• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Ugrás az elsődleges oldalsávhoz
  • Ugrás a lábléchez
  • Cikkek
  • Blog
  • Híradó
  • Café
  • Videók

Drogriporter

Hírek és filmek a drogháború frontvonalából

  • Tudástár
  • Szabadegyetem
  • Rólunk
  • HU
    • EN
    • RU

A tiszta tűk életet mentenek

Szerző: Kardos Tamás | február 1, 2010

Tweet

Tűcsere-programok az USA-ban – a TASZ új filmje arról, hogyan védi az ártalomcsökkentés a közösségeket a betegségektől és a haláltól

Két évtized után az USA Kongresszusa megszavazta, hogy decembertől eltörli a tűcsere-programok szövetségi támogatásának tiltását.  Ez a történelmi döntés az ártalomcsökkentés egy új korszakának nyitányát jelzi az USA-ban – alábbi filmünk megmutatja, miért és hogyan védi az ártalomcsökkentés a közösségeket a droghasználat és a drogpolitikák nem szándékolt ártalmaitól.  A New York-i székhelyű Ártalomcsökkentő Koalíció (HRC) hosszú ideje a TASZ szövetségese: mindig is csodáltuk azt a bátorságot és a kreativitást, amellyel az ártalomcsökkentésért harcolnak egy olyan országban, amely háborút indított a droghasználók ellen. Ez a film az együttműködésünk eredménye. Az interjúk többségét Albuquerque-ben vettük fel, a Nemzetközi Drogpolitikai Reform Konferencián, míg a New York Lower Eastside Ártalomcsökkentő Központban készült részt Matt Curtis készítette.


A film automatikusan magyar felirattal indul el, ha mégsem, akkor kattints a CC gombra.

Már több mint 200 tűcsere program létezik szerte az Egyesült Államokban, amelyek tavaly 30 millió steril tűt és fecskendőt biztosítottak a droghasználók számára. Ezek a programok életbevágóak az AIDS és a túladagolások elleni küzdelemben. A Betegség-kezelő és Prevenciós Központok szerint 2397 olyan amerikai lakos halt meg AIDS-ben 2007-ben, akik az injektáló eszközök megosztása miatt fertőződtek meg. Mindezek a halálesetek könnyedén és olcsón megelőzhetők lettek volna a használt tűk sterilre cserélésével. Egy fecskendő ára kevesebb mint egy dollár – de az adófizetőknek dollárok százaiba és ezreibe kerül egy HIV-vel élő személy gyógykezelése. És ezek a programok nem csak a fecskendőkről szólnak: sok esetben ezek jelentik az első kapcsolatot az intravénás fogyasztók és a közegészségügyi rendszer között. Megtanítják a klienseknek, hogyan kerülhetik el a túladagolást, önsegítő csoportokat szerveznek a HIV-vel és Hepatitis C-vel élők számára és menedéket biztosítanak a hajléktalanoknak. A kliensek jelentős része a társadalom peremén él, és ezek a programok segítenek nekik, hogy munkát, lakást találjanak, vagy hogy kezelésbe kerülhessenek. Néha hosszú évekbe telik, amíg egy droghasználó visszaintegrálódik a társadalomba. Ha nem kap támogatást és törődést az aktív használat éveiben, kevesebb az esélye a túlélésre. Egy halott ember természetesen nem fogyaszt drogot  – de vajon fontosabb-e az absztinencia az emberéletek megmentésénél?

Mindemellett e programok közösségi megítélése még mindig ellentmondásos: a drogellenes harcosok és a félelemkeltők minden lehetőséget kihasználnak az ártalomcsökkentés alapelveinek támadására – ami nem más, mint hogy anélkül csökkentsük a drogfogyasztás negatív társadalmi és egészségügyi következményeit, hogy teljes absztinenciát várnának el a fogyasztóktól. Sokan úgy gondolják, hogy a droghasználók steril injektáló készlettel vagy a biztonságos használatról szóló információkkal való ellátása még több drog fogyasztására sarkallja őket, sőt, esetleg eddig nem fogyasztó fiatalok próbálják ki emiatt a szert. Ezek a félelmek vezettek1988-ban a tűcsere programok szövetségi támogatásának megtiltásához. A tudományos kutatások azonban nem támasztották alá ezeket a félelmeket. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének jelentése, amely több mint 200 tanulmány elemzésén alapszik, megállapítja, hogy a tűcsere-programok nem növelik a droghasználatot, viszont hatékonyan csökkentik a HIV fertőzést a már injektálók között. 1991 és 1997 között az USA kormánya hét vizsgálatot folytatott az injektáló személyek számára tiszta tűt biztosító programokról. A jelentések egyhangúan arra a következtetésre jutottak, hogy a tűcsere csökkenti a HIV fertőzéseket, de egyik sem talált bizonyítékot arra, hogy a droghasználat növekedését eredményeznék.

Tűcsere készlet: a tárgyak a tetejéről kezdve az óramutató járása szerint: érszorító, vattagolyók, egy tál a drog főzésére, egy kondom, steril víz, alkoholos rongy és balról jobbra egy vékony tű, egy vékonyabb tű és a legvékonyabb tű (Forrás: Wikipedia)

A „drogellenes háború” ideológiájának szemszögéből minden ártalomcsökkentés gyanús, mert gyengíti a „csak mondj nemet” üzenetet. És valóban, ha szeretnéd megérteni, hogy miről is szól az ártalomcsökkentés, első lépésben fel kell ismerned, miért hülyeség a „drogellenes háború”. Mindig voltak olyan emberek, akik drogokat használtak, a számuk nem csökkenthető egy ellenük indított háborúval. Természetesen letartóztathatsz és bebörtönözhetsz sok embert, fenyegetheted az iskolásokat a droghasználat veszélyeiről szóló drámai TV reklámokkal, meg is tagadhatod a fogyasztók számára a steril tűkhöz és fecskendőkhöz való hozzáférését, de ez csak még több bűnözést, erőszakot, fertőzést és halált eredményez.

Sárosi Péter

angolból ford.: Kardos Tamás

Kategória: Hírek, Videók Drogok: Pszichedelikus drogokArchívum: Ártalomcsökkentés, Drogpolitika, Tűcsere

Ezt a cikket ingyen olvashatod, de a megírásuk és a filmjeink elkészítése nincsen ingyen. A Drogriporter egy non-profit szervezet, amelynek szüksége van a támogatásodra!

Segítsd munkánkat egyszeri adománnyal, vagy LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG havi rendszeres támogatással!

Kapcsolódó cikkek:

Miért ilyen tudathasadásos a magyar társadalom?

március 7, 2023 - Péter Sárosi

Csodaszer és démondrog

március 3, 2023 - Péter Sárosi

Kilátástalan helyzetben az addiktológiai ellátás Magyarországon

február 20, 2023 - Péter Sárosi

Kapcsolódó videók:

„Mentális védőoltásra van szükség!” Beszélgetés Dr. Makara Mihály főorvossal

január 25, 2023 - István Gábor Takács

„Párhuzamos Budapestet ismertünk meg a tapasztalati munkatársakon keresztül” – Interjú Dávid Ferenccel

január 18, 2023 - István Gábor Takács

„Ha lehozom a piáról, akkor meghal” – Interjú Oláh Péterrel

január 10, 2023 - István Gábor Takács

Elsődleges oldalsáv

SEGÍTSD MUNKÁNKAT EGYSZERI ADOMÁNNYAL, VAGY LEGYÉL TE IS DROGRIPORTER TÁMOGATÓ TAG HAVI RENDSZERES TÁMOGATÁSSAL!

Iratkozz fel hírlevelünkre!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Ez a mező az érvényesítéshez van és üresen kell hagyni.
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

Search

DROGRIPORTER TUDÁSTÁR

Tudástárunkban gyűjtük össze mindazt a hasznos információt a drogokról, amire akár fogyasztóként, akár hozzátartozóként, tanárként vagy újságíróként szükséged van!

DROGRIPORTER SZABADEGYETEM

A Drogriporter Szabadegyetem olyan embereknek szól, akik szeretnének tárgyilagos és elmélyült ismereteket szerezni a tudatmódosító szerek fogyasztásáról.

DROGRIPORTER HÍRADÓ

Drogpolitikai hírek a nagyvilágból

DROGRIPORTER CAFÉ

Rendszeres drogpolitikai beszélgető és hírműsor videón és podcaston is!

VIDEÓINK ADATBÁZISA

Itt böngészhetsz több száz drogpolitikai filmünk között, témák szerint és térképen megjelenítve is!

SEGÍTŐ HELYEK LISTÁJA

Segítség kell? Itt megtalálod! Táblázatba gyűjtöttük, milyen addiktológiai szolgáltatások érhetőek el Magyarországon.

Díjnyertes animációs dokumentumfilmünk Kosztya Proletárszkij és édesanyja, Irina Proletárszkij 2008-as interjúinak felhasználásával készült. A teljes film, háttéranyagok és fesztivál szereplések itt!

Footer

Jogriporter Alapítvány
1032 Budapest
San Marco utca 70.
Postafiók: 1428 Budapest, pf. 420
Email: rightsreporter@rightsreporter.net

Keresés

További oldalaink:

Drogriporter Blog

Jogriporter Alapítvány 

Szoba a nyolcban

The Autocracy Analyst

Room for Change Campaign

Dare to Act Campaign

Drogriporter