• Ugrás a tartalomhoz
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Kezdőlap
  • Magunkról
  • Hírek
  • Filmek
  • Médiamonitor
  • en
  • ru

A skunk és a szkizofrénia

december 4, 2009 | Szerző: Péter Sárosi

FacebookGoogle+TweetLinkedInPinEmailPrint

A brit Belügyminisztérium hirtelen támadt érdeklődése a tudomány iránt

A brit sajtót bejárta a hír, hogy egy új kutatás bebizonyította, a magas potenciájú kannabisz hétszer kockázatosabb a szkizofrénia kialakulása szempontjából. A Belügyminisztérium sietve úgy kommentálta a hírt, hogy ez is igazolja a kormány azon lépésének helyességét, amellyel a kannabiszt a veszélyesebb drogok osztályába helyezte át. Érdekes a minisztérium hirtelen támadt érdeklődése a tudomány iránt – hiszen ugyanez a minisztérium nemrégen a saját tudományos tanácsadó testületének a javaslatát is semmibe vette, és kirúgta annak fejét, David Nutt professzort. Ez persze önmagában nem jelenti azt, hogy maga a kutatás ne tarthatna számot a mi érdeklődésünkre.

A vizsgálat eredményeit a Brit Pszichiátriai Folyóirat (British Journal of Psychiatry) című szaklapban jelentték meg a londoni Pszichiátriai Intézet kutatói. 280 olyan pácienst választottak ki az esetcsoportba, akiknél a kezdődő szkizofrénia tüneteit diagnosztizálták az orvosok Dél-Londonban. Majd ugyanerről a környékről 174 hasonló egzisztenciális helyzetű, életkorú stb. egészséges embert válogattak be a kontroll-csoportba. Többek között mindenkitől rákérdeztek a stimulánsok vagy a kannabisz fogyasztására. Az első érdekes eredmény az volt, hogy a két csoport nagyjából ugyanakkora arányban fogyasztott már kannabiszt (kb. 60%), a szkizofrének azonban gyakrabban voltak napi rendszerességű használók, ezenkívül nagyobb arányban (37% és 78%) fogyasztottak potensebb marihuánát (skunk). Ebből számolták ki, hogy az erősebb kannabisz-fajták rendszeres használata a szkizofrénia kialakulásának 7-szeresen magasabb kockázatát jelenti. Az első kannabisz-fogyasztás életkorában nem mutatkoztak különbségek a két csoport között. A kutatók szerint ez alátámasztja azt a vélekedést, hogy a kannabisz aktív hatóanyaga, a THC az elsőszámú rizikótényező. Ennek szerintük komoly közpolitikai következmnyei vannak, tekintve a potens kannabisz széles körű hozzáférhetőségét.

Vajon valóban bizonyíték ez a kutatás a kannabisz-fogyasztás és a szkizofrénia közötti oksági kapcsolatra? Az eset- és kontroll-csoportban nagyjából hasonló arányban fogyasztottak kannabiszt, az tehát bizonyosnak látszik, hogy önmagában a kannabisz-fogyasztást ez a kutatás nem azonosította rizikótényezőként. Az alacsony esetszám miatt kétséges az is, hogy mekkora a jelentősége annak a különbségnek, amely a potens marihuánát fogyasztók arányában mutatkozott a két csoport között. Érdekes például, hogy ez a vizsgálat nem talált különbséget a kannabisz kipróbálásának életkorában – míg a korábbi hasonló kutatások a korai kipróbálók körében nagyobb arányban találtak későbbi szkizofréneket. Az, hogy a kannabisz-fogyasztás megelőzte az első pszichotikus tünetek jelentkezését, még nem jelent feltétlenül bizonyítékot az oksági kapcsolatra. Ha a különbség egy nagyobb mintánál is fentmadaradna, akkor is lehet úgy magyarázni, hogy egyes emberek ugyanazon okból szívnak több és erősebb marihuánát, amely a szkizofréniára is hajlamossá teszi őket. Számos ilyen genetikai vagy környezeti tényező lehet, amit ez a kutatás nem volt képes azonosítani. Az epidemiológiai vizsgálatok például kimutatták, hogy a nagyvárosi életkörnyezet és a migráns státusz a szkizofrénia magasabb kockázatát hordozza magában.

A lakosságnak körülbelül 1%-át diagnosztizálják szkizofréniával, és bár a kannabisz-fogyasztás az elmúlt években jelentősen növekedett, a szkizofrénia előfordulása nem nőtt. Ezt mutatta ki egy szintén idén publikált, de a mostaninál jóval nagyobb mintán végzett vizsgálat, amely a Belügyminisztérium érdekes módon nem kívánt kommentálni. Ha valóban létezne olyan szkizofrénia, amit a kannabisz okoz, tehát amely a kannabisz fogyasztása nélkül elkerülhető lett volna, akkor vajon miért nem nőtt a fűszívással arányosan a szkizofrén megbetegedések számaránya is? Dán kutatók ezenkívül kimutatták azt is, hogy azok a fiatalok, akiknél a kannabisz-fogyasztását összefüggésbe hozták a kezdődő szkizofrénia tüneteinek megjelenésével, valójában ugyanakkora genetikai/családi hajlammal rendelkeztek a betegségre, mint akik nem fogyasztottak kannabiszt. A most megjelent cikk szerzői is nyitva hagyják azt a kérdést, hogy vajon a fűszívás tesz hajlamossá a pszichózisra embereket, vagy inkább arról van szó, hogy a pszichózisra hajlamos emberek nagyobb valószínűséggel szívnak füvet. Mindenesetre egyetérthetünk a Guardian publicistájával, Deborah Orr-al, aki rámutat, hogy ha ki is derülne, hogy ha az erősebb potenciájú kannabisz valóban nagyobb kockázatot jelent a szkizofréniára hajlamos embereknek (akik, tegyük hozzá, egy törpe kisebbséget alkotnak az összes fogyasztó körében), ez a tény nem a tiltása, hanem a szabályozása mellett jelentene érvet.

Sárosi Péter

Kapcsolódó bejegyzések

FacebookGoogle+TweetLinkedInPinEmailPrint

Kategória: Hírek

Elsődleges oldalsáv

Search

Kérjük támogasd a munkánkat!
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Filmjeink adatbázisa

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között!

Témáink

A drogháború költségei (Count the Costs kampány) Afrika Depresszánsok Diszkórazzia dosszié dizájner drogok Dohány Drogprevenció Drogszabályozás Emberi jogok ENSZ drogpolitika Eurodrog Európai Drogpolitikai Kezdeményezés (EDPI) Filmek Hatályos jogszabályok Heroin dosszié Hírek Kanada Kannabisz-Szkizofrénia dosszié Latin-Amerika Legalizáció Linkek Magyar drogpolitika Marihuána Médiamonitor Nemzetközi szervezetek No Brog Rovat Online tanulmányok Opiátok Oroszország drogpolitikája Pszichedelikus drogok Pszichedelikus gyógyászat PSZK dosszié Schedel Andor gyűjtemény Stimulánsok Szcientológia dosszié TASZ kiadványok Tűcsere dosszié USA Ártalomcsökkentés Ázsia

Footer

Jogriporter Alapítvány 2017
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Search

Drogriporter

Share this Article

Email sent!