• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A szégyen fala – avagy miért van szükség crack-fogyasztói szobákra Párizsban?

Szerző: István Gábor Takács | július 27, 2022

Tweet

Ez a cikk eredetileg a Drogriporter blogon jelent meg a 444-en.

A hatóságok nemrég falat emeltek Párizsban, hogy elzárják a crack kokain utcai használóit a lakosság többi részétől. A Drogriporter dokumentumfilmjében megszólalnak azok a szakértők és civilek, akik a droghasználók egyik parkból a másikba terelgetése helyett, inkább higiénikus crack-használói szobákat szeretnének látni.


A film automatikusan magyar felirattal indul el. Ha mégsem, kattints a cc gombra.

A “crack” a kokain pipában elszívható, szabad bázisú formája. Fehér kövecskéhez hasonlít, nevét a szíváskor pattogó hangjáról kapta. Ugyanaz az anyag, mint a por kokain, de az égetésből és szívásból adódóan gyorsabban és intenzívebben hat. (A kokainról a Drogriporter tudástárban írtunk részletesen.)

A becslések szerint 13 ezer crack használó ember él Párizs környékén. Egy nagyjából 400 fős, extrém szegénységben élő csoportjukat gyakran látni crack kokaint használni közparkokban, és ez a lakosság számára komoly problémát okoz. Az elmúlt harminc évben ezeket a társadalom peremére szorult, többnyire fekete, a Karib-térség volt francia gyarmatairól származó crack használókat a rendőrség a város egyik pontjáról a másikra terelgette csupán, anélkül, hogy érdemi segítséget nyújtott volna nekik. 

Kezdetben a Sztálingrád térnél csoportosultak, innen zavarták át őket a hírhedt “Crack hegyre,” a Porte de la Chapelle állomáshoz. később az Eole kertbe kergették őket, de a lakosok tiltakozására 2021 szeptemberében a rendőrség lezárta ezt a parkot is. A több száz crack használót buszokra pakolták, majd kitették őket a Porte de la Villette téren, mondván, itt úgysincs lakosság, nem fognak itt senkit zavarni. A rendőrfőnök valahogy csak az áttelepítés után esett le, hogy itt is emberek laknak, erre  fogta és befalazta az egyetlen alagutat ami a droghasználók parkját összeköti a város tehetősebb részével. 

A felháborodott lakosság a droghasználókat fizikailag is kirekesztő építményt a szégyen falának nevezte el.

Dokumentumfilmünk, melyet a Droghasználók Nemzetközi Hálózatával (INPUD) és a Francia Droghasználók Egyesületével (ASUD) együttműködve készítettünk el, bemutatja a crack kokain használatának történetét Párizsban. A filmet mi vágtuk és rendeztük, a forgatócsoport francia volt. Riporterünk, Miguel Velazquez Gorsse maga is volt heroin használó, az ASUD aktivistája. A filmben Fabrice Olivet az ASUD szakértője és Jéremy Constant, szociális munkás mutatják be a marginalizált crack használók társadalmi helyzetét. Anne Souyris, az egészségért és ártalomcsökkentésért felelős helyettes párizsi polgármester asszony elmagyarázza a filmben, hogy miként akadályozta őket a Gérald Darmanin vezette belügyminisztérium abban, hogy a crack használóinak hosszútávú és hatékony segítséget tudjanak nyújtani. Forgatócsoportunk ellátogatott a 2016-óta kísérleti jelleggel működő droghasználó szobába (elterjedt nevén belövőszoba.) A Gaïa nevű létesítményt Elisabeth Avril vezeti, aki ismertette velünk, hogy milyen pozitív hatásai vannak annak, ha az utcai droghasználókat tiszta, nyugodt és felügyelt körülmények között hagyják saját drogjukat elfogyasztani. 

A programtól csökkennek a fertőzések, szinte teljesen megszűnik az utcai drogszemét, megszűnnek a túladagolások és jelentősen csökken az utcai droghasználat látványa is. 

Sajnos a törvény értelmében a szobát csak injekciós droghasználók vehetik igénybe, de a crack használók többsége nem használ fecskendőt (mivel a crack-et pipából füstölik el).

A filmben megszólalók mindegyike olyan droghasználó szobákat szeretne, amelyek a crack fogyasztók igényeire vannak szabva, közel a drogszcénához. Itt a biztonságosabb droghasználaton kívül tisztálkodási, táplálkozási és olyan szociális és orvosi segítséget kaphatnának, ami támogatná őket a normalizáltabb használatban és az absztinencia elérésében is. 

A filmben megszólaló crack használó Kamel szerint is nyugodtabb lenne a környék. A helyi lakosokat tömörítő egyesület képviselője, Nicholas Ubé is támogatja az ártalomcsökkentés ilyen formáját, mondván:

“Meg kell értenünk, hogy a droghasználók is olyan polgárok, akik itt élnek. Van aki szerint el kell költöznünk miattuk, de állítom, hogy nem kell. Ki lehet alakítani békés együttélést is velük.”

Ötlet és helyi szervezés: Miguel Velazquez Gorsse | ASUD
Kamera: Christophe Montaucieux
Vágta és rendezte: Takács István Gábor | Jogriporter Alapítvány | Drogriporter
Fordítás: Léo Lambert
Nyelvi segítség: Csernus Eszter
Magyar felirat: Büki Barbara és Büki Péter

Kategória: Blog, Hírek, Videók Archívum: Ártalomcsökkentés, Belövőszobák, Drogpolitika, Függőség, Kriminalizáció, Tűcsere

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

Demetrovics Zsolt: Trendek és eredmények az addiktológiai kutatás elmúlt 30 évében

január 20, 2023 - Péter Sárosi

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

Kapcsolódó videók:

“Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

“Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

“Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter