség, addig 2005-ben mindössze hatszázat. Ezzel jelentősen csökkentek a büntető-igazságszolgáltatás kiadásai, a megtakarított pénzforrásokat súlyosabb bűncselekmények felderítésére fordíthatták a hatóságok. Charles Clarke belügyminiszter azonban bizonyos új kutatási eredményekre hivatkozva azt állítja, a kannabisz súlyos pszichozist okozhat a fogyasztóknál, ezért visszasorolná a kannabiszt a veszélyes drogok közé.
Korábbi cikkeink:
Anglia: szakértők a reform mellett
A belügyminiszter felkérésére a kannabisszal kapcsolatos kutatásokat ismét áttekintő tudományos bizottság (ACMD) jelentése még nem publikus, a kiszivárgott hírek szerint azonban a testület nem javasolta a kormánynak a szigorítást. A szakértők szerint annak valószínűsége, hogy valakinél a kannabisz hatására szkizofrénia alakul ki, rendkívül csekély, a kannabisz egészségügyi kockázatai jóval a B osztályba tartozó drogok kockázatai alatt maradnak (a kannabisz és pszichózis kérdéskörről lásd bővebben a Médiamonitor cikkét). A Blair-kormány szerint azonban „rossz üzenet” a fiataloknak, hogy nem büntetik őket a kannabisz fogyasztásáért, ezért továbbra is szigorítanának. Bár a szakemberek támogatását nem bírják, szövetségesre leltek a bulvármédiában, amely tovább fokozza a „kannabisz-pszichózissal” kapcsolatos hisztériát, összefüggésükből kiragadva és szenzációhajhász módon tálalva bizonyos kutatások eredményeit.
Lord Victor Adebowale
A bizottság tagjai közül többen jelezték elégedetlenségüket azzal kapcsolatban, hogy a kormány ignorálja az ACMD döntését. Így például Lord Victor Adebowale, a Fordulópont (Turning Point) nevű, egyik legnevesebb brit drogterápiás szervezet igazgatója. „Ez nem valamiféle hosszúhajú ex-kannabiszhasználók csoportja. Ezek az ország legjobb farmakológusai, akiket világszerte elismernek,” jelentette ki a Guardian c. lapnak. Leslie King, az ACMD-ben szintén részt vevő vegészszakértő szerint a kormány tervezett lépései komoly tekintélyveszteséget jelentenének a tudományos bizottság számára, így annak tagjai megfontolnák, hogy lemondanak posztjukról. Vannak olyan szakértők is, akik egyenesen a kannabisz legalizálást szorgalmazzák, ilyen például a brit Pszichiátriai Intézet professzora, Even Robin Murrey, aki szerint a jelenlegi jogszabályok „megmérgezik a társadalmat”.